Rolety SCREEN LITE jsou vhodné jak do exteriéru, tak interiéru. Dodávají budovám minimalistický vzhled.

Soukromí a komfort v zahradě hrají čím dál větší roli. Zajistí je bioklimatická pergola ARTOSI a screenové rolety

„Bydlení“ v zahradě je trendem, který minul málokoho. K maximálnímu komfortu však mnohým majitelům rodinných domů chybí náležitý zahradní přístřešek, a to takový, který může být využíván po většinu roku a jenž svým uživatelům přinese maximum soukromí. Společnost ISOTRA v té souvislosti nabízí vysoce adaptabilní pergoly či minimalistické funkční screeny, které vyvíjela v úzké spolupráci se svými zákazníky.

Kdysi tak obvyklé rozlehlé zahrady s mnoha tichými zákoutími se stávají minulostí, život se zrychluje a lidé se stěhují do menších rodinných domů, často řadového typu, s přímým výhledem na sousedův pozemek i druhým směrem. Uživatelům novostaveb situovaných ve stále houstnoucí zástavbě města i venkova tedy chybí soukromí, a proto hledají způsob, jak v zahradě vytvořit intimní prostředí a zamezit nežádoucím pohledům zvenčí.

Česká společnost ISOTRA jako tradiční výrobce stínicí techniky s téměř třicetiletou tradicí si je tohoto trendu vědoma. Bohaté zkušenosti z praxe, ale i své know-how uplatňuje při vývoji všech nových produktů včetně těch, které nacházejí své využití v zahradě. Patří mezi ně bioklimatické pergoly či vertikální stínicí prvky, jako jsou minimalistické screenové rolety, které velmi dobře zapadnou jak do moderních, tak tradičních zahradních kompozic.

Pohyblivé hliníkové lamely pergoly ARTOSI umožňují různé úhly sklápění i rozdělit plochu střechy na více vzájemně nezávislých sekcí. Jejich speciální tvar navíc zajišťuje plynulý odvod dešťové vody.

Kritéria výběru

Jaký zahradní přístřešek zvolit, kam ho umístit a jak vybírat? V první řadě je zapotřebí posoudit praktickou stránku věci, tedy k jakému účelu bude takový „pokoj v zahradě“ sloužit a komu. Je vaše zahrada velmi malá a potřebujete využít každý její metr čtvereční beze zbytku? Nebo jde spíše o větší pozemek, jenž poskytuje mnohem více prostoru pro kreativitu? Má jít o letní jídelnu, případně propojenou s venkovní kuchyní, kterou lze situovat i ve větší vzdálenosti od domu? Nebo chcete jejím prostřednictvím úzce navázat na kuchyni vnitřní? Budou mezi uživatele patřit i malé děti, případně potřebujete mít z pergoly do zahrady dobrý výhled, abyste mohli kontrolovat své ratolesti při hře? Z jaké strany je zapotřebí posezení zastínit a proč? Usilujete především o to, zamezit pohledům od sousedů? Jde jen o snahu zabránit vstupu slunečního záření nebo i deště či hmyzu, případně o kombinaci toho všeho? Zvažte všechny „proměnné“, a nejste-li si přesto jisti, neváhejte se obrátit na specialisty. Odborníci firmy ISOTRA napomohou každému zákazníkovi zvolit vždy to nejvhodnější řešení vyhovující právě jeho potřebám.

Bioklimatická pergola ARTOSI

Jedním takovým řešením je pergola ARTOSI, která – ačkoli byla na trh uvedena teprve před dvěma lety – si získala velkou pozornost investorů a rychle se stala bestsellerem. Jde o prefabrikovanou hliníkovou konstrukci, kterou lze však variabilně velikostně přizpůsobit. Dle preferencí majitele zahrady ji lze umístit jako samostojnou, tedy na minimálně čtyřech rohových stojkách, nebo pouze na dvou nohách a zčásti ukotvenou na fasádu přilehlého objektu, ať už rodinného domu, zahradního domku, či třeba stodoly. Postavit ji lze i na větších balkonech či terasách bytových domů, kde se uplatní jako odolnější alternativa markýzy.

Pergolu ARTOSI LZE umístit jako samostojnou, nebo ji zčásti ukotvit na fasádu přilehlého objektu. Postavit ji lze i na větších balkonech či terasách bytových domů.

Zastřešení ARTOSI je tvořeno pohyblivými lamelami, které nejenže umožňují různé úhly sklápění, a tedy možnost propustit do útrob pergoly proměnlivé množství slunečního záření (nebo žádné), ale také rozdělit plochu střechy na více vzájemně nezávislých sekcí. Každý z uživatelů – liší-li se jejich požadavky na množství pronikajícího slunce – tak může libovolně usednout právě tam, kde mu to vyhovuje nejvíce, a užívat si odlišného mikroklimatu. Speciální tvar hliníkových lamel o tloušťce čtyři milimetry navíc zajišťuje plynulý odvod vody, která pak odtéká svody umístěnými ve stojkách pergoly do zahrady či řízeným odtokem do odpadní trubky. Prostředí pod střechou je proto vždy plně komfortní. Výhodou je rovněž velká odolnost a vysoká nosnost střechy pergoly, lamely vzdorují i zatížení sněhem, či dokonce krupobití.

Vedle střechy lze pergolu ARTOSI opatřit také bočními zástěnami, přičemž jako nejvhodnější se jeví takzvané screenové rolety.

Boční stínění – screenové rolety ALFA

Vedle střechy lze tuto pergolu opatřit také bočními zástěnami, přičemž jako nejvhodnější se jak z pohledu praktičnosti, tak estetiky jeví takzvané screenové rolety. Jejich výhoda spočívá zejména v částečné neprůhlednosti z vnější strany (z vnitřku je pohled ven umožněn). Clona však přitom propouští do interiéru limitované množství světla a člověk si tak v pergole při zatažených screenových roletách nepřipadá jako „v kobce“. To vše, ale také vysokou stabilitu rozměrů rolety či ochranu před ohněm zajišťují speciální a barevně stálé tkaniny, jimiž jsou screenové rolety tvořeny: skelné nebo polyesterové vlákno s PVC vrstvou.

Minimalistické screenové rolety velmi dobře zapadnou jak do moderních, tak tradičních stavebních či zahradních kompozic.

Instalaci boční clony lze provést současně s budováním pergoly, ale také dodatečně. Na konstrukci se screenová roleta montuje pomocí speciálního montážního profilu, jenž v kombinaci s vodicími lištami drží stínicí tkaninu dokonale napnutou, a tak i velmi odolnou vůči větru (třída 6). Ve večerních hodinách ocení majitelé pergoly (zejména rodiče malých dětí) také schopnost tkaniny zabránit průniku hmyzu do interiéru.

Ať už boční zástěnu vytvoříte z rolety SCREEN ALFA-ZIP, nebo ALFA PLUS-ZIP, můžete se spolehnout na maximální ochranu. Rozdíl mezi těmito dvěma produkty tkví v zásadě pouze ve způsobu instalace (v obou případech jde o jednoduché a rychlé zásahy) či maximální garantované ploše clony (až 15 m2 s možností spřažení až tří rolet). Investor si vybere jednu ze dvou možností ovládání: klikou, či elektronicky (vypínačem, dálkovým ovladačem, nebo prostřednictvím chytrého systému TaHoma). Roletu lze propojit rovněž s nezávislým solárním napájením v kombinaci s baterií a řídicí jednotkou. Pergolu pak můžete směle situovat i na místa, kam nedosahuje veřejná elektrická distribuční soustava.

Skla oken, jsou-li screenové rolety ALFA zataženy, se díky efektivnímu zipovému systému vedení látky v létě neohřívají, a teplo tak neproniká do interiéru. V zimě pak rolety napomáhají minimalizovat únik tepelné energie z vytápěných místností ven.

Vedle toho, že jsou tyto screenové rolety uplatňovány v pergolách, jsou hojně využívány také jako exteriérové stínění otvorových výplní domů, kde výrazně zlepšují tepelnou ochranu interiéru. Skla oken, jsou-li screenové rolety zataženy, se díky efektivnímu zipovému systému vedení látky v létě neohřívají, a teplo tak neproniká do interiéru (pasivní chlazení). V zimě rolety napomáhají minimalizovat únik tepelné energie z vytápěných místností ven, a snižují tak náklady na vytápění.

Screenové rolety jsou hojně využívány také jako exteriérové stínění otvorových výplní domů, kde výrazně zlepšují tepelnou ochranu interiéru.

Závěrem

Pergola patří do českých zahrad odjakživa. Současná doba si však žádá, aby vedle stínu nabízela i ochranu před čím dál nevyzpytatelnějšími povětrnostními vlivy, poskytovala maximální pohodlí a svým vzhledem navazovala na současný trend minimalismu. Veškeré podmínky splňuje právě pergola ARTOSI od společnosti ISOTRA ve spojení s bočními clonami v podobě screenových rolet, jejichž čistý design, parametry a variabilita naplní potřeby téměř každého uživatele. Vybudujte si přístřešek, který vás bude zvát k pobytu v zahradě celoročně, bez ohledu na výkyvy počasí.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti ISOTRA