Foto: TarnPisessith, Shutterstock

Správná volba stínicí techniky – důležitá součást projektu

Stínicí technika je už běžnou součástí staveb. Ne vždy je ale řešena vhodně, výběr stínících prvků bývá podceňován či opomenut často až do chvíle nastěhování. Stínění, jeho druh, funkci a umístění je nutné dobře řešit už při projektuování. U interiérového stínění je důležité sladit roletu, žaluzii, roletu či závěs s prostorem.

Při výběru vhodné stínicí techniky je v prvé řadě nutné si ujasnit, co od ní očekáváme. Její funkcí totiž nemusí být nutně jen stínění. Kromě toho slouží také k regulaci intenzity světla a tepla v místnosti a k ochraně soukromí před pohledy z okolí. Nezanedbatelným přínosem u některých produktů je jejich protihluková izolace, ochrana před vloupáním a možnost využití pro dispoziční dělení prostoru interiéru. Od toho se odvíjí, zda zvolíme vnitřní či vnější stínicí techniku nebo jejich kombinaci, což nabízí nejlepší službu. Exteriérové zastínění, kam řadíme např. venkovní žaluzie, venkovní rolety, markýzy, screenové rolety, nabízí zejména vysoký stupeň ochrany před slunečním zářením, snižuje hladinu venkovního hluku, nabízí účinnou ochranu soukromí a poskytuje vysoký termoregulační efekt dle zvoleného typu. Interiérové zastínění pak představuje také elegantní a funkční doplněk interiéru. Jde o interiérové žaluzie, žaluzie ovládané sluneční energií, látkové rolety, japonské stěny, plissé atp.

Na trhu se vyskytuje mnoho druhů jak vnitřního, tak vnějšího stínění a níže jsou uvedeny vlastnosti alespoň některých obvyklých i méně obvyklých druhů.

Látkové rolety

Tento druh rolet je jeden z nejstarších a zároveň nejběžnějších typů stínění, jelikož jím lze zastiňovat převážnou většinu standardních tvarů oken. Výhodou je možnost celkového stínicího efektu. Vynikají svou jednoduchostí, spolehlivostí, variabilitou a snadnou montáží. Široká nabídka dekorů látek a typů textilních roletek umožňuje sladit volbu intenzity zastínění a komplexního barevného sladění s interiérem.

Římské rolety

Římské rolety dokážou stylově dekorovat každý interiér a dodat mu jedinečný a osobitý styl. Tato schopnost je dána jak jejich konstrukčním řešením, tak bohatou paletou barev a vzorů. Na rozdíl od klasických rolet se nenavíjejí, ale skládají se směrem jak dolů, tak vzhůru. Při vytaženém stavu je nutný dostatek prostoru pro bal, aby bylo možné otevírat okno. Velkou výhodou těchto rolet je i jejich jednoduchá možnost čištění, většinu látek je možné prát na ruční praní, na 30 stupňů.

Římské rolety. Foto: Bematech

Twintex

Twintex je luxusní stínicí prvek, který dokáže velmi efektivně skloubit přednosti látkových rolet, žaluzií, případně nahradit záclony. Skládají se ze dvou látkových pruhovaných vrstev, přičemž pruhy jsou na obou vrstvách střídavě plné a průhledné. Posouváním vrstev se pruhy buď kryjí, nebo se střídají, čímž dochází k regulaci světla ve vnitřních prostorách. Navíc jsou tyto rolety dostupné v bohaté paletě barev a velice sluší hlavně moderním interiérům.

Twintex. Foto: Bematech

Závěsy

Také klasické záclony a závěsy jsou stále nedílnou součástí našich domácností, ačkoliv i ony podléhají módním trendům. Zároveň patří mezi nejstarší druhy stínicí techniky. Závěsy mohou sloužit buď k úplnému, nebo částečnému zatemnění prostoru, čímž je dosaženo ochrany před slunečním zářením. Často jsou kombinovány s dalšími prvky, např. s roletami, záclonami, žaluziemi atd.

Závěsy. Foto: Bematech

Dřevěné žaluzie

Dřevěné žaluzie působí reprezentačně a je možné je použít jako účelový módní doplněk bytů i komerčních prostor. Estetický účinek žaluzií je podpořen barevnou škálou odstínů RAL a NCS a především přírodním materiálem. Struktura dřeva je zde zachována. Většinou si tyto žaluzie vybírají náročnější zákazníci s estetickým cítěním a vkusem. Je pro ně však lepší zvolit prostory, které nejsou příliš vlhké. Někdy totiž může dojít k deformaci lamel, především vlivem vlhkosti a zvýšené teploty.

Dřevěné žaluzie. Foto: Bematech

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Shutterstock, archiv firmy