Dělicí rolety V-PROTECT se speciální povrchovou úpravou zajistí bezpečnější prostředí a více soukromí.

Stínění jako designový doplněk i řešení v přehřívání budov a snižování emisí CO2

Tepelný komfort a vhodné světelné podmínky v komerčních i rezidenčních budovách jsou důležité po celý rok. Kvůli klimatickým změnám způsobujícím vyšší teploty či delší a intenzivnější vlny veder budou v následujících desetiletích značně narůstat i energetické požadavky na ochlazování prostor, přičemž výdaje s tím spojené mohou převýšit i náklady na vytápění v zimních měsících. K optimalizaci celkové energetické bilance budov, snížení energetické náročnosti a užívání udržitelnějších a přijatelnějších řešení pro naši planetu výrazně přispívá stínicí technika.

S ohledem na zrychlující se globální oteplování by stínicí technika měla být prvním řešením v boji proti přehřívání budov. Dle vědecké studie Guidehousu by automatizované sluneční stínění mohlo do roku 2050 snížit spotřebu energie na chlazení prostor v evropských budovách až o 60 procent, zabránit vzniku 100 milionů tun emisí CO2 a ušetřit 285 miliard eur, a tím významně přispět k naplňování Zelené dohody pro Evropu. I přes to, že jsou dnes stínicí prvky stěžejní součástí projektů, je stínicí technikou vybavena méně než polovina budov a velká část z ní není automatizovaná. Výsledky studie potvrzují, že zastínění slunečního záření je pro naši planetu mnohem lepším řešením než klimatizace a že musíme naléhavě zvážit jeho používání pro zvýšení energetické účinnosti a odolnosti budov.

Správný výběr stínění jako klíč k úspěchu a úspoře energie

Vhodné zastínění hraje velkou roli nejen v propustnosti tepla, světla a v energetických výpočtech, ale tvoří i výrazný doplněk interiéru. S tím se pojí i rostoucí požadavky architektů a developerů na design, kvalitu, přizpůsobení se architektonickým záměrům a mnohdy i multifunkční využití. Výrobci stínicí techniky proto musejí neustále sledovat trendy a zároveň poskytovat odborné poradenství profesionálům v oboru.

Světový patent ZOOMTECH® mění obor stínicí techniky

Jedním z nich je Bematech – přední evropský výrobce vnitřní stínicí techniky s více než 26letou tradicí. Specializuje se především na výrobu látkových rolet, dřevěných žaluzií, římských rolet, závěsů, panelových stěn a speciálních stínicích systémů pro atypické plochy. Vlastní výzkum a vývoj, v rámci něhož se zaměřuje primárně na látkové rolety a stínění pro velké plochy, je přesně to, co značku odlišuje od ostatních. Když firma začínala působit v Česku, obor výroby stínicí techniky v podstatě neexistoval a v architektuře se se stíněním téměř nepočítalo. Na začátku proto pořádala školení a seznamovala zdejší prostředí se znalostmi v oboru i technickými možnostmi. Dnes se firma pyšní světovým patentem ZOOMTECH® zamezujícím prohýbání navíjecí trubky a deformaci látky rolet ve velkých šířích, který je nyní žádaný napříč kontinenty.

Rolety V-PROTECT jsou opatřeny speciální antimikrobiální povrchovou úpravou, díky čemuž dokážou zamezit šíření infekčních částic, které vlivem proudění vzduchu ulpívají na látce rolet.

Stíněním vytváříme zdravou komfortní zónu

U nás v Bematechu říkáme, že utváříme takzvanou zdravou komfortní zónu. Dokážeme ovlivnit intenzitu příchozího světla, intenzitu tepla, tlumit nežádoucí hluk a také navodit příjemnou atmosféru. To všechno do zdravé komfortní zóny patří,” říká zakladatel firmy Bernard Mullie. Příjemná atmosféra však nemusí být spojena pouze s domovem. Rolety, záclony a žaluzie vyrobené v Bematechu vytvářejí komfortní zónu například ve všech budovách Rady EU v Bruselu, což je zhruba 12 300 metrů čtverečních zastíněné okenní plochy. Díky široké síti partnerů najdete stínicí techniku od Bematechu i za hranicemi Evropy, kde se v roce 2022 navazuje další spolupráce.

Technologie ZOOMTECH ® pro lepší vzhled rolet: Porovnání téměř totožných rolet bez technologie ZOOMTECH ® (první dvě zleva) s roletou ZOOMTECH ® (vpravo).

Nová značka spojující design a patentovanou technologii

Novinkou, kterou Bematech přinesl na trh, je nová obchodní značka s názvem 4INside.eu, zaměřená na dělicí rolety V-PROTECT se speciální antivirální, antibakteriální a antimikrobiální povrchovou úpravou. Díky této povrchové úpravě dokážou rolety V-PROTECT zamezit šíření infekčních částic, které vlivem proudění vzduchu ulpívají na látce rolet. Během dvou hodin kontaktního času deaktivují více než 99 procent bakterií a virů, včetně SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19. Rolety významně snižují riziko nákazy a pomáhají vytvářet již zmiňovanou zdravou komfortní zónu.

V kombinaci s patentovanou technologií ZOOMTECH® mohou rolety dosahovat až pětimetrové šířky na trubce o průměru pět centimetrů namísto běžných patnácti, a to bez jakéhokoli průhybu trubky či deformace látky. Všechny látky pro tyto rolety jsou vyrobeny bez škodlivých těžkých kovů, jako jsou stříbrné a měděné ionty, neobsahují halogeny, antimony, změkčovadla ani škodlivá barviva. Při výrobě se navíc dodržují přísné etické normy týkající se energie a životního prostředí a všechny procesy jsou založeny na vodní bázi.

Důraz na detail a životní prostředí

S rostoucími požadavky na kvalitu a design výrobků se Bematech zaměřuje i na ty nejmenší detaily, stejně jako na budoucnost dalších generací. Z tohoto důvodu firma soustavně zdokonaluje, modernizuje a zefektivňuje výrobní procesy a snižuje jejich energetickou náročnost. Spotřebu energií se snaží pokrýt z obnovitelných zdrojů. Používá převážně ekologicky vyráběné a zpracovávané materiály, které získává hlavně lokálně, čímž minimalizuje nutnost letecké přepravy mající drastický dopad na životní prostředí. Hliník, plasty, papír a obalové materiály jsou využívány s maximální efektivitou a zbytky jsou recyklovány. „Naše výrobky zároveň pomáhají optimalizovat využití přírodních zdrojů, jako je světlo a teplo, čímž se stávají aktivním prvkem k úspoře energie, a jsou tak skvělým doplňkem úsporných domů. V minulém roce jsme na střechu firmy nechali umístit solární panely, které se tak staly dalším z mnoha způsobů, jimiž každým dnem přispíváme k ochraně životního prostředí a nastolování udržitelnější výroby,” dodává Bernard Mullie.

Autor: Klára Šturmová
Foto: archiv firmy