Zimní zahrada – oáza klidu, pohody a odpočinku (2)

Four Seasons (čtyři roční období) je systém hliníkových profilů s přerušeným tepelným mostem a speciálním izolačním zasklením, vyráběný stejnojmennou americkou firmou, činnou v USA již od roku 1975. V této oblasti se postupně firma stala v USA největším výrobcem. V České republice ji zastupuje firma Stabos, spol s r. o., která je přímým dovozcem a zpracovatelem tohoto systému. Především díky vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem systému a dobře provedené práci firmy se stavby postavené z Four Seasons staly pro majitele v ČR místem odpočinku v kterémkoliv ročním období.

Je léto, léto roku 2003. Rtuť teploměru vystupuje denně neúprosně nad 30 °C. Vše, co není zavlažované, kvapem zasychá a schne, trávníky změnily svoji barvu na žlutou. A my se vracíme opět k zimní zahradě. Možná se to může zdát někomu trochu paradoxní, ale věřte či nevěřte, zimní zahrada postavená ze systému hliníkových profilů a izolačního zasklení Four Seasons (čtyři roční období) je skutečně oázou klidu, pohody a odpočinku i v těchto horkých měsících.

Krátké představení systému Four Seasons a jejich 5P

Systém byl vyvinut pro účely celoročně využitelných přístaveb a nástaveb k domům, stavbu zimních zahrad, zastřešení bazénů, teras a balkonů a pro stavby s komerčním využitím. Základním prvkem tohoto systému jsou hliníkové profily s přerušeným tepelným mostem a technicky velmi dobře propracované izolační zasklení Four Seasons. Další vítanou předností je možnost využití ohýbaného skla, která u jiných výrobců zdaleka není obvyklá; Four Seasons nabízí ohýbaná skla i hliníkové profily už jako běžnou součást výrobního sortimentu. Dalším originálním prvkem Four Seasons je nosná konstrukce z přírodního vrstveného dřeva (kanadská borovice nebo dub) v interiéru s vněj-ším krytím hliníkovými lištami, čímž je zaručena naprostá bezúdržbovost. Všechny systémy a izolační dvojsklo jsou certifikovány CSI, a.s. Praha.

1. Příjemný pocit v létě

Systém Four Seasons nabízí dva standardně dodávané typy zasklení, jiný pro svislé stěny, jiný pro střechu. Rozdíl mezi nimi rozhodujícím způsobem ovlivní vnitřní teplotní poměry v horkých letních měsících. Obecně platí, že na střechu jsou vhodná zasklení s vysokou odrazivostí v celém spektru slunečního záření.
U střešního skla s pokovenou vrstvou systému Four Seasons je odrazivost až 80 % tepelné energie a 90 % UV záření. Skla jsou barevně tónovaná (kvůli světelné pohodě v létě – nadměrná světelnost působí velmi nepříjemně). Ve svislých stěnách je zasklení s větší propustností tepelné a viditelné složky kvůli tepelnému zisku v ranních hodinách a zimních měsících, kdy je slunce nízko nad obzorem. Větrání je zajištěno posuvnými nebo výklopnými okny ve svislých stěnách, střešním oknem nebo elektrickým ventilátorem s termostatem a ventilačními mřížkami. Všechny otvory jsou standardně opatřeny síťkami proti hmyzu.

2. Příjemný pocit v zimě

Trvalé zajištění tepelné pohody je základním požadavkem, aby prosklený prostor mohl sloužit k celoročnímu obývání. V podmínkách tepelné pohody je součet teploty vzduchu a povrchové teploty stěn uvnitř prostoru kolem 45 °C. Zvolíme-li tedy nejobyčejnější zasklení, musíme se připravit na to, že i když budeme v chladných měsících vytápět vzduch na nezvykle vysoké teploty, budou osoby uvnitř díky studeným stěnám přesto pociťovat chlad. Řešením je kvalitní termoizolační zasklení udržující povrchovou teplotu zasklení ze strany interiéru na dostatečně vysoké teplotě. Výrobky Four Seasons této podmínce velmi dobře vyhovují. Udržování vyšší vnitřní teploty zasklení má ještě další a zcela zásadní estetický a stavebně technický význam: při normální pokojové teplotě se na chladném zasklení sráží voda v podobě rosy. Tento jev nejenže nadobro potlačí smysl zimní zahrady, totiž nerušený výhled ven, ale také vede k vysokým nákladům na vytápění z důvodu zbytečné spotřeby tepla na cyklicky se opakující odpařování vody zkondenzované na zasklení. I zde dosahuje termoizolační zasklení Four Seasons vynikajících výsledků.

3. Peněženku šetří – energetické úspory

S kvalitním zasklením padá představa prosklené přístavby jako prostoru, který lze vytápět pouze za cenu finančních obětí. Se zasklením Four Seasons MC2 Premium se docílí hodnoty prostupu tepla prosklené obvodové stěny U = 1,7 W/(m2K) (u samotného dvojskla je hodnota U = 1,3 W/(m2K). Na rozdíl od klasického zdiva dokáže zimní zahrada ze systému Four Seasons mnohem lépe »pracovat« s tepelnými zisky ze slunečního záření – ať už přímého nebo rozptýleného. Významná část slunečního záření prochází prosklenými stěnami a ohřívá vnitřní prostor. Jiná část tohoto záření, což je ještě důležitější, je absorbována již v zasklení, které se tak výrazně prohřívá. Důsledek je očividný: zatímco na podzim a v zimě za chladného a slunečného počasí je nutno ve zděných budovách naplno vytápět, protože sluneční záření k tepelné bilanci uvnitř budovy nepřispívá, má i toto slabé sluneční záření možnost příjemně vyhřívat prostor zimní zahrady, ale i dalších místností. Prosklený interiér zde připomíná do jisté míry sluneční kolektor. V celoroční energetické bilanci i při nepřetržitém provozu hraje toto chování zimní zahrady významnou a velmi příjemnou roli.

4. Technická podpora je nezbytná

Na přání firma Stabos, spol. s r.o. zašle podrobný katalog výrobků, případně CD ROM s technickým popisem a fotografiemi realizací, provedených firmou v České republice a na Slovensku. Na základě zaslaných výkresů vyhotoví cenovou nabídku, nebo zajistí návštěvu zástupce firmy, který provede nezávaznou a bezplatnou konzultaci a navrhne nejvhodnější řešení pro konkrétní projekt. Navíc nabízí také možnost počítačové animace budoucí zimní zahrady a počítačové dokreslení návrhu do fotografie domu. Dle umístění zimní zahrady a její orientace ke světovým stranám doporučí nejvhodnější způsob vytápění a větrání. Před vlastní realizací vypracuje podklady pro stavební připravenost na montáž.

5. Přesvědčete se sami

Rozhodnete-li se pro konstrukci systému Four Seasons, rozhodnete se pro konstrukci, ze které firma Stabos, spol. s r.o. během svého pětiletého působení realizovala v ČR více jak 190 zimních zahrad, rozhodnete se pro vytvoření části domu, která se stane místem relaxace a odpočinku v kterémkoliv ročním období, místem, kam se rádi posadíte se svojí rodinou a přáteli.

Autor:
Foto: Archiv firmy Stabos, spol. s r.o.