Foto: Anna Klepatckaya

Vyznáte se v nich? Rolety, žaluzie, markýzy, plachty a slunečníky… Co vybrat?

Už je to tady, léto je za dveřmi. A s ním i potenciální přehřívání interiéru. Pokud jste tento problém už úspěšně vyřešili, patříte ke skupině spokojených uživatelů bytů a domů. Těm ostatním, kteří se na zastínění svých domovů teprve chystají, zkusíme poradit a nabídnout inspiraci…

Jedním z řešení je klimatizace. Ale pozor, ani ona není všespasitelná – někde například může být její instalace velmi složitá, pro někoho může být finančně nedostupná a navíc ne každému je příjemná. Pak se nabízí jiné řešení a to v podobě vhodného zastínění. Kromě úspory peněz může interiér i ozdobit a příjemně zpestřit.

Jednou měř, dvakrát…

Než se rozhodnete, jaký druh zastínění pro svůj domov zvolíte, zásadní je si ujasnit, kam máte orientována okna – jsou li po většinu dne vystavována horkým slunečním paprskům, počítejte s tím, že budou okenní plochy doslova rozpálené a bude tedy třeba velmi pečlivě řešit způsob a zejména kvalitu zastínění. V tomto případě vůbec neuvažujte o vnitřní stínicí technice, neměla by zhola žádný účinek, v takovém případě plní jen estetickou funkci. Zvládne totiž ochránit váš příbytek jen před přímým, avšak ne rozptýleným slunečním zářením. Můžete tak v klidu pracovat na počítači, sledovat televizi, vytvořit si doma v horkém dni tolik žádoucí přítmí a soukromí, přičemž intenzitu a množství světla lze regulovat. To je ale asi tak všechno. Vnitřní zastínění není schopné zabránit vzniku tzv. skleníkového efektu neboli přehřívání interiéru.

Foto: kunmom

Stejně chci vnitřní zastínění. Hodí se žaluzie?

Do jisté míry ano a jsou taky jedním z nejrozšířenějších typů vnitřního zastínění. Mají tu výhodu, že se velmi lehce a rychle namontují, snadno se s nimi manipuluje a vyžadují jen minimální údržbu – na trhu existují speciální textilní stěrky určené přímo na mytí žaluzií. Navíc jsou i cenově dostupné. Regulace množství a směru dopadajícího světla je s nimi velmi snadná, zvládne ji každý a nezáleží na tom, jestli máte typ horizontální nebo vertikální. S posledně jmenovaným typem se setkáváme spíše v kancelářích a školách, protože tyto žaluzie jsou schopny zastínit i vysoká okna a nahradit tak závěsy. Horizontální žaluzie jsou více rozšířeny spíše v domácnostech.

Zastínění interiéru nikdy nepodceňte. Hraje rozhodující roli v tom, jak se budete doma cítit za horkých slunečných dnů, jak budete moci pracovat i odpočívat. Investice do kvalitního řešení se rozhodně vyplatí. Foto: Yulia YasPe

A vítězem se stává… Roleta!

V Čechách se největší oblibě těší již tradičně látkové rolety. Jistě si všichni vzpomínáte na ty klasické, tmavě zelené se šňůrkou a plastovým zakončením… Dnes už máte na výběr ze stovek barev a odstínů, vzorů i druhů tkaniny. Navíc si můžete objednat atypický rozměr přesně na vaše okno či okénko (třeba v koupelně). Trendem jsou tzv. římské rolety, kdy se vytažením vzhůru vytvoří pravidelné krásné sklady látky nařasené na sebe. Velmi elegantní řešení. A můžete je jednoduše měnit, třeba podle sezóny.

Zatemňující okenní roleta je bezkonkurenčně nejefektivnějším řešením přehřívání interiéru. Foto: U.J. Alexander

Z jakého materiálu?

Horizontální žaluzie se vyrábějí nejčastěji z plastu a jsou také nejlevnějším a nejrozšířenějším řešením, s jakými se u domů a bytů u nás setkáte. Finančně náročnější a samozřejmě i esteticky přijatelnější jsou žaluzie hliníkové, hned za nimi pak v těsném závěsu dřevěné. Ty se řadí mezi nejdražší na trhu. Než se rozhodnete pro jejich instalaci, obraťte se na odborníky, kteří si vaše okna nejdříve přeměří a obhlédnou – mohou se vyskytnout rozdíly při postupu v montáži do oken panelákových a původních špaletových ve staré zástavbě. A s tím je třeba počítat. Nechte si proto vypracovat předběžný odhad ceny, včetně práce a materiálu.

Vnitřní stínicí technika slouží jako ochrana proti přímým slunečním paprskům a je také moderním a elegantním doplňkem interiéru. Nezabrání však jeho přehřívání. Zdroj: Isotra

Venkovní jsou mnohem účinnější

A to podstatně. Například venkovní roleta zvládne absorbovat většinu slunečního záření ještě před jeho dopadem na okenní tabuli a nepropustí ho tak dovnitř, sklo se nerozpálí a nevzniká skleníkový efekt. Mezi zastíněním a sklem se sice teplo také kumuluje, ale zároveň je přirozeně odvětráváno. Dovnitř se tak dostane pouze jeho minimum a množství navíc můžete ovlivnit – typem použitého venkovního zastínění, jeho vzdáleností od skla a barvou vnější clony (zastínění). Pokud se pro toto řešení rozhodnete, je dobré na něj pamatovat už v projektu domu. Výrazně si tím ušetříte nejen práci a starosti s dodatečnou montáží, ale i peníze.

Při výběru venkovního zastínění nemusíte zůstat pouze u rolet, ať už z plastu, hliníku nebo dřeva či speciální textilie nazývané screen, na výběr máte ještě žaluzie. Jejich výhoda na rozdíl od rolet spočívá v tom, že jdou naklápět a efektivněji a flexibilněji tak zabraňují přístupu světla do interiéru. Připevňují se k okennímu rámu nebo fasádu.

Pořízení a instalace slunečníku patří k nejrychlejším i poměrně levným řešením, pokud vám jde o zastínění zahradního posezení. Doporučujeme zvolit typ s naklápěcím mechanismem. Foto: Photographee.eu

A co na terase nebo na zahradě?

I tady se někdy potřebujeme před sluncem schovat. Nejjednodušším řešením je samozřejmě přenosný slunečník – volte takový, který je dostatečně velký, z kvalitního materiálu odolávajícího rozmarům počasí i UV záření, se stabilní konstrukcí a upevněním. Výhodou je, když má otočný a naklápěcí mechanismus, abyste si mohli sami pružně nasměrovat dopad stínu, kam právě potřebujete, aniž byste museli slunečník přenášet. Pamatujte i na jeho uložení přes zimu, měl by být hlavně v suchu.

U terasy přiléhající k domu je skvělým řešením klasická markýza – mechanicky výsuvná nebo s automatickým čidlem: když se žene vítr nebo začíná pršet, sama se zaroluje zpátky do kazety na stěně domu. Markýzy jsou v nabídce v mnoha barevných a materiálových provedeních, vždy ale volte takovou, aby ladila s celkovým stylem a charakterem domu, terasy i zahrady.

Markýza bývá většinou z lehké konstrukce a nejčastěji se používá k zastínění teras nebo zastřešení pergol. Hlavním účelem je protisluneční ochrana, ale pokud je opatřena speciální nepromokavou povrchovou úpravou, poradí si i s mírným deštěm. Díky tomu můžete být venku v horkém létě i za nevlídného počasí.Foto: Studio Harmony

Související články

Autor: Mirka Vernerová
Foto: Shutterstock, archiv Isotra