Žaluziové a roletové systémy ENIKA

Slunce do vašich domovů, to je slogan, který se stále častěji objevuje v souvislosti s rekonstrukcemi domů, půdními vestavbami a samozřejmě také s novou výstavbou. Všeobecně je pod tímto zvoláním schováno využití prosklených ploch. To zejména v letních měsících přináší nutnost clonění a zatemnění. Zde se dostávají ke slovu žaluziové a roletové systémy.

Firma ENIKA.CZ nabízí ve svém bezdrátovém ovládacím systému (BOSys) řešení pro řízení předokenních rolet, žaluzií popřípadě střešních světlíků.

Řízení clonících systémů

Z hlediska dodávky clonícího systému dodá výrobce roletu nebo žaluzii osazenou motorem (230 V, 24 V DC) a řízení je realizováno systémem BOSys. Jako motory jsou zpravidla použity pouze dvě varianty řízení.

První variantou jsou 230 V motory, které pro změnu směru chodu motoru používají přepínání fáze. Jedná se o nejběžnější systém řízení. Pro tento typ je možné použít přijímače, které jsou navrženy v designových řadách ABB – TANGO, TIME, ELEMENT.

Jejich výhodou je možnost lokálního ovládání (hmatník) a zároveň komfortní funkce dálkového ovládání pomocí vysílačů systému BOsys. Máte tak možnost ovládat roletu v daném místě přímo u okna a dále pak bezdrátovým vysílačem buď jako centrální povel pro danou místnost nebo zkrátka jako „prodlouženou ruku” z libovolného místa v místnosti.

Řešení je velmi vhodné například pro rekonstrukce, kde se již předtím nacházely manuální ovladače.

Další možností je použití přijímačů vestavných, které je možné při instalaci integrovat buď přímo do rolety (RX LTR, RX LIGHT R) nebo do instalační krabice umístěné v její blízkosti (RX R I). Do paměti těchto přijímačů lze nahrát libovolný vysílač systému BOSys.

Druhou variantou řízení jsou 24 V stejnosměrné motory. To je doména zejména střešních oken a světlíků, kde je tento systém použit. 24 V řízení pracuje na principu přepínání polarity napájecího napětí motoru tedy + a – . Pro řízení těchto systémů je v nabídce firmy ENIKA.CZ k dispozici vestavný přijímač RX LTR 24 V, který dokáže přes své kontakty přenést proud až 8 A, takže je vhodný i pro ovládání více oken nebo světlíků najednou.

Samozřejmě pokud bude požadováno samotné řízení každého okna nebo světlíku je nutné ke každému připojit samostatný přijímač. Přijímač sám osobě není zdrojem, takže se předpokládá použití dostatečně dimenzovaného napájecího zdroje, který je zpravidla doporučen výrobcem a je dodávám k oknu jako příslušenství.

Bezdrátové spínací hodiny

Máte tedy doma nebo v kanceláři ucelený systém ovládání. Dokážete střešní okno nebo žaluzii otevírat jak v daném místě buď na designovém přijímači nebo RF vysílačem v designech ABB TANGO, TIME, ELEMENT, NEO případně mobilní klíčenkou. Ale systém umí ještě víc.

Jelikož žaluzie nebo rolety neslouží pouze jako clonící prvek, ale také jako noční zatemnění, je možné použít pro automatické otvírání nebo zavírání bezdrátové spínací hodiny. Ty jsou vyráběny v designu TIME a ELEMENT. Napájí je dvě AA 1,5 V baterie s životností až čtyři roky, což je v segmentu těchto zařízení opravdu vynikající parametr.

Hodiny lze umístit buď jen tak na stůl nebo je použít do vícenásobného rámečku na zdi. Lze na nich nastavit až čtyři časové značky (změny za den), obsahují denní, týdenní a měsíční časový program. Navíc jsou vybaveny velmi komfortní funkcí Astro mód, který na základě vámi zadané zeměpisné polohy a aktuálního data vypočítá čas východu a západu slunce a dle toho bude ovládat rolety v létě i v zimě, kdy se dny výrazně zkracují vždy při západu a východu slunce.

Zároveň je to také vhodný pomocník pro velmi efektivní simulaci přítomnosti v domě. Zkrátka „někdo” doma vytahuje a zatahuje rolety.

Návaznost na další technologie

Pro použití u střešních oken není tak ani požadavek na časové ovládaní ale spíše na to, aby nezůstalo otevřené, kdy nechcete. Tedy v nepřítomnosti nebo v případě deště. I to systém BOSys umí obsloužit. Pomocí vysílače stavu kontaktu TX signal C (U) DIN je možné bezdrátově rozšířit povel k vybraným okenním přijímačům o aktivaci dešťového senzoru nebo např. zabezpečení objektu pomocí EZS. Můžete si tak být jisti, že váš dům bude vždy zabezpečen a nepřekvapí vás vyplavení v případě přívalového lijáku, kdy jste nechali otevřená okna ani plané poplachy od EZS v případě odchodu a ponechání otevřených střešních oken.

Samozřejmostí je možnost nastavení centrálního vysílače při vstupu do každé místnosti nebo k hlavním dveřím, kde při odchodu nebo příchodu dáte centrální povel k pohybu všech rolet nebo žaluzií v domě.

Více na stránkách www.enika.cz. Pokud budete chtít další doplňující informace, je vám plně k dispozici oddělení technické podpory. Všechny výrobky se vyrábí zde u nás v ČR. Naší snahou je v elektroinstalacích dosáhnout maximální možné kvality. Proto na všechny komponenty z našeho výrobního programu poskytujeme záruku 5 let!

Autor: Martin Formánek
Foto: Archiv firmy