Nadčasový design interiérové rolety LARRA dotvoří atmosféru každé domácnosti.

Jaké jsou možnosti při výběru okenního stínění

Při rozhodování se, jaký typ stínicí techniky umístíte na okna svého domu, je nutné zvážit důvody, které Vás vedou k jejímu pořízení. Jde pouze o ochranu před světlem? Trápí Vás přehřívání interiéru v létě? Nebo je zapotřebí utlumit hluk přicházející zvenčí? Zahrnují požadavky i tepelně-izolační faktor? Má jít dokonce o dodatkový komponent domovního zabezpečení?

Všechny tyto funkce může stínicí technika plnit, ať už každou zvlášť nebo všechny dohromady. Provedeme Vás proto vybraným vzorovým sortimentem tradičního českého výrobce rolet a žaluzií – společnosti ISOTRA, na kterém Vám předvedeme možnosti, které tento bohatý obor skýtá a pomůžeme Vám zorientovat se a vybrat finální řešení pro Vaši nemovitost.

Interiér

Prvním krokem by měla být volba mezi umístěním stínění v exteriéru či v interiéru. Interiérové rolety a žaluzie dotvářejí charakter místnosti, jsou efektním doplňkem (často úplně nahrazují záclony) a zároveň obranou před přebytkem denního světla. Jejich instalace je často jednodušší než montáž venkovního stínění. Patří zde jak klasické žaluzie horizontální a vertikální, tak rozmanité textilní rolety s přidanou vysokou designovou hodnotou. Orientální nádech dodají japonské stěny, elegantní interiéry posílí plissé. Konkrétním příkladem interiérového zastínění jsou kupříkladu interiérové látkové rolety LARRA s použitím látek den/noc. Tyto látky jsou vodorovně rozděleny na pravidelně se střídající průhledné a neprůhledné pruhy. Výsledkem prolínání je postupné propouštění světla. Jedná se tedy o doplněk moderních i tradičních interiérů.

Řetězová žaluzie TITAN90 je exteriérová žaluzie s bezpečnostními prvky, která chrání objekt před násilným vniknutím.

Exteriér

Exteriérové stínicí prvky (žaluzie, rolety, screeny či markýzy) nabízejí povětšinou více než jen bariéru slunečního záření. V případě vhodného výběru a správné instalace zesilují tepelně-izolační parametry okna. Společně se vzduchovou mezerou, která vznikne mezi stíněním a sklem, zabraňují úniku tepla, případně v létě omezují přehřívání vnitřního prostředí. Sluneční záření, které je silným nositelem energie, totiž při zatažené exteriérové stínicí technice vůbec nepronikne ke sklu, které tak není ohříváno a jež by za opačných okolností fungovalo jako silný sálavý tepelný zdroj. Se slunečním zářením dovnitř nevnikne ani zářivá energie o výkonu cca 500 W/m2. Nemluvě o faktu, že kvalitní venkovní žaluzie či roleta v zatažené pozici zároveň zeslabí hluk přicházející z ulice, například od projíždějících dopravních prostředků. Většina z nich též zintenzivňuje bezpečnostní parametry objektu. A právě vysokým bezpečnostním nárokům odpovídá např. žaluzie TITAN 90. Ve spuštěné poloze s ní nelze díky speciálně vyvinutému systému bezpečnostních prvků skrytých ve vodicích lištách vůbec manipulovat.

Plastové nebo hliníkové lamely rolety VIVERA plněné PUR pěnou tvoří v zavřeném stavu celistvou plochu, která kompletně zastíní interiér a vytvoří obtížně zdolatelnou zábranu v případě vloupání.

Materiál

Samozřejmě i materiál a výsledný tvar stínicí techniky hrají roli. Výběr ovlivní nejen design místnosti či fasády domu, ale i intenzitu světelné propustnosti, konečnou průhlednost, míru izolačních charakteristik či výslednou odolnost související i s bezpečnostní funkcí stínicí techniky.

Kupříkladu žaluzie jako takové disponují širší škálou pozic lamel a umožňují tak i částečnou regulaci průniku světla. Hliníkové rolety zase (pokud jsou umístěny před oknem) fungují jako obtížně zdolatelná zábrana proti vloupání do objektu. Rolety všeobecně jsou také výborným zatemňovacím prvkem, což ocení zejména ti, kteří si rádi pospí přes den či takoví, kteří prostě vyžadují stoprocentní soukromí. Příkladem uveďme venkovní roletu VIVERA. Lamely jsou dle výběru vyrobeny z hliníku či plastu a vyplněny PUR pěnou. Roleta vytváří v zavřeném stavu zcela souvislou plochu, která tak napomáhá úspoře energie (a to jak v zimě, kdy tato izolační vrstva navíc poníží ztráty tepla, tak v létě, v němž funguje jako spolehlivý odrazivý element).

Screeny

Když zmiňujeme rolety, nelze opominout ani takzvané screeny. Jsou v poslední době velmi žádané. Jejich výhodou je zejména vzdušnost a vysoká designová kvalita. Uplatní se především v exteriéru, neboť jsou vyráběny z velmi odolných tkanin, které odolávají i extrémním povětrnostním podmínkám. Sortiment tkaných rolet je přitom tak široký, že mezi nimi naleznete takové, které jsou průhledné či průsvitné, či jiné – známé pod názvem „blackout”, jenž očividně předznamenává materiál plně zatemňující. I ty jsou k nalezení v nabídce společnosti ISOTRA.

Roleta SCREEN SKY je vysoce odolná vůči větru, vlhkosti i teplotním výkyvům. Látka, z níž je vyrobena, je zároveň vynikajícím prostředkem pro regulaci světla.

Střešní okna

Doporučujeme tedy především exteriérové screenové stínění. A to nejen na okna fasádní, ale i střešní. Právě střecha a v ní situovaná okna jsou nejexponovanější částí domu. Tudy je v létě do interiéru přiváděno nejvíce světla a energie a v zimě odváděno teplo. ISOTRA proto vyvinula roletu SCREEN SKY. Tkanina, z níž je vyrobena, sestává ze skelných vláken potažených vrstvou PVC. Je tak vysoce odolná vůči větru, vlhkosti i teplotním výkyvům. Látka je zároveň vynikajícím prostředkem regulace světla. Uživatel je chráněn před pohledy zvenčí, avšak zároveň zůstává v kontaktu s okolím. Roleta navíc dodává domu moderní podobu a tlumí hluk zvenčí.

Barevnost

Kromě toho, že by okenní stínění mělo lahodit našemu oku, hraje barva na žaluziích či roletách svou roli i z jiného důvodu. Je jím odrazivost slunečního záření. Obzvláště prvky bílé či stříbrné jsou z tepelně-izolačního hlediska efektivní, v létě se neohřívají na vysoké teploty a nesálají teplo na skleněné tabule oken. Uživatel tak má o starost méně a na energiích ušetřeno více. Řeč je stále o exteriérovém stínění ve světlých barvách, které sluneční záření odrážejí a roleta či žaluzie v zatažené poloze velmi efektivně ochrání vnitřek domu před přehřátím. A velmi podobně tyto barvy působí i v zimě, kdy nepohlcují teplo zevnitř a snižují náklady na vytápění. Z daného pohledu můžeme bezpochyby doporučit venkovní žaluzii ZETTA 90, jejíž lamely jsou ve tvaru Z a v zavřeném stavu tak vytváří celistvou plochu. Ve stříbrném provedení tak žaluzie provede právě tu službu, kterou potřebujeme. Dokonalé zastínění je ještě doplněno vysokým termoregulačním efektem a tichostí žaluzie ve větru díky gumě, jež je vlisovaná po celé délce lamely.

Exteriérová žaluzie ZETTA90 je technologicky nejvyspělejší venkovní okenní žaluzie v oblasti stínicí techniky. V zavřeném stavu vytváří lamely celistvou plochu zaručující dokonalé zastínění, guma vlisovaná po celé délce lamely zvyšuje termoregulační efekt žaluzie.

Technologické zajímavosti

Trvalý vývoj stínicí techniky napomáhá objevování dalších možností. Manuální ovládání řetízkem je téměř pasé. Lidé nyní vyžadují automatiku, solární pohon a další. ISOTRA nezůstává pozadu a kromě možnosti ovládat žaluzie či rolety s elektrickým pohonem dálkově, nabízí i solární žaluzii. Jde o techniku, která ke svému pohonu využívá sluneční energii. Plně automatizovaná žaluzie tak čerpá energii ze slunce a její spotřeba elektřiny z veřejných distribučních sítí je nulová. Uživatel ji ovládá dálkovým ovládáním, tlačítkem a nebo solárním regulátorem. Poslední možnost slouží k naklápění lamel v závislosti na intenzitě slunečního záření.

A mnohem více...

Celkový sortiment stínicích zařízení ISOTRA je pochopitelně mnohem širší. A to ať už se jedná o barevné odstíny žaluzií, druhy ovládání, materiály nebo způsob montáže, který také silně ovlivňuje výslednou funkci i vzhled zařízení. Náš text se snažil pouze o pomoc čtenáři v orientaci v současné nabídce. Snad se mu to povedlo.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv ISOTRA