Střechu pergoly ARTOSI lze rozdělit na více vzájemně nezávislých sekcí. Uživatel tak může stínit jen zčásti a pouze tam, kde je to zapotřebí.

Pergola ARTOSI: nadčasovost, šmrnc a funkční přínos za přiměřený peníz

Zahradní architektura zažívá vzestup. Společnost se navrací k přírodě, jeví velký zájem o pobyt na čerstvém vzduchu a uzpůsobuje k tomu své okolí. Prodlužující se horká léta však velí pořídit si k zeleni i vhodné zastínění. Na ostrém slunci nevydrží totiž popíjet kávu ani sebevětší teplomilec. Možným řešením je přístřešek, altán či pergola, která se používala již v dávných starověkých zahradách.

Klasický produkt svépomocné výstavby v podobě dřevěného loubí s perforovaným zastřešením a lehkým pnutým rostlinstvem, které stíní celou sezónu bez možnosti regulace intenzity světla, často už nevyhovuje současným nárokům moderního člověka. Na druhou stranu, na trhu dostupné alternativy jsou často finančně nedosažitelné. Opavská společnost ISOTRA, která patří v oblasti okenního i zahradního stínění na našem trhu k předním producentům, proto vyvinula systémové řešení, které je dosažitelné po všech stránkách.

Samostojná, či kotvená pergola?

V květnu byla na trh uvedena nová bioklimatická pergola ARTOSI. Její zrod vyprovokovala právě zpětná vazba uživatelů, jejichž myšlenky ISOTRA rozvinula na základě svých dlouholetých zkušeností z oboru. Vznikla typizovaná hliníková konstrukce, kterou lze uzpůsobit konkrétní situaci, do níž je instalována. Ať už má tedy investor v úmyslu ji umístit samostatně ve volném prostoru, nebo si přeje ji ukotvit do obvodové zdi domu, výrobce mu vyjde vstříc. Sestavit lze až pěti různými způsoby.

Boční stínicí prvky mohou pergolu proměnit ve skutečně nadstandardní obytný venkovní prostor. Investor má na výběr screeny nebo venkovní žaluzie.

Nezávislé lamelové sekce

Střecha pergoly sestává z hliníkových lamel, které mohou být rovnoběžné s kratší i delší stranou konstrukce, dle výběru. Lamely lze naklápět v rozmezí úhlů 0 ° - 130 °a jejich nosnost činí minimálně 30 kg / m2 (dle celkové velikosti plochy). Snese tak mimo jiné zatížení sněhem, ale i namáhání větrem či sílu krupobití. Co je však na pergole unikátní, je především vysoký uživatelský komfort. Přináší ho možnost rozdělit střechu na více vzájemně nezávislých sekcí. Uživatel tak může stínit jen zčásti a pouze tam, kde je to zapotřebí. Ustavičné konflikty rodinných příslušníků, kteří jsou zpravidla složeni jak ze zimomřivých milovníků slunce, tak z příznivců soustavného stínu, zde odpadají.

Spřažení více pergol dohromady dovoluje libovolné navýšení prostoru ve stínu pod lamelami. Maximální výrobní velikost jedné pergoly přitom činí 4 m šíře a 7 m výsuvu na délku.

Proměnlivé rozměry

Výsledná velikost pergoly je variabilní a závislá na nárocích uživatele. Výrobce je velmi flexibilní a dodává ji přesně v tom rozměru, ve kterém je vyžádána. Pergola disponuje bočními stojkami (počet se odvíjí od velikosti, např. v případě ukotvení ve zdi jsou většinou zapotřebí pouze dvě), z nichž jedna má integrován odtok dešťové vody. Stojky mohou být umístěny až 1 m od faktického rohu pergoly (za účelem rozšíření užitného prostoru) a lze je vzájemně propojit. Spřažení více pergol dohromady dovoluje libovolné navýšení prostoru ve stínu pod lamelami. Maximální výrobní velikost jedné pergoly přitom činí 4 m šíře a 7 m výsuvu na délku. Lamely jsou ovládány dálkově a poháněny motorem Somfy, jenž je umístěn v obvodovém rámu konstrukce a není z žádného úhlu pohledu pozorovatelný. Čistota vzhledu pergoly tak není ničím narušena.

Obohacení o prvky navíc

Pergolu je možné ještě esteticky i funkčně pozdvihnout. Jedna z variant se skrývá v důmyslném osvětlení. To je, ve formě LED pásek, možné začlenit po stranách výsuvu pergoly. Druhá úprava, která pergolu promění ve skutečně nadstandardní obytný venkovní prostor, spočívá v instalaci bočních stínicích prvků. Investor má na výběr screeny nebo venkovní žaluzie, které díky vyplnění bočních nechráněných prostor umožní uživatelům pergolu využívat i v chladnějších obdobích. Vhodně zvolený stínicí prvek totiž funguje nejen jako ochrana před sluncem, ale i před nepříjemnými vlivy počasí (vítr, déšť…).

Lamely lze naklápět v rozmezí úhlů 0 ° - 130 °a jejich nosnost činí minimálně 30 kg / m2 (dle celkové velikosti plochy). Snese tak mimo jiné zatížení sněhem, ale i namáhání větrem či sílu krupobití.

Stylové screeny

Zaměřme se na screeny, které jsou svým charakterem do pergoly ARTOSI obzvláště vhodné. Co se estetické stránky týče, dodají přístřešku patřičný styl. Screeny (mimo jiné aplikovatelné i jako venkovní stínění oken, pokud si majitel přeje, aby pergola s domem náležitě harmonovala) jsou vyrobeny ze speciální tkaniny nadčasového vzhledu a vysoké odolnosti. Její hlavní předností je částečná světelná propustnost. Znesnadňuje pohled kolemjdoucího zvenčí dovnitř, avšak umožňuje uživatelům pohled ven. Zajistí tedy soukromí při současném zachování kontaktu s okolím.

Dostupnost a kvalita v jednom

Vzhled pergoly ARTOSI je minimalistický a elegantní. Jde o zahradní komponent, který bude plnit svou funkci po dlouhá léta, přičemž nehrozí, že by jeho design za čas nevyhovoval novým trendům. O doplňkové elementy jako je osvětlení a boční stínicí technika lze přitom pergolu rozšířit kdykoliv ex post dle aktuální preference majitele. Vzhledem k výše popsaným mimořádným parametrům a vlastnostem, které jsou investorovi k dispozici, je nutno podotknout, že je cena za pergolu ARTOSI velmi příznivá. Záměr společnosti ISOTRA vytvořit produkt, který bude kvalitní a přitom dostupný široké veřejnosti, se tedy vydařil. Na reference si u této květnové novinky sice ještě chvíli počkáme, avšak dosavadní tradice firmy prakticky nepřipouští negativní očekávání.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv ISOTRA