Stínicí zařízení VERANDA je vhodné nejen do vertikálních, ale též horizontálních či šikmých oken zimních zahrad a pergol.

Jak se zbavit výhně v ateliéru či zimní zahradě?

Zimní zahrady, ateliéry či verandy jsou překrásným architektonickým prvkem s širokými možnostmi využití. K udržení komfortního klima uvnitř těchto prostor je však potřeba doplnit je o kvalitní stínicí zařízení. Nejen do vertikálních, ale i do horizontálních či dokonce šikmých oken je vhodné zastínění pro zimní zahrady a pergoly – VERANDY.

Horizontální i šikmé otvorové výplně

Rodinné domy, chaty i chalupy často disponují otevřenými prosvětlenými prostory v podobě ateliérů či zimních zahrad. Velkou oblibu v nich lidé spatřují zejména proto, že jim umožňují pobyt „venku“ po celý rok. Rozměrná šikmá či vodorovná okna, kterými jsou tyto bonusové místnosti zařízeny, však vyžadují vhodné zastínění. Sama mám takový ateliér k dispozici a v horkých letních dnech mi kvalitní stínění schází.

Letní výheň

Předchozí majitel našeho domu nainstaloval do ateliéru interiérové žaluzie. V zataženém stavu tyto eliminují průnik světla do prostoru, avšak s tepelným zářením nepracují efektivně. Ateliér se proto často přehřívá, sálavé teplo prochází skrz ně dále do vnitřních prostor domu a teplota v pozdních odpoledních hodinách tak nejen pod okny, ale v celém patře mnohdy přesahuje 40 °C. Usnout je v tomto prostředí prakticky nemožné.

VERANDY disponují elegantním a minimalistickým designem a jsou tvořeny vysoce odolnými tkaninami Soltis.

Sluneční výpočty

1. Intenzita a úhel dopadu slunečního záření, které dopadá na vodorovnou rovinu, střechu nebo fasádu
2. Celodenní sluneční energie dopadající na sklonitou plochu

VERANDY řešením

Při hledání východiska jsem na webu firmy ISOTRA narazila na rolety s obchodním názvem „VERANDA“. Pojmenování skrývá druh stínicí techniky, jejíž hlavní předností je možnost instalace nejen na vertikální, ale též šikmé či horizontální, rozměrné plochy. Ze tří typů, které jsou v sortimentu firmy zahrnuty, mne zaujaly dva: HRV08ZIP a HRV80ZIP. Funkčně jsou si v mnohém podobné, jejich odlišnost spočívá především v rozměrových možnostech a vzhledu. První z uváděných rolet nabízí ISOTRA s garantovanou maximální velikostí až 25 m2 (v nespřaženém stavu), druhá byla navržena v subtilnějším a elegantnějším designu. V obou případech jsou boxy, do nichž je tkanina rolována, tvořeny extrudovanými hliníkovými profily, které nekorodují. Oba typy VERANDY jsou navrženy tak, aby překonaly nepřesnosti v usazení střešní konstrukce. VERANDU HRV08ZIP je možné nainstalovat jak z exteriéru, tak interiéru.

Hlavní výhoda VERAND tkví v zipovém provedení, díky kterému je látka vždy napnutá. Je tak maximalizována termoregulační funkce rolety.

Systém zipu

Hlavní výhoda technologie VERAND však tkví v zipovém provedení, které oba typy nabízí. Díky němu je látka rolety vždy napnutá, ať už je spuštěna v jakékoli poloze, a nehrozí její vyklouznutí z vodicích lišt. Tato vlastnost je neobyčejně důležitá jak pro zimní, tak letní fungování VERANDY. Termoregulační funkce rolety umístěné v exteriéru se totiž odvíjí od vzniklé vzduchové mezery s cirkulujícím vzduchem (prostor vzniká mezi látkou a skleněnou tabulí okna) a od „nehybnosti“ tkaniny rolety. Pouze pokud se látka nedotýká okna a zůstává stabilní, dokáže zabránit slunečnímu záření, aby okno ohřívalo. Přes VERANDU a vzduchovou mezeru tak neprojde ani viditelná, ani neviditelná složka sluneční energie. Zvolíme-li navíc roletovou látku bílé nebo světlé barvy, ta je pak na ostrém slunci chladná a nesálá teplo ani k oknu, natož do interiéru. Ten je pak chráněn po celý rok. V létě se nepřehřívá a v zimě pak VERANDA plní doplňkovou izolační funkci.

Ovládání VERANDY je motorické pomocí stěnového vysílače.

Tkaniny Soltis

Notnou roli ve výsledné kvalitě VERANDY a jejích tepelně-izolačních vlastnostech hraje i použitá látka. ISOTRA využívá výhradně vysoce odolné, pevné, omyvatelné a barevně stálé tkaniny Soltis. Svým složením přispívají k minimální propustnosti tepelného záření ze slunce. Pokud pak zvolíte typ Soltis 92, můžete se spolehnout, že Vám bude sloužit excelentní zatemňující prvek. Při zatažené roletě je v interiéru zachováno absolutní soukromí.

Ovládání

VERANDY je možné libovolně spřažit (až 4 kusy). Velikost výsledného stínicího zařízení je tak limitována jen minimálně. Současně s tím je maximalizována i kompatibilita rolet s rozmanitými kompozicemi střech. Provoz VERAND, které jsou povětšinou umístěny na oknech ve výškách, je motorický a jejich ovládání probíhá obvykle pomocí stěnového vysílače.

Rolety VERANDA jsou kompatibilní s rozmanitými střešními kompozicemi.

Rozhodnutí

Jak látka, kterou jsou VERANDY tvořeny, tak rolovací boxy (ať už hovoříme o typu HRV08ZIP nebo HRV80ZIP) přispívají k nadčasovému minimalistickému vzhledu celého stínění. Doplní architektonický sloh každého domu. Já mám tedy jasno. VERANDA je pro náš ateliér jako dělaná. Po zbytek léta budeme moci prostor využívat na 100 % bez teplotních omezení.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv ISOTRA