Okna VEKRA Komfort Evo v tomto bytovém domě jsou vybavena účinným stíněním exteriérovou žaluzií

Jak prožít léto komfortně a „v chládku“

Ačkoli letošní léto nepatří mezi ta nejteplejší, je zapotřebí vzít na vědomí, že je spíše teplotně výjimečné. Nechcete-li mít každý rok od června do září z útulného domova skleník, dbejte při výstavbě domu na to, aby byla do oken instalována vhodná stínicí technika. A zoufat si nemusíte ani tehdy, pokud váš dům již stojí. Zvolte jednoduše takový stínicí prvek, který lze montovat i dodatečně a kdykoli.

Okna orientovaná jižním či západním směrem by měla být zastíněna z vnější strany. Vybírat lze přitom z rozmanité nabídky rolet, žaluzií či screenů. Ať už zvolíte jakýkoli typ či materiál, vězte, že při výběru by měl být kladen důraz zejména na barvu. Nejúčinnější jsou totiž takové stínicí prvky, které jsou provedeny ve světlé, v ideálním případě stříbrné nebo bílé barvě. Tyto odstíny jsou totiž vysoce reflexní, což znamená, že efektivně odrážejí sluneční záření – namísto toho, aby jej absorbovaly jako teplo, které zčásti nežádoucím způsobem ohřívá okno a následně i interiér.

Podobně funguje venkovní stínění i v zimě, kdy chrání okno před vlivem chladu a mrazu. V neposlední řadě také zabezpečuje soukromí uživatelů domu, kteří jsou za ním skryti před nevítanými pohledy zvenčí. V případě rolet může stínění fungovat též jako bezpečnostní prvek. Okna, jež míří na sever či východ, postačí zastínit kupříkladu interiérovými stínicími prvky.

VEKRA je rovněž dodavatelem systémových řešení otvorových výplní rodinných domů. Zahrnovat mohou jak okna a dveře včetně HS portálů, tak stínicí techniku

Zatemňující venkovní žaluzie

Společnost Vekra nabízí široký sortiment jak exteriérového, tak vnitřního stínění, a dovede vytvořit systémové řešení pro libovolný objekt. Mezi nejpopulárnější stínicí techniku z této oblasti patří i žaluzie Vekra Komfort, jejíž výhodou je, že ji lze bez větších zásahů nainstalovat i dodatečně. Lamely ve tvaru písmene Z do sebe perfektně zapadají, a v místnosti lze proto dosáhnout téměř úplného zatemnění. Pouze je nutné smířit se s rizikem, že horní kastlík může mírně zasahovat do okna a snižovat tak výhled zevnitř ven. Výsledek však může být nadmíru architektonicky zajímavý a doplňovat vnější design domu.

Toto systémové řešení můžete mít doma prakticky kdykoli. Tvoří ho samonosná konstrukce, která se kotví z exteriéru přímo na okenní rám a nezasahuje tak do ostění. Žádné nákladné stavební úpravy tedy nejsou potřeba,” vysvětluje David Šejvl, manažer divize stínění. Při zatahování žaluzií navíc vůbec nemusíte být doma. Přídavné větrné, sluneční nebo teplotní čidlo se postará o to, aby se žaluzie zatáhly podle aktuální situace.

Venkovní žaluzie VEKRA Standard

Interiérová „designovka”

Z interiérového stínění jsme pro vaši inspiraci vybrali elegantní žaluzie typu duette, obdobu známějšího plisé. Nejenže jde o esteticky vybraný produkt, který potěší oko a ozdobí interiér, ale též o stínicí prvek, který díky své specifické formě (dvě vrstvy látky se vzduchovou komorou uprostřed) účinně zabraňuje pronikání nejen světla, ale i tepla do místnosti. Také významně snižuje vlivy hluku zvenčí. Vybírat lze přitom z množství látek (většinou pratelných) s různou světelnou propustností a s manuálním ovládáním (madlo, řetízek či provázek). Duette Vekra lze výškově nastavovat jak zdola, tak shora.

Interiérové žaluzie typu duette výrobce VEKRA

Markýza nevychází z módy

Mezi žádané stínicí prostředky patří bezpochyby také markýzy a pergoly, které nás chrání před sluncem během pobytu na terase a zahradě. Montáž markýz Vekra je velmi jednoduchá, škála barev je téměř nepřeberná. Jde o moderní designový prvek tvořený výhradně kvalitními textiliemi s povrchovou úpravou prodlužující životnost produktu. Vysunout je lze až do délky 4 metrů, ovládat je lze jak manuálně (standardně kličkou), tak elektricky. Markýzy mohou dokonce automaticky spolupracovat s řídicí jednotkou, která jejich výsuv reguluje na základě čidla slunce/vítr.

Neváhejte a stiňte

Jak v interiéru, tak venku na zahradě by měl být organismus člověka chráněn před přímým slunečním zářením i nadbytkem tepla. V opačném případě vzniká únava, je snížena produktivita práce a při dlouhodobém působení tepla nastávají také zdravotní obtíže. Neváhejte tedy přehřívání interiérů řešit stínicí technikou.

Ať už zvolíte kteroukoli variantu ze jmenovaných, v případě Vekry si můžete být jisti vysokou kvalitou technologií i materiálů. Výsledkem objednávky může být také komplexní řešení pro celý rodinný dům (okna, dveře, stínění a další), které je na rozdíl od mnohých konkurenčních dodavatelů dotaženo od samotné výroby až do úplného konce. Produkty této české společnosti nabízejí dlouhou životnost a uživatelům nadstandardní komfort, do nějž můžeme směle zahrnout i provozní servis, který je u firmy Vekra s jejím ohromným zázemím fakticky bezproblémový.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv VEKRA