Řetězová žaluzie Titan je exteriérová žaluzie s bezpečnostními prvky, které jsou skryty ve vodicích lištách (nejsou volně přístupné), což znamená, že ve spuštěném a uzavřeném stavu není možné s žaluzií zvenčí manipulovat.

Jak zvolit nejvhodnější předokenní stínění?

Exteriérová stínicí technika je nedílnou součástí novodobé architektury. Je-li vhodně zvolena, může se stát šperkem, který ozdobí fasádu domu, případně ji lze naopak zakomponovat tak, aby byla téměř neviditelná a společně s omítkou stavby vytvořila kompaktní povrch. Moderní rolety, žaluzie a screenové rolety též napomáhají zlepšovat tepelněizolační parametry otvorových výplní a umožňují majiteli domu instalovat i velkoformátová zasklení bez obav z přehřívání interiéru či úniků tepla.

Dobře zrealizované venkovní stínění oken dokonale ochrání interiér před povětrnostními vlivy a může významně napomoci snížit tepelné zisky domu v létě (potažmo potřebu chlazení) nebo udržet teplo v místnostech v zimě. Liší se proto od interiérových stínicích prvků, jejichž role spočívá zejména v odclonění viditelné složky slunečního záření a tu tepelnou opomíjí. To však neznamená, že by si předokenní rolety či žaluzie se světlem neporadily. I ony totiž zkvalitňují světelné podmínky v místnosti a vizuální komfort uživatelů.

Žaluzie pro snadnou regulaci intenzity světla

Mezi již léty prověřenou klasiku se řadí bezpochyby exteriérové žaluzie. Jejich hlavní devízou je, že vedle termoregulačního efektu disponují také vynikající schopností usměrňovat tok slunečního záření (nastavitelné lamely umožňují při určitém naklopení větrání při současném stínění). Některé modely žaluzií, dle vybraného provedení lamely, nabízejí též dobrou mechanickou odolnost. Pojďme si jednotlivé alternativy přiblížit na sortimentu společnosti ISOTRA a.s., českého lídra na trhu se stínicí technikou.

Dle preferencí může zákazník volit z široké nabídky exteriérových žaluzií. Ta zahrnuje například žaluzii Zetta 90, která je pro své lamely o šíři devět centimetrů vhodná k zastínění větších oken. Z hlediska bezpečnosti je velmi žádaná žaluzie Titan 90 vyvinutá vlastním vývojovým oddělením ISOTRA a.s., jejíž lamely speciálního tvaru do sebe ve spuštěném a zataženém stavu dokonale zapadají, a zvenčí s ní proto není možné manipulovat. Tento velmi účinný podpůrný prvek zabezpečuje dům proti vloupání a zároveň zajišťuje stabilitu ve větru. Všechny žaluzie společnosti ISOTRA a.s., s lamelami různých šíří a tvarů, vytváří v zavřeném stavu celistvou plochu, která zaručuje vynikající zastínění a soukromí. Svým vytříbeným designem navíc zajímavě zkrášlují fasádu objektu.

Roleta jako prostředek zatemnění a bezpečnostní prvek

Je-li prioritou investora především bezpečnost společně se zatemněním a útlumem hluku, jsou vhodnou volbou například předokenní rolety typu Vivera, které lze navíc doplnit o integrovanou síť proti hmyzu. Jde o model složený z lamel vyplněných polyuretanovou pěnou, jež z této rolety činí efektivní tepelněizolační doplněk otvorových výplní. Viveru lze instalovat jak dodatečně na rekonstruované fasády, tak při samotné výstavbě – v zaomítacím provedení, tedy pod zateplovací systémy novostaveb. V druhém případě je možné účinek rolety ještě posílit její instalací do kapsy nosného překladu Heluz. Prostor s roletou je v překladu chráněn proti nečistotám hustými kartáčky, údržba se pak díky odnímatelné revizní klapce provádí velmi snadno.

Hliníkové lamely rolety Vivera plněné PUR pěnou tvoří v zavřeném stavu celistvou plochu, která vytváří obtížně zdolatelnou zábranu v případě vloupání a nabízí vynikající termoregulační efekt či účinné snížení hladiny venkovního hluku.

Nadčasový a minimalistický screen

V neposlední řadě je zapotřebí vyzdvihnout stínění prostřednictvím screenových rolet, které jsou z pochopitelných důvodů trendem posledních let. Jaká kritéria by ale měl mít investor v souvislosti se screenovými roletami na paměti? Je to především schopnost tkaniny zůstat za všech okolností perfektně napnutá a ve správné pozici ve vodicích lištách, a to bez vzniku nežádoucích mezer. Pouze za těchto podmínek se může majitel spolehnout na to, že roleta propustí jen žádané množství světla, zamezí vniknutí hmyzu či umocní tepelněizolační účinek oken a zachová soukromí uživatelů.

Mezi těmi, které svým uživatelům nabízejí vše výše zmíněné, jsou screenové rolety ALFA. Instalují se do unikátního systému vodicích lišt, který odborníci ze společnosti ISOTRA a.s. navrhli tak, aby zajistil maximální odolnost napnuté tkaniny proti větru. Pro dokonalou harmonii architektury domu byl kladen důraz také na design boxu, díky čemuž je vzhled této techniky dokonale sladěný. Ve stažené poloze screenové rolety, tvořené speciální technickou tkaninou, propouští do interiéru limitované množství světla a zabraňují pohledům zvenčí dovnitř. Přitom však neznemožňují výhled směrem ven. A právě maximální soukromí při zachování kontaktu s okolím je často tím, co při výběru rozhoduje.

Screenová roleta ALFA-ZIP má unikátní systém lišt, který zajišťuje její vysokou odolnost proti větru a udržuje textilii dokonale napnutou a na svém místě ve vodicích lištách. Box může být namontován před okenní otvor na fasádu nebo do okenního otvoru do špalety.

Pergola multifunkčním stínicím prvkem

Vedle využití screenových rolet jako exteriérového stínění oken lze tuto technologii aplikovat také v zahradách – jako boční clonu – čímž se dostáváme k tématu pergol. Ty jsou zdánlivě považovány za jednoúčelové zahradní stavby. ISOTRA a.s. však již v mnoha svých realizacích prokázala, že jde naopak o objekt, který dovede plnit hned vícero úloh, a to mnohdy najednou.

Jeden z nejoblíbenějších produktů poslední doby, bioklimatická pergola ARTOSI, je toho důkazem. Lze ji totiž instalovat nejen jako samostojnou kamkoli do prostoru, ale rovněž jako kotvenou do fasády, kde plní funkci prodloužené střechy. Zabrání proto pronikání slunce a srážkové vody nejen na terasu, ale také na přilehlá fasádní okna či terasové dveře. Další regulaci slunečního záření či ochranu před povětrnostními vlivy lze navíc dodat přidáním bočního stínění v podobě screenových rolet.

Bioklimatická pergola ARTOSI byla uvedena na trh po dlouhém vývoji a diskuzích se zákazníky společnosti ISOTRA a.s. Lamelové zastřešení je vysoce variabilní – lze jej rozdělit do několika sekcí. Část osazenstva pergoly si tak může užívat slunce, zatímco ostatní „své” lamely – nezávisle na zbytku střechy – naopak sklopí a dopřejí si pohodu ve stínu. Samozřejmostí je vysoká nosnost zastřešení a zajištění plynulého odvodu srážkové vody, který probíhá prostřednictvím svodů umístěných ve stojkách pergoly.

Předností pergoly ARTOSI je možnost rozdělení střechy na více nezávislých sekcí, které jsou ovládány individuálně dle pozice slunečních paprsků.

Závěrem

Ať už zvolíte kterékoli z výše popsaných exteriérových stínicích řešení společnosti ISOTRA a.s., můžete se spolehnout na to, že nejen efektně doplní vzhled vaší stavby, ale zejména navodí tepelný komfort v interiéru. Z hlediska úspory energie (na chlazení, vytápění nebo elektrické osvětlení) jde o důležitou součást obálky domu. Při výběru ideálního stínění, které naplní všechny vaše nároky a bude účinně regulovat proudění světla, tepla i čerstvého vzduchu, se neváhejte obrátit na odborníky. Ideální je tuto část řešit včas, již ve fázi projektu.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti ISOTRA