Vnitřní stínicí technika – přehled, druhy, použití

Stínicí technika je v dnešní době velmi rozšířenou a standardní záležitostí každé moderní domácnosti. V České republice je nejpoužívanější vnitřní stínění oken, jež se mnohdy řeší pomocí horizontálních hlinikových žaluzií. Možností a druhů je však mnohem více a určitě stojí za zvážení.

Hlavním úkolem vnitřní stínicí techniky je zabránění nepříjemného svitu slunečního záření do interiéru a tím pádem zamezení nepříjemných světelných efektů. Neméně důležitý je pak rovněž vzhled. Každý prvek, který je v těsné blízkosti oken, má totiž přímý vliv na to, jak se budeme v dané místnosti cítit. A vzhledem k jeho dlouhé živnostnosti stojí za to vybrat skutečně tu nejlepší možnou variantu.

Žaluzie

Vnitřní žaluzie1) jsou nejrozšířenějším způsobem protisluneční ochrany a je možné je použít pro téměř všechny typy oken. Hlavní příčinou jejich rozšířenosti je jejich jednoduchost a minimální údržba. Součástí vnitřních žaluzií jsou lamely, na jejichž základě je pak možné rozlišovat žaluzie podle způsobu stahování, uchycení/montáže, ovládání a v neposlední řadě také podle materiálového provedení lamel. Podle způsobu stahování a uchycení můžeme žaluzie rozdělit na horizontální a vertikální. Podle materiálu pak na hliníkové, dřevěné nebo látkové.

Horizontální žaluzie

Horizontální žaluzie jsou použitelné prakticky do všech typů a tvarů oken. Mohou být montovány na rám okna nebo do zasklívací lišty. Výhodou je především jejich jednoduchost, rychlost montáže, minimální údržba a cenová dostupnost. Nejběžnějším typem jsou žaluzie hliníkové. Novější jsou například žaluzie Ondulette – Luxaflex umožňující různé typy lamel, či systém Varioline, jež uživatelům dovolí stáhnout žaluzii jak shora dolů, tak i zdola nahoru.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie jsou určeny spíše pro atypická okna, kanceláře, velké plochy atd. Jejich přednostmi jsou funkčnost, kterou skvěle kombinují s dekorativností, dále pohodlnost a upotřebitelnost. Spojují v sobě protisluneční ochranu s moderním, elegantním doplňkem interiéru rodinných domů a bytů. Jejich vyhledávanou vlastností je také schopnost vtisknout ráz útulnosti velkým prostorám. Zcela dokážou nahradit záclony i závěsy a díky své eleganci provzdušnit celý prostor [1].

Dřevěné interiérové žaluzie

Jsou méně obvyklé, ale působí reprezentačně a je možné je použít jako účelový módní doplněk bytů i komerčních prostor. Estetický účinek žaluzií je podpořen barevnou škálou odstínů a kvalitních materiálů. Jde v podstatě o luxusnější variantu klasického stínění. Většinou si je vybírají náročnější zákazníci s estetickým cítěním a vkusem. Mohou být použity v oknech různých tvarů i materiálů.

Dřevěné žaluzie

Plisé

Speciálním druhem moderního typu stínění jsou látkové žaluzie plisé umožňující oproti standardním systémům stahování jak z horní, tak i z dolní části okna. Výsledkem je možnost zastínění interiéru před nežádoucími pohledy, aniž bychom zamezili veškerému dennímu světlu. Žaluzie plisé umí zastínit i velmi atypické tvary oken, např. kruhové, půlkruhové, šikmé nebo trojúhelníkové. Vhodné jsou nejen do klasických či střešních oken, ale i ke stínění zimních zahrad.

Plisé

Rolety

Druhou nejpoužívanější stínicí technikou jsou rolety. Představují vhodný stínicí a dekorativní prvek zvýrazňující celkové architektonické řešení interiéru. Také rolet existuje několik variant.

Textilní rolety

Tento druh rolet je nejběžnější, jelikož jím lze zastiňovat převážnou většinu standardních tvarů oken. Výhodou je možnost celkového stínicího efektu. Vynikají svou jednoduchostí, spolehlivostí a variabilitou. Široká nabídka dekorů látek a typů textilních roletek umožňuje sladit volbu intenzity zastínění a komplexního barevného sladění s interiérem.

Bambusové rolety

Jedním z novějších a méně obvyklých druhů rolet jsou bambusové rolety. Jejich originálnost spočívá v materiálu, který je čistě přírodní z velkého množství spletených dekoračních dřevin. V moderních bytech tvoří zajímavý dekorační prvek, ale hodí se téměř všude, pokud chceme dodat prostoru harmonii.

Římské rolety

Za královnu mezi roletami jsou považovány vysoce elegantní římské rolety, které zároveň nabízí praktické řešení stínění oken a dalších prosklených ploch. Římské rolety dokážou stylově dekorovat každý interiér a dodat mu jedinečný a osobitý styl. Tato schopnost je dána jak jejich konstrukčním řešením, tak bohatou paletou barev a vzorů. Římské rolety se na rozdíl od klasických rolet nenavíjejí, ale skládají se směrem jak dolů, tak vzhůru. Velkou výhodou těchto rolet je i jejich jednoduchá možnost čištění, většinu látek je možné prát na ruční praní, na 30 stupňů [3, 4].

Římské rolety

Netradiční druhy stínicí techniky

Speciální skupinu stínicí techniky tvoří čtveřice Twinroll, Fasetroll, Siluroll a Newroll. Obvykle jde o kombinaci rolet s jiným stinícím prvkem. Twinroll je kombinací běžné látkové rolety a žaluzie. Nejenže se jedná o výrazný moderní dekorační prvek, ale dochází také k perfektní regulaci světla. Fasetroll je zase kombinací látkové rolety a klasických záclon. Funkce a přednosti jsou velmi podobné jako u rolet Twinroll. Dalším novým designovým prvkem stínicí techniky je roleta Siluroll, která pomocí zdvojené látky a pruhům vetkaným mezi ně funguje jednak jako dekorace a jednak je ideálním řešením pro optimální osvětlení při práci a regulaci teploty. Jedna z nejnovějších a nejmodernějších roletových technik u nás jsou rolety Newroll. Jde o tzv. roletu do prostoru mezi skly. Tento nový a inovativní roletový systém se montuje pomocí jednosložkové pásky přímo na skleněnou tabuli.

Roletožaluzie Siluroll

Do samostatné skupiny stínicí techniky bychom mohli zařadit japonské posuvné stěny, velice originální zastínění interiéru. Toto řešení nachází své uplatnění všude tam, kde vzniká požadavek na zastínění velké plochy či na rozdělení prostor. K výhodám japonských stěn patří zejména vysoká variabilita. Jejich využití je téměř neomezené. Můžeme je použít nejen jako stínicí a dekorativní prvek, ale také například místo dveří k vestavěným skříním nebo k zakrytí výklenků.

Japonská stěna

Závěsy a záclony

Také klasické záclony a závěsy jsou stále nedílnou součástí našich domácností, ačkoliv i ony podléhají módním trendům. Zároveň patří mezi nejstarší druhy stínicí techniky, a proto je nutné jej zmínit. Závěsy mohou sloužit buď k úplnému, nebo částečnému zatemnění prostoru, čímž je dosaženo ochrany před slunečním zářením. Díky široké paletě barev, provedení a vzorů navodí v místnosti pohodovou atmosféru pro relaxaci. Jsou velmi módní, útulné a každý si díky nim může vyladit interiér dle vlastních představ.

Použité zdroje:

[1] www.l-ex.cz
[2] www.rolrols.cz
[3] www.bematech.cz
[4] www.bematech.cz

¹) Slovo žaluzie pochází z francouzského jalousie (v překladu žárlivost) označující okenní mříž, jež umožňovala pohled ven, ale zároveň zabraňovala pohledům zvenčí dovnitř místnosti a byla inspirována mřížkami v orientálních harémech, kde si pán žárlivě střežil soukromí ženských komnat. (www.wikipedia.org, www.stavebnictvi3000.cz)

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy ROLROLS s.r.o.