Zaomítací screenové rolety

Screenové rolety, ať už zaomítací či nezaomítací, představují velmi efektivní alternativu k doposud běžnějšímu typu stínicí techniky jako jsou žaluzie či interiérové roletky. Přesněji řečeno, účinnost technologie screenových rolet tato tradiční řešení již fakticky předehnala. Je určena k instalaci na vnější stranu oken či prosklených stěn a je vhodná nejen pro pasivní a nízkoenergetické typy obytných i administrativních budov.

Termoregulační efekt

Téma termoregulačního efektu je v současnosti velmi aktuální. Exteriérové stínění významně ovlivňuje tepelnou regulaci interiéru domu. Je udáváno, že stínicí technika uspoří 20 – 25 % spotřeby energie v energetické bilanci budov. Čtenáři by mohl k serióznímu zamyšlení o instalaci stínícího zařízení postačit také přesvědčivý údaj, že na jeden metr čtvereční okna připadá až 1000W tepelného slunečního záření. Venkovní stínící technika přitom dokáže snížit prostup až 96 % tohoto záření. Vezmeme-li v úvahu zajištění příjemného interiérového klimatu a garanci úspory tepla v zimě, tak v tomto článku diskutované venkovní screenové rolety nemají mezi ostatními druhy okenních clon konkurenci.

Zaomítací screenové rolety Isotra

Společnost ISOTRA, která je dnes řazena mezi technologické lídry v oblasti problematiky technologií clon slunečního záření, uvedla v dubnu letošního roku na trh nový produkt pod názvem HR10-ZIP. Jedná se o zaomítací screenové rolety splňující nejvyšší energetické nároky uživatelů, jejichž přidanou hodnotou je mimo jiné i ultramoderní vzhled.

Benefity

Přednosti tohoto konkrétního stínícího elektronicky řízeného zařízení HR10-ZIP jsou nesporné. Pojďme si je představit:

HR10-ZIP je velmi vhodně řešeným a nadčasovým dekorativním prvkem. Box pro upevnění rolety je vybavený zaomítací lištou, a tak je ukryt pod fasádu či zateplovací systém, čímž nenarušuje vzhled budovy. Roleta je tak v zatažené poloze zcela integrovaná, stává se pro pozorovatele neviditelnou a samotný objekt atraktivnějším. Díky praktickému umístění rolety pod omítkou jsou navíc zcela eliminovány tepelné mosty.

Roleta je také vybavena unikátním systémem dvousměrného předpínání, které udržuje vlákno tkaniny zcela rovné. Výsledkem je perfektní napnutí rolety.

Materiál tkaniny použitý na rolety je vizuálně přitažlivý a elegantní a je možné vybírat z 28 odstínů barev. Roleta se tak stává výrazným architektonickým prvkem doplňujícím zejména moderní vzhledy novostaveb. Látky jsou nabízeny ve dvou verzích:

  • V provedení ze skelného vlákna potaženého PVC vrstvou (výhoda velké stability rozměrů rolety, ochrana před ohněm a chemikáliemi, UV stabilita a vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám).
  • Z polyesterového vlákna s pigmentovanou PVC vrstvou (vysoká stabilita i pevnost, vynikající tepelně-izolační vlastnosti, optimální vizuální a světelné atributy, barevná stálost a odolnost vůči hoření).

Průnik světla do místnosti je v případě zatažené nezaomítací screenové rolety malý. Zde však nutno podotknout, že polopropustná roleta zachovává pohodlný výhled uživatele sedícího uvnitř do okolí objektu (za denního světla).

Rolety zabraňují také průletu hmyzu, prachu a alergenů. Je možné mít je zatažené i v případě pootevřených oken, pokud pak na to zapomeneme a zaprší, je jisté, že toto stínící zařízení zamezí i průniku deště a větru. Zatažená roleta HR10-ZIP je odolná proti větru o rychlosti až 140 km/h.

Snadná instalace

Rozhodování o volbě zaomítacího řešení je nutno provést již ve fázi projektu stavby či před zateplením, a tak se vyhnout dodatečnému osazování roletových boxů na okno. Jak jsme již uváděli výše, technika je kompletně kotvena v boxu integrovaném do zdi u okna. Instalace je snadná. Není přitom potřeba perforovat fasádu a poškozovat omítku. Případná výměna látky rolety je také jednoduchá, a to odstraněním spodní části krytu boxu, povolením klipového mechanizmu a vyjmutím roletového nábalu. Uživatelské ovládání rolety je navíc značně komfortní – v podobě elektronického pohonu. Umístění motoru je přitom variabilní a lze jej umístit vlevo i vpravo. Škála rozměrů rolety HR10-ZIP je široká s maximální plochou rolety až 14 m2.

Závěr

Primární účel rolet je očividný: ochrana jak před světelným, tak před tepelným slunečním zářením. Kvalitní screenové zaomítací rolety jsou v tomto směru mimořádně efektivní. Díky schopnosti materiálu látek odrážet a pohlcovat záření jsou podstatně snižovány náklady na případný provoz vnitřní klimatizace. Dochází tedy k výrazné úspoře souhrnných provozních nákladů budovy a zároveň je zachována komfortní tepelná bilance budovy. Podcenit vliv stínící techniky na kvalitu života a vybírat na poslední chvíli a jen z těch nejlevnějších řešení se proto nemusí vyplatit.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archiv firmy