Sluneční záření snižuje celoroční ztrátu tepla domu
Dnešní teplovzdušný přístup k měření a výpočtu tepelné ztráty budov je navržen do všech detailů, až na ten podstatný. Příroda v našem podnebním pásmu významně pracuje i s…
Dnešní teplovzdušný přístup k měření a výpočtu tepelné ztráty budov je navržen do všech detailů, až na ten podstatný. Příroda v našem podnebním pásmu významně pracuje i s…
Nová budova mateřské školy v německém Niederwerrnu nabízí místo až pro 125 dětí. Tři vzájemně propojené budovy připomínají horské vápencové masivy – mají sněhobílou fasádu i…
S rychlým rozšiřováním obnovitelných zdrojů energie stoupá i připravenost koncových spotřebitelů na výrobu vlastní elektřiny. Výkonné a správně navržené fotovoltaické zařízení na…
S architektem Jakubem Žohou jsme si povídali o tom, jak na dům působí slunce a proč je při navrhování důležité zohlednit jeho pohyb po obloze. Jakou roli hraje v současné…
Největší slabostí současné teplovzdušné energetiky budov je trvalé přehlížení sálavých teplosměnných dějů, zejména účinků slunečního záření. To – hlavně přímé, ale i rozptýlené –…
Venkovní stínicí technika, tedy ta, která se instaluje z vnější strany prosklené plochy, je nejefektivnějším typem protisluneční ochrany. Takzvané screeny neboli venkovní látkové…
Kdo si jako dítě hrával na senících a ve starých sýpkách, možná dodnes vzpomíná na jejich jedinečnou atmosféru, nenapodobitelnou vůni a pozitivní energii, kterou vyzařují. Jedním…
Víte, že je možné udržovat komfortní teplotu v domě i bez jakéhokoli zařízení poháněného elektrickým proudem a zdarma? Že účinnost klimatizace se v průběhu dne liší? Že na to, jak…
Období tzv. energetické krize přináší nejistotu, z níž pramení snaha o určitou soběstačnost a nezávislost na dodavatelích energie, podpořená i ekologickými důvody. Vyrábět si…
Jak zdražování energií, tak klimatická změna jsou témata, jež ve společnosti poslední dobou rezonují. Patříte-li i vy k těm, kteří by rádi ušetřili na elektřině a zároveň prospěli…
Ve volném pokračování článku Hrubá stavba a solární energetika pro rodinný dům z dubna 2022 se zaměřme na dům s „téměř nulovou spotřebou energie“, respektive na koncept domu,…
Téměř každá současná novostavba je navrhována tak, aby svým uživatelům poskytovala maximum přirozeného světla a ideálně i velkolepé výhledy do krajiny. Prioritou stavebníků rovněž…
Opláštění novostavby přízemního rodinného domu v Jihlavě zaujme stoprocentně recyklovatelnými a ekologickými materiály. Kombinace hliníku a dřeva koresponduje nejenom s umístěním…
Pojem hrubá stavba není podle Wikipedie přesně ukotven v zákoně, normě či v projektové dokumentaci. Jde o nedokončenou stavbu před finálními úpravami (omítky, podlahy, fasáda),…
Příjemné bydlení za minimum kupované energie tkví v kombinaci dobré tepelné izolace, vysoké teplotní setrvačnosti všech konstrukcí domu a barevného podání venkovních povrchů domu.…
Chalupa, dům pro celou rodinu nebo městský byt, ve kterém je i v noci světlo – pro každou stavbu se hodí jiný typ screenových clon. Poradíme vám, po kterém kdy sáhnout.
Katolické gymnázium Třebíč si k pětadvacetiletému výročí své existence nadělilo dárek v podobě nového křídla školy určeného pro výuku jazyků a přírodovědných předmětů. Nová budova…
Dvěma novými systémovými řešeními nosné konstrukce fotovoltaických panelů stanovila firma Optigrün jako přední výrobce komponentů pro vegetační střechy nová měřítka. Je dobře…
V budoucnu nás nebude trápit nedostatek energie a její (s)potřeba na vytápění, ale hlavně ochrana před letním přehříváním interiéru. Účinné řešení je netriviální a spočívá ve…
Bydlet v domě, jehož běžný provoz, tedy vytápění, chlazení a větrání, se zčásti či úplně obejde bez energetické přípojky, přitahuje snad každého. Avšak návrh a realizaci takového…