Při správném používání předokenních screenových rolet lze v místnosti snížit teplotu o tři až sedm stupňů Celsia. Tím omezíme, či dokonce úplně oželíme klimatizaci.

Minirol: Příjemný chládek i dostatek denního světla

V nabídce venkovní stínicí techniky existuje výrobek, který dokáže splnit zdánlivě nesplnitelné – dostatečně stínit, a zabránit tak nejen přehřívání interiéru, ale i pohledům zvenčí, a současně propustit světlo i čerstvý vzduch, a navíc nenarušit výhled ven. Výrobkem, o němž je řeč, jsou screeny značky Minirol, venkovní látkové rolety, které jsou zároveň ochranou proti větru, hmyzu, dešti a prachu.

Je známo, že přítomnost slunečních paprsků (nejen) v interiéru je více než žádoucí. Dostatek denního světla má navíc příznivý vliv i na naši psychiku, respektive celkový zdravotní stav. Jak ale docílit toho, abychom doma v létě udržovali optimální, příjemnou teplotu a zároveň v místnostech neměli tmu?

Screenové clony Minirol jsou vyrobeny ze speciální textilie navržené tak, aby ve chvíli, kdy na ni dopadne sluneční paprsek, byla jeho část absorbována, část odražena a část propuštěna, přičemž pohltivost, odrazivost a propustnost mohou být vůči sobě v různých poměrech. Dostupné jsou dva základní typy tkanin, a sice Serge, jenž je složen ze skelných vláken, a Soltis z polyesterových vláken. Oba typy jsou potaženy ochrannou PVC vrstvou, díky níž si uchovávají dlouhodobou barevnou stálost, a dále se dělí na další podtypy s různými vlastnostmi. Nejvyšší ochranu před procházejícími paprsky poskytuje clona Soltis B92, která nepropustí viditelné, infračervené ani UV záření. Všechny druhy screenů jsou k dostání také v zatemňujícím provedení (Black Out), vhodným zejména pro ložnice.

Stejně jako jiné screenové rolety zabraňují i tyto pohledům zvenčí, avšak je přes ně vidět ven. Poskytnou vám tedy naprosté soukromí, zároveň však neztratíte kontakt s okolím.

Soukromí i výhled

Stejně jako jiné screenové rolety zabraňují i tyto pohledům zvenčí, avšak vedle toho mají na rozdíl od ostatních jednu obrovskou výhodu – je přes ně vidět ven. Poskytnou vám tedy naprosté soukromí, zároveň však neztratíte kontakt s okolím ani přehled o tom, co se děje za okny.

Clony Minirol se instalují z vnější strany oken a jsou navrženy tak, aby svým vzhledem elegantně doplňovaly architekturu dané budovy. Všechny jejich viditelné díly jsou dostupné v několika barevných provedeních, takže s fasádou mohou buď splývat, nebo ji naopak oživit. Pouzdra, do nichž se rolety navíjí, mohou být skryta přímo ve fasádě či v roletovém překladu, nebo se clony mohou rolovat do viditelných boxů. Screenové rolety mohou zastínit plochu o velikosti až dvacet metrů čtverečních, hodí se proto i na terasy, do zimních zahrad či pergol.

Možnosti ovládání

Rolety mohou být ovládány buď manuálně pomocí kliky nebo popruhu – což je vhodnější zejména u výrobků menších až středních rozměrů – nebo pomocí elektrického pohonu. Ten clonám zajistí delší životnost a umožňuje jejich propojení s prvky chytré domácnosti. Prostřednictvím telefonu, tabletu nebo počítače je pak lze mít pod kontrolou, ať už jste kdekoli. Další výhodou elektrického ovládání je možnost opatřit screeny slunečním, teplotním či větrým čidlem anebo programovatelným spínačem. Při konkrétních vnějších podmínkách (nebo čase) se tak rolety samy vytáhnou nebo naopak stáhnou dolů, nemusíte se tedy obávat, že by například za větrného počasí došlo k jejich poškození.

Screenové clony Minirol jsou vyrobeny ze speciální textilie navržené tak, aby sluneční paprsek částečně absorbovala, zčásti odrazila a část propustila. Jednotlivé jevy mohou být vůči sobě v různých poměrech.

Snížení nákladů na chlazení

Zabránit přehřívání interiéru je ekologičtější i ekonomičtější varianta, jak dosáhnout optimálních vnitřních podmínek, než chlazení za pomoci klimatizace. Při správném používání předokenních screenových rolet lze v místnosti snížit teplotu o tři až sedm stupňů Celsia, čímž můžeme použití klimatizace výrazně omezit, či ji dokonce úplně přestat využívat. Tak lze výrazně uspořit energii potřebnou pro ochlazování prostor uvnitř domu, a tím pochopitelně ušetřit i náklady (které bývají až třikrát vyšší než náklady na vytápění). Podle odborníků by navíc rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou neměl v letním období překročit hranici právě sedmi stupňů, takže se nemusíme bát, že by v místnosti byla teplota nižší, než je pro naše zdraví bezpečné (což právě v případě klimatizace nemusí být zaručeno, protože lidé mají často tendenci chladit více, než je zdrávo).

Přečtěte si:

Screenové stínění oken funkční element moderní architektury

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy Building Plastics ČR, s. r. o.