Hotová rekonstrukce ve škole v Rosicích se skly IZOS Energy

Školu v Rosicích pomáhá vytápět zasklení HELUZ IZOS

V září se dětem z jihomoravských Rosic otevřela nová budova školy. Město zakoupilo objekt bývalého nábytkářského učiliště, který prošel důkladnou modernizací. V rámci ní byla výměna oken pro energetickou efektivitu budovy jednou z nejdůležitějších položek. Zvolená skla HELUZ IZOS se postarají o tepelnou pohodu v budově: umožňují totiž teplo šetřit i získávat. Teplo ze slunečního záření propouštějí dovnitř a zároveň brání jeho úniku ven. Jinými slovy, skla IZOS Energy+ ve škole zdarma vytápějí.

Nová budova základní školy se nachází v severozápadní části města v ulici Na Vyhlídce. Bude odloučeným pracovištěm tzv. staré budovy základní školy v ulici Pod Zahrádkami, která svou kapacitou už nestačí. Do zrekonstruovaného objektu se od září letošního roku přesunula část prvního stupně. „Objekt prošel rekonstrukcí, která zahrnula kromě střechy snad vše, co vás napadne,“ říká Ing. Jaroslav Šorf, investiční technik města Rosice.

Protože se jednalo o budovu ze sedmdesátých let, musela být kromě výměny oken v celém objektu také zateplena fasáda. Důkladnou rekonstrukcí prošly také interiéry. Funkční zajímavostí objektu je volba moderního zasklení se zvýšeným solárním faktorem, které má vysokou propustnost slunečného tepelného záření. Izolační skla tak v budově pomáhají energii nejen šetřit, ale také bezplatně získávat. Zároveň mají vysoký faktor prostupu slunečního světla, což je pro děti a jejich zdraví vítané. Zároveň se sníží náklady za osvětlení. Rekonstrukce se ujala stavební firma Navláčil ze Zlína, okna s výplněmi IZOS Energy+ dodala firma Decro Bzenec.

Důkladnou rekonstrukcí prošla okna i fasáda

Tři stovky trojskel

Okna tvořila v rámci stavby významný objem, město navíc zažádalo o dotaci na zateplení ke snížení energetické náročnosti, proto byla jejich výběru věnována velká pozornost. Dvacet let stará dvojskla nahradila moderní výplně s plastovými rámy v antracitovém odstínu s izolačními trojskly IZOS. Ta tvoří vždy tři tabule a dva distanční rámečky. Každé z oken v rosické škole je tvořeno dvojicí prvků: Horní část okna s rozměrem 1 m x 1,5 m a spodní 1 m x 0,5 m. Okna ve třídách jsou sdružena po třech. Skel IZOS se tak v objektu uplatnilo na 300 ks, včetně mléčně zabarvených na toaletách a bezpečnostních lepených skel se dvěma fóliemi do vstupních dveří. Ve veřejných budovách a hlavně v prostorech, kde se pohybují děti, je bezpečnostní zasklení velmi důležité. Kromě své důležité funkce, ochrany před násilným vniknutím zlodějů, totiž bezpečnostní zasklení IZOS Protect chrání proti propadnutí a eliminuje poranění člověka při rozbití skla.

Dokončení připojovací spáry.

Slunce jako zdroj energie

Zvolená skla IZOS ENERGY+ mají o 10 % vyšší solární faktor, než vykazuje běžná sklovina. Solární faktor (SF = g) udává, kolik světla ze slunečního záření projde do interiéru. Čím vyšší je hodnota SF, tím víc slunečního záření (světla) proudí do interiéru. Skla IZOS ENERGY+ disponují solárním faktorem 62 %. Trojsklo o tloušťce 46 mm propouští do interiéru sluneční světlo, které je zde zároveň zdrojem tepla, a přitom si zachovává nízkou hodnotu prostupu vnitřního tepelného záření (tzn. tepla) ven. Toto sklo je optimální volbou pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ v kombinaci se stínící technikou. Ta zamezí přehřívání místností v létě.

„Vysoký solární faktor a nízký prostup tepla z interiéru představuje to nejlepší, co v oblasti zasklení dnes můžete mít,“ říká Petr Zachara, zástupce firmy HELUZ IZOS. Solární faktor závisí na typu pokovení jednotlivých tabulí skla. Objekt rosické školy je s největšími prosklenými plochami orientován na východ. Ze západu jsou okna částečně stíněna vedlejšími budovami občanské vybavenosti. Zasklení se zvýšeným solárním faktorem orientované na východ a západ, kdy dochází k nejvyššímu prostupu slunečního záření včetně jeho tepelné složky, pomáhá získat cenné teplo. Naopak úzká severní strana školy, kam slunce svítí minimálně, je téměř neprosklená a nově zateplená. Pro období nadbytku tepelných zisků (hlavně v létě) je objekt opatřen externím stíněním, konkrétně předokenními žaluziemi.

Ukotvení rámu.

Úspory na vytápění i izolace hluku

Zatímco součinitel prostupu tepla zasklením Ug může u dvacet let starých oken s dvojskly činit více než 3,5 W/m2, izolační trojskla IZOS dosahují až 7x lepších tepelněizolačních schopností (0,5 W/m2). „Tyto parametry jsou dokonce 2x lepší už u moderních dvojskel IZOS, které mívají hodnotu součinitele prostoru tepla kolem 1,0 W/m2,“ upozorňuje Petr Zachara. Díky tomu uspoří okenní skla rosické školy desítky procent na vytápění. Jinou zajímavostí je, že okenní skla IZOS Energy+ omezují i průnik slunečního UV záření do interiéru (cca na třetinu). Tato vlastnost je u zasklení mnohdy přehlížena, může však mít vliv na zdraví a pohodlí, stejně jako na stálost barev a životnost vybavení interiérů, včetně nábytku a podlah. Další výhodou kvalitních skel je výborná izolace hluku.

Použití nosných podložek, vyrovnání.

Na tři sta oken stačilo deset dnů

Nejen výrobu oken, ale i jejich montáž, zajistila bzenecká firma Decro. Ta montuje týdně běžně padesát vchodových dveří a ještě více oken. Zkušenosti s velkým objemem montovaných oken i dveří se projevily v hladkosti a rychlosti celé akce. Výměna oken v celém objektu tak trvala ani ne deset dnů.

O firmě

HELUZ IZOS je největší výrobce izolačních skel v České republice, členem skupiny HELUZ GROUP. Mimo izolační sklase soustředí také na výrobu bezpečnostních skel a potisk skel. Původní firma IZOS vznikla v roce 1992, kdy zahájila provoz v Žatci. Posléze rozšířila výrobu o haly v Plzni a Sudoměřicích nad Moravou. Linky v Žatci a Sudoměřicích jsou plně automatizované. V kombinaci s použitím materiálů renomovaných světových výrobců dosahují výrobky IZOS vysoké kvality a jejich parametry splňují nejnáročnější evropské normy. Díky tomu se na skla IZOS spoléhají nejen zákazníci v Česku, ale i v Evropě.

Autor: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Foto: HELUZ