Zastínění zimní zahrady a pergoly

Od podzimu do jara se rádi vystavujeme hřejivým slunečním paprskům nejen venku, ale také v pohodlí vlastní zimní zahrady nebo venkovní pergoly. Uprostřed horkého léta však většina z nás vyhledává spíše stín. Aby se tedy místnost nezměnila ve skleník, nabízí se jako vhodné řešení střešní zastínění, které bychom mohli pohodlně nastavovat dle potřeby na základě aktuální intenzity slunečního záření.

Variabilní instalace

Screenová roleta Veranda HRV08-ZIP od renomovaného výrobce stínicích prvků ISOTRA efektivně reguluje průnik záření, potažmo tepla, které se do zimních zahrad a jim podobných prostor dostává především skrz střešní okenní otvory. Roleta může být umístěna horizontálně, vertikálně i na šikmých plochách. Je tedy možné pokrýt téměř jakékoliv okno na libovolném typu střechy. Uživatel si může zvolit, zdali bude motor látku rolovat do boxu ze stran, zespodu, či seshora. Variabilitu zařízení potvrzuje také fakt, že lze roletu nainstalovat jak z vnitřní, tak z vnější strany oken.

Nejen tepelná izolace

Exteriérová verze produktu je přitom efektivnější, v momentech jejího úplného stažení roleta absolutně eliminuje průnik slunečního záření k oknu. Teplo se skrz otvor nešíří do objektu a neohřívá interiér. Je tak zachováno komfortní vnitřní klima. Vedlejším efektem stínění je také ochrana povrchových vrstev vnitřního vybavení. Obzvláště dřevěný nábytek pod náporem slunečního svitu rychle ztrácí svou barevnou intenzitu. Systém je přitom dostatečně rezistentní vůči povětrnostním podmínkám, odolává jak dešti, tak větru o rychlosti až 140 km/h (tedy skutečně silnému zatížení v podobě orkánu).

Minimalistický design zařízení umožňuje jeho instalaci v jakémkoliv interiéru

Vzhled a materiál

Design nepřekvapí. Stejně jako v případě ostatních produktů ISOTRA je i tento systém příznačný svým ultramoderním vzhledem, který dovoluje instalaci rolety do téměř jakéhokoliv interiéru. Nadčasová elegance a minimalistický styl jsou dány jak kompaktním boxem, do něhož je roleta svinována, tak použitou látkou. Jedná se o tzv. screenovou tkaninu Soltis 92, která byla vyvinuta speciálně pro účely ochrany před slunečním zářením. Disponuje nejen vkusným vzhledem, ale především výjimečnými termo-izolačními vlastnostmi, barevnou stálostí a odolnosti vůči hoření. Použité materiály, a to nejen na textilie, jsou tedy vysoce kvalitní. Celé navíjecí zařízení včetně boxu je vyrobeno z korozivzdorných materiálů (extrudovaný hliník a PVC, litý hliník).

Technické detaily

Svinovací systém je navržen tak, aby snadno překonal menší odchylky v usazení konstrukce střechy. Box je upevněn na vodicích lištách. Roleta využívá zipového systému, který garantuje napnutí látky v jakékoliv její poloze a znemožňuje tak případné vyklouznutí z lišt. Pružinový systém udržuje látku v konstantním napětí, a tak je tkanina zároveň uchovávána i v bezpečné vzdálenosti od okna. Vzniká tak větrací prostor, který dále snižuje množství akumulovaného tepla.

Maximální rozměr jedné rolety činí 10,5 m2. Je však možné spřáhnout až čtyři kusy rolet do společného boxu (limitem je pouze šíře rolety 6 m). Navíjecí roletový box a příslušenství jsou možné vyrobit ve více než dvaceti barevných odstínech tak, aby vhodně doplňovaly styl interiéru. Možnosti finálního uživatelského návrhu jsou tedy nepřeberné.

Ovládání zařízení je motorické, uživatel jej spravuje pomocí nástěnného ovladače. K bezproblémovému a dynamickému posuvu rolety přispívá tubulární motor umístěný dle potřeby v pravé nebo levé části zařízení. Motorizovaný pohon prodlužuje životnost rolety, ovládá totiž roletu plynule a šetrně (na rozdíl od pohonu klikového, který vykazuje častější poruchovost). Samozřejmostí je tichý chod motoru, respektive celé rolety.

Roletový systém je možný dovybavit příslušenstvím jako jsou čidla větru a slunce, která umožňují automatické zasouvání a vysouvání rolety dle aktuálních povětrnostních podmínek

Doplňky

Výrobce nabízí k systému i některé doplňkové inteligentní funkce jako je ovládání pomocí časových spínačů (pro nastavení vlastních programů) či řízení roletky za pomoci dálkového ovládání. Velmi užitečné jsou také čidla větru a slunce. Ta zajistí automatické zasunutí rolety v případě extrémních klimatických podmínek. Fungují tak jako skvělý pomocník při snaze o vylepšení tepelné izolace prostoru. V chladných obdobích naopak rolety samočinně zasune, aby Slunce mohlo místnost náležitě vyhřát. To vše samozřejmě přináší nemalé úspory nákladů na vytápění či klimatizování (nemluvě o pořizovacích nákladech na roletu, které jsou výrazně nižší než cena klimatizačních jednotek).

Roleta Veranda je ve vodicích lištách upevněna pomocí zipového systému, který zaručuje napnutí látky v jakékoliv její aktuální poloze

Závěr

Ryze česká společnost ISOTRA patří mezi světové přední výrobce stínicí techniky. Více než 25letá historie společnosti dokazuje její permanentní vývoj. Všechny produkty ISOTRA, včetně střešního stínění Veranda HRV08-ZIP, jsou výsledkem dlouholetého výzkumu. Studie o účinku okenních clon na energetickou úspornost domů a inovace patří mezi stěžejní aktivity ISOTRY. Její dosavadní výsledky to jen potvrzují.

Zdroj: čerpáno z podkladů společnosti ISOTRA, a. s.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv ISOTRA, a. s.