Barevná symbióza fasád a stínicí techniky

V dnešní době se fantazii meze nekladou, ať už se jedná o jakékoliv odvětví. To platí i pro firmu Building Plastics, která nabízí nejrůznější barevná provedení screenů, rolet, vrat i sítí. Stačí si jen vybrat. Při tomto výběru se ovšem nesmí zapomenout na jednu důležitou věc, a to barevné sladění s fasádou a s celkovým vzhledem stavby.

Při pohledu na nově postavené rodinné domy nebo i na stavby z průmyslového sektoru je až příliš často vidět, že otázkou sladění fasády a stínicí techniky, potažmo okenních rámů, případně vrat, si řada lidí hlavu neláme. K výrazné tmavé barvě fasády či střechy volí bílé rámy oken i žaluzie v nich, což dohromady nevytváří vhodně se doplňující celek, ale spíše dojem roztříštěnosti a nejednotnosti. Je na tom sice vidět snaha majitelů o kontrast mezi fasádou a stínícími prvky, ale ne vždy je kontrastem docíleno požadovaného dojmu.

Na druhou stranu se dnes kromě tradičních šedých a bílých žaluzií, screenů či rolet začínají objevovat jejich různá barevná provedení, takže si každý může svůj dům zařídit skutečně dle svých představ.

Jde jen o to, aby do sebe vše zapadalo a ladilo s fasádou, což není vždy jednoduché. Pokud si však nejsme sladěním barev jistí a nechce se nám žádat o radu designéry, je lepší volit pro jednotlivé prvky spíše podobné odstíny, nebo alespoň neutrální barvy. Každý jednotlivý prvek je zajímavý, ale dohromady tvoří celek. Ovšem zároveň není ideální ani druhý extrém, tedy je třeba si dávat pozor, aby se z našeho vysněného domku či jakékoliv jiné stavby nestal bezvýrazný šedý dům, jak tomu bylo v dobách minulých. Kontrastně zvolené barvy fasády a stínicí techniky nemusí být vždy špatně. Vždyť kontrast je jedním ze základních designérských principů, díky kterému se dá vytvořit skvělý nejen interiér, ale také exteriér. Škála barev, ve kterých je k dostání vnitřní i vnější stínicí technika, vrata a sítě, je tak široká, že není problém vybrat si z čehokoliv.

Rolety jako součást celkového vzhledu stavby

Rolety lze rozdělit na dvě základní kategorie, a to vnější a vnitřní. Protože u vnitřní stínicí techniky se většinou volí neutrální přírodní barvy, zaměříme se na vnější provedení, kde je nutné dbát na to, aby vše korespondovalo s fasádou. I u těchto typů rolet volí lidé nejčastěji nejběžnější barvy, jako je bílá, šedá, hnědá, popř. černá. Ale možnosti jsou dnes neomezené a pokud se nebojíme barev, můžeme zvolit i méně běžné odstíny. Vždy však musíme dbát na celkový vzhled stavby a na to, aby nás při pohledu na stavbu nic barevně nerušilo.

Předokenní rolety, screenové clony a sítě

Předokenní rolety jsou jedním z nejefektivnějších prvků vnější stínicí techniky. Plní hned několik funkcí. Především umožňují regulaci světla v domu a současně zajišťují příjemné klima v interiéru i za slunečných letních dnů. Kromě této hlavní stínicí funkce slouží jako protihluková bariéra, bezpečnostní prvek a díky nim můžeme také uspořit mnoho energie.

Předokenní roleta je složena z těchto viditelných dílů: box, vodící lišty, koncová lamela, roletový pancíř (lamely). Standardně se tyto díly vyrábí v několika barevných odstínech.

Vodící lišty jsou upevněny na rámu oken, proto se snažíme zvolit jejich barvu shodnou právě s barvou oken. Pokud jsou barvy stejné, už vodící lišty nevidíme a rám okna může vyniknout.

Koncovou lamelu můžeme zvolit např. shodnou s barvou vodících lišt – potom ve staženém stavu vynikne optický „rámeček”. Ovšem lamely mohou být samozřejmě ve všech možných barvách, to už pak záleží na vkusu každého z nás. Určitě nic nepokazíme tím, když zvolíme barvu lamel shodnou s barvou fasády, případně jiný odstín, který bude k fasádě barevně ladit.

Na přání zákazníka je však možné nalakovat díly rolety do jakékoliv barvy podle vzorníku RAL.

Samozřejmostí jsou dřevodekory dle nabídky renolitových fólií.

Podobným druhem stínicí techniky jsou také screenové clony. Jejich výplň je tvořena screenovou tkaninou. I ta je dodávána v mnoha barevných provedeních. Také rám sítě proti hmyzu lze snadno sladit s okny a fasádou.

Ve všech případech je nutné dbát na celkový vzhled domu a volit barvy s ohledem na barvu fasády a dalších prvků stavby.

Barevné variace vrat

Nejen žaluzie a rolety lze provádět v různých barevných provedeních. S fasádou a celkovým vzhledem domu jako celku je ideální mít sladěny i ostatní prvky, což se týká také garážových vrat. V současné době to není problém a nabídek je dostatek, takže má každý možnost sladit vše podle svých představ.

Rolovací garážová vrata

Rolovací garážová vrata jsou složena z několika viditelných dílů. Jedná se o box, vodící lišty, koncovou lamelu a vratový pancíř (lamely). Obvykle se tyto díly vyrábí v několika barevných odstínech.

Výplň rychloběžných vrat je tvořena odolnou fólií. Fólii (plochu vrat) je možné osadit průhledovými okny nebo síťovinou, a dokonce ji lze jakkoliv potisknout. Každý zákazník si může vybrat z bohatého vzorníku.

Základní barevná provedení rolovacích průmyslových vrat

Průmyslová rolovací vrata tvoří lamelová výplň v přírodním hliníkovém provedení povrchu a v případě použití ocelových lamel je povrch ošetřen zinkováním. Základní provedení lamel bývá ještě doplněno transparentním lakem, který zvyšuje životnost a zlepšuje vzhled vratového křídla. Vybrané typy lamel bývají rovněž nabízeny v několika základních odstínech barevné škály RAL. Tyto základní barvy jsou naneseny už na povrch rozvinutého plechu, z něhož se lamely válcují. Tím je zajištěna rovnoměrná povrchová úprava lamel a ochrana proti korozi v celé ploše včetně všech záhybů. Ostatní konstrukční díly vrat bývají nabízeny v základním provedení povrchu (přírodní hliník, pozinkovaná ocel), avšak stejně jako lamely je možno dle požadavku zákazníka lakovat do odstínů standardizovaných vzorníků RAL.

Také lamelové mříže lze lakovat do jakékoliv barvy dle vzorníku RAL. Pouze mříž tvořená ze skládané mřížoviny neumožňuje lakování. Ta je dodávána ve stříbrném, žlutém nebo černém pozinku.

Lakování

Firma Building Plastics provádí mokré i práškové lakování. Mimo jiné má od roku 2009 certifikát Qualicoat, který zaručuje, že lakování bude kvalitní. Hotové výrobky pak může zákazník najít pod značkou Minirol.

¹) Zpracováno z webu www.minirol.cz a z vlastních poznatků

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy