Stínění šikmých i vodorovných stropních prosklení pro každého

Vybíráme-li stínicí prvky pro standardní fasádní okna domu, volit můžeme obvykle z široké škály rozmanitých materiálů tvořících pestrou nabídku rolet, žaluzií či závěsů. Pokud však potřebujeme zastínit prostory nacházející se pod prosklenou horizontální nebo šikmou střechou, nabídka se zužuje. Z toho důvodu vyvinula společnost Bematech takzvané SKY systémy, jež řeší problém clon rozměrných prosklených střešních ploch.

Skrz tyto povrchy totiž v létě často proniká přemíra slunečního záření, které z dané místnosti vytváří spíše skleník. V zimě a v noci tyto prostory naopak snadno zchladnou. V obou případech uvnitř vzniká uživatelsky nehostinné prostředí. Dnešní novostavby přitom s prosklením nešetří. Jak architekti, tak sami investoři jsou v současné době poučeni o jeho významu a velmi dobře si uvědomují jeho pozitivní přínos. Ten spočívá v úsporách energií, jež přinášejí všechna okna orientovaná především na jih či západ. V topném období přes jejich skleněné výplně prochází díky slunci položenému nízko na obloze velké množství energie, která podstatně snižuje potřebu vytápění. V létě, když je slunce během dne vysoko na obloze, do interiéru proniká slunečního záření méně. Přehřívání vnitřních prostor se však přesto v teplých ročních obdobích nevyhneme, a proto je potřeba dbát na vhodné zastínění. Zejména šikmé a horizontální prosklené plochy si jej zaslouží.

Systém X-SKY je do okna uchycen zipy a ovládán je motoricky

Ačkoli je stínění stropních prosklení, jako jsou světlíky, ateliérová okna nebo střechy zimních zahrad, náročnější, není potřeba se rmoutit. Kupříkladu firma Bematech nabízí tři různé systémy stropního stínění. Jde o Veranda systémy (chcete-li SKY systémy), které se vyznačují vysokou variabilitou umožňující majitelům nejen rodinných domů zastínit i atypická provedení těchto stavebních prvků a vytvořit novou přidanou hodnotu pro architekty i investory. Zimní zahrady i jiné podobné prostory mohou být nyní uživatelsky přívětivé a komfortní téměř po celý rok. SKY systémy lze totiž díky různorodosti použitých technologií a látek a také vlivem flexibilního dopínání látky instalovat v jakémkoli sklonu skleněné plochy (a navíc i na velké plochy až o úctyhodných rozměrech 18 m2). Jde o profesionální řešení vysoké kvality.

Čisté linie i zatemnění

Pokud je prostor, který si přejete zastínit, dekorován v čistém, až minimalistickém stylu, zřejmě vás zaujme design prvku X-SKY, což je vnitřní stropní roleta tvořená takzvanou screenovou látkou. Sestává z materiálu s příměsí skelného vlákna, který se vyznačuje vynikajícími technickými vlastnostmi. Díky tomu je maximálně omezen průnik jak světelné, tak tepelné energie. Látka je uchycena zipy, a roleta proto nad hlavami uživatelů fakticky pojíždí. Zipy a plynové vzpěry umístěné v profilech vodicích lišt umožňují účinné dopínání látky, a dokonce i úplné zatemnění prostor. Tento systém je dostupný ve třech velikostech boxů: 89, 103 a 131 milimetrů. Montáž dvou menších velikostí je prováděna do ostění, zatímco největší box o rozměru 131 milimetrů lze instalovat i na otvor. Ovládání je motorické.

Vnitřní stropní roleta X-SKY je tvořena screenovou látkou, jež sestává z materiálu s příměsí skelného vlákna. Ten se vyznačuje vynikajícími technickými vlastnostmi

Sofistikované řešení pro rozsáhlá prosklení

V podobném designu jako právě popsaný systém, zato sofistikovaněji je provedena roleta SY-SKY. Vybavena je dvěma motory, jež jsou uloženy v protilehlých boxech a jsou ovládány synchronizační jednotkou. První z nich funguje jako tažná síla, zatímco druhý látku napíná. Díky nim tato roleta disponuje pozoruhodnou výhodou, kterou jsme již zmínili – schopností zastínit rozsáhlé okenní plochy až o velikosti 18 m2. Od jiných produktů podobného typu se liší i možným výsuvem až 6,5 metru. Vedle standardního provedení lze tento systém objednat také se zipovým pojezdem. Dostupný je v motorickém provedení.

Roleta SY-SKY zastíní i rozsáhlé okenní plochy až o velikosti 18 m 2

Kombinace tradičního vzhledu a pokrokové technologie

Romantikům a těm, již upřednostňují tradiční vzhled, doporučíme třetí střešní stínicí systém Bematech – RR-SKY. Vychází ze systému motorických římských rolet. Hodí se jak pro vodorovná, tak šikmá provedení oken a dokonce jej lze nainstalovat i na notně tvarově atypická prosklení, třeba lichoběžníková... Ovládání bývá voleno z důvodu umístění rolet ve výškách nejčastěji motorické, ale lze dodat i manuální, kdy lze díky patentované brzdě spodního profilu roletu zastavit v jakékoli poloze jediným tahem ruky. Vodicí lanka, která pohybují látkou, jsou vedena v bovdenech, což dovoluje montážníkům variabilní instalaci bočních profilů. Ty pak nemusejí být fixovány na bocích kazety, kde je umístěna navíjecí hřídel. Alternativou je také systém s nosnými šestimilimetrovými lanky namísto bočních hliníkových profilů (pokud tyto nejsou na daném místě aplikovatelné).

Výsledný vzhled výrobku pak vyplývá z použité textilie: zákazník může vybírat jak odolné screeny, tak látky, které jsou využívány k výrobě římských rolet. Sortiment látek Bematech je přitom vskutku obšírný, firemní konfigurátor dovoluje vybrat si jak vzor, tak barevnou kombinaci, jež nejlépe zapadnou právě do vašeho interiéru. Také škála materiálu je široká (od transparentních až po neprůhledné, v nabídce jsou také nehořlavé látky). Veškeré tkaniny jsou přitom snadno pratelné a vysoce odolné.

RR-SKY lze nainstalovat i na tvarově atypická prosklení

Stropní stínění pro každého

Tři různé systémy s názvem SKY jsou určeny ke stínění verand, zimních zahrad, střešních světlíků či velkých střešních oken. Všechny splňují na výbornou jak svou základní funkci – regulaci světla a tepla, tak své poslání vhodně zapadnout či zdobit prostor, v němž jsou umístěny. Odborníci společnosti Bematech vám pomohou s výběrem té nejvhodnější varianty pro vás.

BEMATECH

Firma Bematech je předním českým výrobcem stínicí techniky. Byla založena v roce 1994. Sídlo společnosti včetně administrativy, výroby a skladových prostor se nachází v průmyslové zóně města Velká Bíteš, vedle sjezdu z dálnice D1 – exit 162. V současné době má firma 45 zaměstnanců a disponuje komerčními prostory o celkové rozloze cca 4500 m2. Mezi hlavní výrobky patří látkové rolety, římské rolety a žaluzie.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv BEMATECH