Než přijde zima, čeká vás vedle prořezávání živého plotu a dřevin i hrabání spadaného listí. Máme pro vás pár vychytávek, které vám práci značně ulehčí. Zdroj: Maria Evseyeva

Podzimní zahrada jako ze žurnálu: Připravte ji na zimu

Zbývá jen několik posledních víkendů, kdy můžete připravit zahradu na mrazivé počasí.  Jakmile vše zapadá sněhem nebo zamrzne, bude pozdě. Navíc jen řádná příprava vám zaručí, že na jaře zahrada opět pěkně vypučí a obdaří vás zelení, na kterou bude radost pohledět. Poradíme, co je nutné během podzimu udělat, abyste na jaře nenašli pod sněhem plesnivý trávník nebo zmrzlé rostliny. A přidáme i tip, jak využít poklady přírody k vyzdobení interiéru.

Ne všechno listí se vyplatí shrabat

Úplným základem péče o zahradu je shrabávání listí, které je vhodné uklízet pravidelně, aby se pod jeho silnou vrstvou nevytvořila plíseň, jež by mohla poškodit trávník. Listí odstraňujte z trávníku, ze skalky i ze záhonů. Můžete ho hrabat hráběmi nebo přejet párkrát sekačkou, čímž listy zároveň posekáte. Rozdrcené listy se mnohem snáz kompostují a výsledkem je takzvaná listovka, kterou potom můžete využít k obohacení půdy na záhonech.

V případě, že máte zahradu větších rozměrů, můžete si usnadnit práci použitím fukaru a zahradního vysavače, kterým jednoduše listí shrnete či nasajete. Na okrasných záhonech s trvalkami naopak listí ponechte – trvalkám totiž vyhovuje stále se zvyšující vrstva humusu. Listí také slouží jako vynikající tepelná izolace pro choulostivější rostliny. Aby však listí nerozfoukal vítr, je nutné ho zatížit pletivem nebo větvemi.

Listy, které opadají pod rostlinu, chrání danou plodinu před zimou. Zdroj: Sally Wallis

Pro drobné živočichy vytvořte útočiště

Při podzimním úklidu zahrady nezapomínejte ani na drobné živočichy, zejména ježky a ropuchy, kteří za vás zlikvidují mnoho slimáků a nevítaného hmyzu, nebo na lasičky, které zase loví drobné hlodavce. Stačí jim ponechat v koutě zahrady, nejlépe v blízkosti hustých keřů, kupu listí a klestí.

Ovocné stromy a dřeviny si zaslouží zastřihnout

Dále je v tomto období vhodné přistoupit k prořezání či zastřižení ovocných stromů a dřevin. Na podzim se však listnaté stromy ukládají k zimnímu spánku a rány způsobené silným prořezem by je mohly trvale poškodit, takže konejte se vší opatrností. Obecně platí, že pro výchovný, prosvětlovací či omlazovací řez je ideální přelom února a března. Na podzim se tak zaměřte hlavně na větvemi obtěžkané stromy, kterým se nedostává dostatek světla. Stejně tak zbavte stromy a keře suchých a nemocných větví. Ovocné stromy je ještě vhodné ochránit před mravenci a housenkami. Spolehlivým pomocníkem jsou lepové pásy, které upevníte na kmeny stromů.

Nezapomeňte na podzimní vertikutaci

Na spoustu podzimních prací existují šikovní pomocníci, a to i na léčbu trávníku, který je v létě vystaven velké zátěži a potřebuje provzdušnit. Právě v říjnu nastává ideální doba na podzimní vertikutaci, jež je stejně důležitá, jako ta jarní a provádí se po posledním sekání.

Pomocí vertikutátoru vyčešte z trávníků plsť a mechy, čímž zpřístupníte živinám cestu k travním kořenům. Aby byla vaše práce co nejúčinnější, je dobré ošetřit trávník vertikutátorem v jednom směru a poté ještě jednou křížem. Trávník je vhodné ještě ošetřit speciálním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku.

Při absenci sněhové pokrývky jsou trávníky vystaveny nejen holomrazům, ale také výraznému suchu. Vertikutace napomáhá minimalizovat jeho nepříznivé důsledky. Zdroj: Paul Maguire

Zastřihněte živý plot

Volně rostoucí živý plot vyžaduje pravidelnou péči nejen na jaře, ale i v podzimním čase. Je-li to nutné, odstraňte suché větve a případně také regulujte jeho prorůstání do prostoru. A čím zastříhávat? Na velkolisté druhy dřevin, jako jsou bobkovišně či střemchy, nelze použít elektrický zastřihovač, jelikož by řez nevypadal pěkně a navíc by poškodil listy. Šetrnější variantou je zastřihnutí nůžkami. Po úpravě živého plotu ještě rostliny nezapomeňte zalít.

Pokud dostřihnete nerovnosti ještě začátkem podzimu, plot už výrazněji nikam neporoste a vydrží v požadovaném tvaru až do dalšího jara. Zdroj: Andriiii

Proveďte výsadbu

V momentě, kdy je vaše zahrada připravená na mrazivé měsíce, můžete se pustit do sázení. Podzim je ideálním časem na výsev nových rostlin, protože jak vzduch, tak i půda jsou dostatečně vlhké. Během podzimu se můžete směle pustit do vysazení trvalek, cibulí nebo dokonce nového trávníku.

Mulčujte

Máte krb? Tak nezapomínejte ani na přípravu palivového dřeva. Nejrozšířenějším nástrojem jeho zpracování je řetězová pila. Můžete vybírat z pil benzinových, elektrických nebo stále oblíbenějších AKU modelů.

Zbylý odpad po řezání je dobré ekologicky zlikvidovat. S tím vám pomůže drtič nebo štěpkovač. Drtiče rozsekají větve na drobné kousky, které následně můžete použít jako mulč. Štěpkovače je zpracují na menší odštěpky, s nimiž se dá provzdušnit kompost, nebo po proschnutí roztopit kamna.

Kromě běžně prodávané mulčovací kůry se používá listí stromů, posekaná tráva a další rostlinný odpad. Mulč se rozkládá na humus, který doplňuje půdu o úrodnou zeminu. Zdroj: ronstik

Ze zahrady rovnou do interiéru: Nejhezčí dekorace

Popadané listy, větve a další poklady z vaší zahrady mohou skvěle posloužit jako stylová podzimní dekorace do interiéru. Poklady přírody najdete také při procházce lesem. Ať už použijete barevné spadané listí, větvičky šípku či jeřabin, vřes, ozdobná jablka, kaštany, mech, ořechy, šišky, dekorativní dýně nebo kousky dřeva, výsledek bude stát za to. Záleží jen na vaší fantazii, zda vytvoříte svícen ze šišek a barevného listí nebo třeba podzimní věnec na vchodové dveře. Velmi efektně vypadá také skleněná váza vystlaná do tří čtvrtin mechem a dosypaná kaštany, žaludy či červenými plody.

Podzimní příroda má své nezaměnitelné kouzlo. Přeneste si ho kousek i k sobě domů. Zdroj: PhotoJuli86
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock