Účinné stínění oken pomocí minimalistických screenů

Energie, ať už v podobě tepla, světla nebo chladu, proniká do interiéru nejvíce skrz okenní výplně. Dochází tak k jeho přehřátí, či naopak podchlazení. Řešením je exteriérová stínicí technika. Přejeme-li si přesto zachovat uvnitř světelný komfort a zvenčí estetický pohled na dům, vhodnou volbou je screen. Vyřeší problém s teplotou a propustí přitom světlo. Navíc se díky svému vzhledu, který vytváří speciální tkanina, stane jedinečným architektonickým prvkem.

Screen – v našem případě jde o produkt značky Minirol – je stínicí prvek, který jako součást fyzikálního konceptu, jenž řeší v budovách světlo, vzduch a energii, umožňuje efektivní tepelnou ochranu objektu jak v létě, tak v zimě. Pokud je umístěn na vnější straně okna, velkou část slunečního záření odrazí, část ve formě světla propustí dovnitř. Zbylou energii, kterou pohltí, pak ve formě tepla vyzařuje jak ven, tak do interiéru. Díky tomuto procesu screen snižuje letní teploty v místnosti o 80 až 95 procent za současného vizuálního komfortu. Tak snižuje náklady na chlazení domu až o 58 procent. V zimě pak funguje jako tepelněizolační okenní prvek. A přitom umožňuje výhled z okna ven.

Tepelný komfort i dostatek světla

Teplotní pohoda v místnosti je tedy díky screenu zachována. Světelná průchodnost se však u jednotlivých tkanin liší. Látka tvořící clonu je vyrobena ze skleněných či polyesterových vláken a je potažena vrstou PVC. Lze zvolit i zatemňovací typ. Pokud například preferujete maximální celoroční přísun denního světla, volte screen s co nejvyšším faktorem propustnosti světla, který je v parametrických tabulkách uveden jako hodnota Tv (činitel prostupu světla). Takové řešení je vhodné například v učebnách (doporučovaná úroveň osvětlení 400 lux), kancelářích (500 lux) a zejména v ateliérech (1000 lux). Vedle materiálu ale ovlivňuje míru průsvitnosti i barevnost. Temnější odstíny úroveň osvětlení snižují. Screeny značky Minirol jsou ve standardu dostupné ve všech barvách vzorníku RAL.

Vyberete-li světlou barvu, bude se – na rozdíl od tmavých odstínů – také méně zahřívat. Nepředá tedy sáláním tepelnou energii ze slunce dále skleněné výplni okna, potažmo interiéru. Napomáhá tak – ve srovnání s interiérovou stínicí technikou, jež funguje pouze jako ochrana před oslněním – udržovat tepelnou pohodu v domě. Naproti tomu tmavší screeny poskytují lepší vizuální kontakt s exteriérem (je přes ně ven lépe vidět), a navíc je v jejich případě snazší regulovat míru oslnění (lze jednodušeji snižovat jasové kontrasty mezi různými zónami).

Vysoký architektonický potenciál

Navíc nelze opomenout, že finální provedení screenů poskytuje budově vedle vynikajících tepelněenergetických parametrů i propracovaný minimalistický design. Jde o architektonický element dodávající budově jedinečnou tvář, dynamiku a půvab. Ovládání lze zvolit mechanické (na kliku) či elektrické. Screen lze napojit též na inteligentní domácnost a jeho fungování může být také autonomní a založené na datech pocházejících ze slunečních, větrných a dalších senzorů. Box, do kterého je screen zarolován, je vyroben z hliníku a je možné jej takzvaně zaomítnout.

Závěrem

Shrneme-li si to, dojdeme k jednoduchému závěru, že screeny vytvářejí ideální interiérové klima. Ačkoliv stíní a chrání dům před letními přívaly slunečního záření (zejména před tepelnou složkou), propouštějí přitom dostatek světla (a umožňují jeho množství řídit dle aktuální potřeby), aby byla uvnitř zachována viditelnost bez potřeby namáhání zraku. Navíc, pokud jsou screeny spuštěné, dovolují průhled obyvatel z domu ven a umožňují ponechat v noci otevřená okna, aniž by byly spící osoby obtěžovány nálety hmyzu, pro který je polyesterová tkanina těžko překonatelnou bariérou. V zimě tento stínicí prvek doplňuje okno a napomáhá zabraňovat průniku chladu (nepronikne na skleněnou tabuli a neochlazuje ji). V důsledku toho všeho screen snižuje spotřebu elektrické energie (v souvislosti s omezeným provozem klimatizace či topného systému).

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti Building Shutter