SKY systémy – účinné stínění ateliérových oken

Ať už se jedná o prosklení vertikální, horizontální, šikmé či zahnuté, stínicí prvky jsou téměř vždy na místě. Obzvláště okna ve střechách či zimních zahradách vyžadují účinné a pohotové stínění. Společnost Bematech, český tradiční výrobce okenních clon proto vyvinul systém, který tuto službu zajistí.

Moderní podkrovní prostory a zimní zahrady si člověk většinou představuje jako prostředí, kde velkoformátová či ateliérová okna dodávají do interiéru dostatek plného slunečního světla i blízkost modré chladivé oblohy. Rozmanitá střešní prosklení, posuvná šikmá okna či balkonové dveře. Ano, přirozené světlo je nenahraditelné, člověk se bez něho neobejde. Šikmé a střešní skleněné plochy jsou však více vystavovány atmosférickým vlivům než běžná okna a zejména propouštějí více slunečního záření než je tomu u oken svislých. Pokud střešní okno nebo balkonové dveře míří k jihu nebo západu, musíme mít možnost jej zastínit, aby uvnitř v létě nevznikalo klima podobné tomu skleníkovému. Sortiment Bematech zahrnuje účinné a vkusné možnosti stínění ateliérových oken. Pojďme si představit sluneční clony, jejichž podobu i funkci naznačuje už jejich název „SKY.“

Design stínicího prvku X-SKY je velmi nadčasový. Elegantní vzhled však není to jediné, co nabízí. Jedná o inovativní zařízení, které pracuje „zipovým“ způsobem. Ten udržuje roletu napnutou v jakékoliv pozici a evokuje tak v uživateli pocit pevné stropní konstrukce.

X-SKY

Stíní světlíky, zimní zahrady i verandy, tedy prostory, kde se během dne střídají nároky na světlo a osluněnost. X-sky lze instalovat jak na šikmém, tak vodorovném povrchu. Nad hlavami přítomných vytváří speciální pojízdný systém (složený z hlavního krytu a dvou vodicích profilů), který však na rozdíl od jiných pracuje „zipem“. Jedná se o „křížence“ pevné rolety umožňující i úplné zatemnění dekoračního okenního prvku produkovaného z velmi efektních materiálů. Kvalita užitých látek vyplývá z prověřených tzv. screenových a blackoutových tkanin s příměsí skelného vlákna. Ty umožňují různé stupně zastínění a nabízí širokou barevnou škálu. Rozměrově lze vybírat z velikostí kazet 89 nebo 103 mm.

RR-SKY dekorativně navazuje na římské rolety. Je však možné jej aplikovat i na šikmé a stropní plochy např. v zimních zahradách.

RR-SKY

Toto stínění je také známé pod pojmem „baldachýn“. Velkoplošné zastínění oken RR-sky je nevlastním bratrem tzv. římských rolet, které jsou proslulé svými horizontálními sklady. Nabízí však mnohem více než jen dekoraci. Důmyslnost tohoto stínění spočívá v možnostech, které nabízí. Je tvarově přizpůsobivé, lze s ním namontovat obdélníky, lichoběžníky či třeba trojúhelníky. Díky umístění na mnohdy nedosažitelných oknech ve výškách je nejčastěji aplikováno ovládání motorem. Výrobce však předkládá i možnost manuálního ovládání řetízkem, klikou nebo tahem. Lanka jsou vedena unikátním způsobem od bočních profilů k hlavnímu. Jedná se o patentovaný výsledek důsledného vývoje firmy Bematech. Výsledný vzhled je vždy individuální a odvíjí se od velikosti a použité tkaniny (technické screeny nebo dekorační látky, ať už průsvitné či neprůhledné).

Baldachýn nad hlavami je neoficiální pojmenování systému RR-SKY. Nejen zevnitř, ale i z exteriéru systém velmi působivě doplňuje vzhled objektu.

SY-SKY

Systém SY-sky je považován za důmyslnější verzi výše popsané stropní rolety X-sky. Disponuje dvěma motory v protilehlých kazetách. První z motorů je tažný, druhý látku napíná. Zajišťují bezproblémový chod a připouští i pokrytí větší plochy. Jak SY-sky, tak X-sky disponují nejen schopností regulace vnikajícího světla, ale také tepelného záření. SY-sky bývá využíván kupříkladu při řízení světelného toku procházejícího světlíky v průmyslových halách.

Pohyblivé střešní okenní stínění SY-SKY dovoluje v zimě ponechat prostor otevřený a dovolit tak Slunci, aby prohříval interiér svým zářením. V létě naopak roletu zatáhneme, aby nedošlo ke skleníkovému efektu.

Působivé i funkční

Ilustrační fotografie jistě napoví víc. Každopádně potvrzují fakt, že se jedná o unikátní systémy, které velmi účinným způsobem řeší stínění zimních zahrad, verand a dalších prostor. Samozřejmostí jsou pokročilé funkce, které uživatelům umožňují jak vyhřívání prostoru Sluncem v zimních měsících, tak jeho zastínění ve velkých parnech. Všechny tři systémy dovolují umístění zařízení na oknech různého sklonu. Varianty montáží jsou rozmanité, avšak jejich náročnost je značná. Je tedy na místě svěřit instalaci odborníkům. Systémy SKY jsou kompletně vyvinuty i vyrobeny českou firmou Bematech.

Zdroj: podklady společnosti Bematech

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv společnosti Bematech