Screenové stínění oken: funkční element moderní architektury

Exteriérové stínění se pro své výborné užitné i estetické vlastnosti stává čím dál víc uživatelsky oblíbeným. Výrobci nabízí velkou škálu barev, vzorů a materiálů. Rolety pak plní funkci nejen v letním, ale i zimním období.

Skleněné plochy pokrývají významnou část fasády moderních domů, dodávají jim působivý vzhled a vpouští dovnitř cenné přirozené světlo. To nejen, že pozitivně působí na psychiku, ale také napomáhá ohřevu prostoru v zimním období. Velké množství oken však skýtá záludné vedlejší účinky: riziko přehřívání domu v létě, únik tepla v zimě. A těm lze bránit vhodně zvolenými stínicími prvky. V tomto textu si představíme tzv. screenovou clonu Minirol, jejíž velkou předností je schopnost zastínit rozsáhlé skleněné plochy (až 5 × 4 m) při současném výhledu uživatele ve dne směrem ven (díky mikroperforaci látky). Výsledný efekt lze navíc přizpůsobit konkrétním představám investora pomocí individuálního potisku.

Elegantní forma

Základní hodnotou, kterou daný produkt disponuje, je efektní vzhled. Určitý purismus, kterým screenové rolety oplývají, se skvěle snoubí se současnou high-tech architekturou. Výsledkem je elegantní vzhled objektu s přidanou hodnotou ve formě funkčního stínění a tepelné izolace. Minimalistické tvary budov nemusí být narušovány ani rolovacími boxy. Ty mohou být efektně zaomítnuty nad okny. Čistota výhledu ven je zachována díky možnosti nahradit standardní vodicí lišty tenkým nerezovým lankem (typ Cablescreen). Dokonce i spodní lištu lze ukrýt do lemu látky. Pokud si majitel objektu přeje mít možnost místnost zcela zatemnit, je aplikován systém uchycení tkaniny v postranní liště (tzv. Lockscreen). V takovém případě je instalována tkanina black-out (světlo-nepropustná).

Inovativní materiál

Speciální tkaniny dodávají produktům Minirol graciézní vzhled i praktické vlastnosti. Zákazník má na výběr ze dvou druhů. Serge je složena ze skelných vláken, Soltis z polyesterových. Potah ochrannou PVC vrstvou zajišťuje na obou materiálových typech dlouholetou barevnou stálost. Vedle vzhledu je podstatná i úloha, kterou by stínění mělo plnit. Screenové clony se díky výše popsaným materiálům vyznačují vlastnostmi jako je vynikající odrazivost nebo pohltivost slunečního záření. Spuštěná roleta v horkých letních dnech tak odstíní až 95 % sluneční energie. Za zimních mrazivých nocí pak navyšuje součinitel prostupu tepla okna. Mezi oknem a napnutou tkaninou totiž vznikne „nehybná“ vzduchová mezera, která z okna s dvojsklem učiní „trojsklo“. Uživatel se v létě obejde bez chladicích zařízení a v zimě sníží náklady na otop, čímž je dosaženo významných úspor.

Variabilita

Společnost Building Plastics, která se specializuje na výrobu rolovacích systémů včetně screenových stínicích prvků, působí na světových trzích přes 40 let. Zkušenosti, které v průběhu toho času získala, zúročuje v dalším vývoji produktů. Screenové clony jsou vysoce odolné povětrnostním podmínkám, optickou harmonii stavby s roletou zajišťuje široká škála barevných provedení. Minirol screeny spoří energii, zvyšují bezpečnost a celkově zkrášlují objekt.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archiv firmy