Pohyblivá architektura, přístřešek, který vás následuje

Jistě to dobře znáte – je léto, odpočíváte ve stínu, ale chvíli co chvíli musíte vstát a posunout deku o kousek dál, aby na vás sluneční paprsky nedosáhly. Umíte si představit, že by se místo vás pohyboval slunečník?

Odborníci z Institutu výpočetního designu a konstrukce spadajícího pod Stuttgartskou univerzitu přišli s architektonickým systémem, který by měl efektivně řešit zastínění veřejných prostranství a který je zajímavý i z hlediska designu. Chytrá konstrukce Cyber ​​Physical Macro Materials se skládá z lehkých panelů zhotovených z uhlíkových vláken, jež jsou pomocí dronů přemisťovány z místa na místo, a sice v závislosti na poloze slunce či lidí, kteří jsou pod nimi. Drony jsou předem naprogramovány tak, aby věděly, který komponent kam přesunout, a lidem tak zajistily celodenní stín. Tento experiment ukazuje, jak by architektura mohla v budoucnu vypadat – tedy být pohyblivá, adaptabilní a ovladatelná.

Ostatně to, že stavba nemusí být jen statická, dokazuje také už více než deset let starý návrh pohyblivé fasády s názvem Flare Facade, jebž vznikl rovněž v Německu a jehož tvůrcem je firma WHITEvoid. Jde o čistě estetickou záležitost, kdy je na budovu připevněna sada geometrických pohyblivých těles napojených na počítač. Jeho prostřednictvím mohou být jednotlivé díly – vyrobené z nerez oceli a připomínající pixely nebo šupiny – ovládány tak, aby díky odrazu světla od lesklých ploch vytvářely rozmanité vizuální efekty. „Divák“ tak může získat pocit, že stavba je jakýmsi uměleckým dílem, které svým pohybem komunikuje s okolním světem.

Související články