Nízkoenergetický dům Zilvar

Pozemek se nachází na konci uliční řady malé obce ve východních Čechách a od otevřené krajiny jej odděluje jen několik vzrostlých stromů.

Hmota domu vychází ze specifického zadání tehdy čtyřletého člena rodiny investora, který si přál mít „dům-tvora” (prehistorického členovce) naklánějícího se k dubu.

Objekt byl od počátku zamýšlen jako jeden otevřený prostor bez zbytečného členění na jednotlivé místnosti. U vstupu je situováno zádveří s úložnými prostory a napojením na koupelnu a toaletu. Odtud se vchází do samotného obytného prostoru domu tzv. „světnice”, která tvoří společně s kuchyňským a jídelním koutem jeden otevřený celek. Její součástí je také podium sloužící jako relaxační zóna s knihovnou a výhledem do zahrady.

Z obytného prostoru vedou schodiště na jednotlivé galerie, kde jsou umístěny dva samostatné pokoje. Galerie jsou opticky propojeny s přízemním prostorem, vzhledem atypicky umístěným pultovým střechám s opačným sklonem nejsou vzájemně propojeny a zajišťují tak dostatek soukromí. Z přízemí je přístup na venkovní krytou terasu, palubková podlaha je stejná vně i uvnitř a dochází tak k optickému propojení exteriéru s interiérem. Celý dům je s exteriérem propojen velkými prosklenými plochami – převážně s pevným zasklením, které umožňují kontakt se zahradou a zároveň zajišťují dostatečné prosvětlení interiéru.

Dřevo se jako základní stavební materiál promítá do celého domu. Materiálově dům nevyčnívá a splývá s přírodou a okolím. Obklad z modřínových palubek s postupem času přirozeně stárne a mění barvu. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu ve sloupkovém systému z konstrukčních KVH profilů, skladba stěny je difuzně otevřená. Objekt je navržen v nízkoenergetickém standardu.

  • Kancelář: ASGK Design s.r.o.
  • Autoři: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. Vítek Donát, Ing. arch. Peter Hričovec
  • Adresa: Lodín – Janatov 27
  • Zahájení projektu: 2011
  • Dokončení realizace: 2014