Okenní příčky oknu dodávají industriální charakter. Také se hodí do okenních výplní venkovských stavení. Autor: Nine_Tomorrows, Shutterstock

Okenní doplňky a stínicí prvky

Okno, to není jen sklo a rám. Významnou roli hrají i doplňky a případné zastínění otvorové výplně. Tato mnohými podceňovaná „okrajová“ oblast navíc zahrnuje široké možnosti, které ve většině případů ovlivní nejen vzhled okna, ale též jeho tepelně-izolační účinnost.

Ať už realizujete novostavbu či rekonstrukci staršího objektu, dříve nebo později přijde na řadu i oblast otvorových výplní. Nová okna naplní představy investora pouze, když splní všechny své funkce. Aby okno dům zdobilo, propouštělo optimální množství denního světla a k tomu tepelně izolovalo v zimě, nebo naopak nepřehřívalo interiér v létě, musí být nainstalováno se vším všudy. Kliky, rozety, stínicí prvky, parapety, sítě proti hmyzu… Ujistěte se, že aplikujete jen, co je potřeba, ale zároveň vše, co napomůže udržet v interiéru celkově komfortní prostředí a žádaný vzhled okna.

Estetika

Prvkem, který odliší Váš dům od jiných, je okenní příčka, která rozčlení skleněné tabule na menší plochy. Geometrické linie, které příčky vytvářejí, výrazně promění estetický dojem z domu. Velmi časté je dělení okna na dvoj či trojkřídlé středovým sloupkem, lze zvolit i příčky nalepovací (zvenčí tabule), meziskelní či pevné (uvnitř), pro nerozhodné jsou k dispozici příčky snímatelné. Není přitom nutné je umisťovat jen ve standardním pravoúhlém provedení, individuální přístup některých výrobců je dovoluje navrhnout i kreativněji.

Dětská pojistka dodává rodičům menších dětí pocit bezpečí. Autor: Laura Crazy, Shutterstock

Důležitá role malé okenní kliky

Nemalou roli ve výsledném dojmu hrají i okenní kliky. Mohou být tvořeny rozmanitými materiály, barvami i tvary, které značně ovlivní vzhled okna na interiérové straně. Jejich funkce navíc také zahrnují ochranu proti násilné manipulaci (uzamykatelné kliky či dětská pojistka). Okno můžete také, zejména v případě špaletových oken historických staveb, doplnit o distančníky, které brání nárazu kliky vnějšího křídla okna do vnitřního skla.

Parapet nedílnou součástí

Podobu okna dotváří též parapet, ať už vnitřní či vnější. Sortiment na trhu je v této oblasti široký, avšak doporučujeme vybírat parapet současně s oknem, aby stylově i barevně ladili. Ať už půjde o vnitřní plastový či dřevotřískový (dýhovaný či laminovaný) parapet, nebo o hliníkový parapet venkovní, při nákupu apelujte především na stabilitu, pevnost a tvarovou stálost materiálu. Důležitá je mechanická odolnost a snadná údržba. Vysokou tuhost materiálu (pro venkovní použití tolik žádoucí) i odolnost vůči deformaci a barevnou stálost nabízí kupříkladu hliník.

Parapet, zejména ten interiérový, by měl stylově doplnit jak okno, tak interiér. Autor: Oksana.Bondar, Shutterstock

Tepelná izolace nesouvisí jen s rámem a zasklením

Společně s výše uvedenou klikou je podstatný též výběr kování, který kromě designu ovlivňuje i tepelně-izolační parametry okna. Nejvyšší standardy splňují třeba kování, která díky dostatečnému přítlaku křídla okna k rámu po celém jeho obvodu umožňují dosáhnout oknu skvělých izolačních parametrů. Kování mohou zahrnovat i pojistku proti chybné či násilné manipulaci, pojistku proti vyklopení křídla při průvanu, zvedač křídla (křídlo nemusí být při delším zatížení nadzvedáváno a je zajištěna dlouhá životnost bez opotřebení) a další.

Integrované stínicí prvky zajistí tepelnou pohodu

Když hovoříme o tepelné izolaci otvorových výplní, je nutné poznamenat, že ji výrazně ovlivňují především stínicí prvky. Žaluzie, rolety či tzv. screeny umístěné na vnější straně okna mohou podstatně navýšit jeho izolační vlastnosti. Obzvláště tehdy, pokud vytvářejí v zataženém stavu souvislou plochu, která je po celém obvodu pevně zakotvena. Tím se vytvoří vzduchová mezera, která společně se stínicí technikou brání prostupu tepelné energie z interiéru ven (v zimě). V létě naopak znemožňuje průnik slunečního záření na okenní tabuli a napomáhá v interiéru udržet stabilní příjemné klima, často bez nutnosti montáže chladicích zařízení. Stínicí technika na trhu je přitom dostupná v mnoha materiálových i barevných variantách a dům je tak možné stínit funkčně a elegantně. Velmi vkusné je např. zaomítané řešení, díky kterému lze zataženou roletu či žaluzii kompletně uschovat do nadokenního překladu.

Kromě rolet a žaluzií jsou efektní i markýzy či pergoly. Ty sice neslouží jako tepelná izolace, ale omezují vliv slunce na stavbu. Zároveň přitom poslouží jako střecha nad terasou či balkonem. Mimo to lze zajistit stínění směrem z interiéru, nabídka je široká, od klasických žaluzií a rolet, přes plisé a římské rolety až po vertikální žaluzie. Každý si jednoduše vyladí svůj domov právě do těch barev a stylů, které jsou mu nejbližší.

Okenní sítě proti hmyzu vám zajistí klidné spaní. Mezi druhy sítí je oblíbená zejména ta rolovací. Autor: GagoDesign, Shutterstock

Insekticidní ochrana

Pohodlí v období zvýšeného výskytu hmyzu pak zajistí okenní sítě. V létě, když si přejeme větrat a přerušovat kontakt s venkovním prostředím jen minimálně, jsou tyto skvělým pomocníkem. Do oken lze instalovat sítě pevné, posuvné, rolovací i otevírací. Síťovinu lze též zesílit pro případy náporu ze strany domácích zvířat. Rámy sítí jsou obvykle tvořeny odolnými materiály. Je pak vhodné volit takové, jejichž výplň v podobě síťoviny lze v případě narušení snadno vyměnit.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock