Dřevěné žaluzie – moderní, efektivní a přirozené řešení

V současné době je v moderních interiérech stále více využíváno dřevo, které představuje přirozený materiál dodávající domu teplo a útulnost. Dřevo nachází své uplatnění v mnoha oblastech stavební techniky, mimo jiné i ve stínicí technice. Trendem se staly dřevěné žaluzie.

Originální využití

Dřevěné žaluzie jsou z přírodního materiálu s rozdílnou strukturou dřeva. Jedná se o exotické dřeviny, mezi které patří například Abachi – africká vrba a některé další, přičemž každá z těchto dřevin má své specifické vlastnosti. Žaluzie působí moderně a přirozeně. Pokud chceme mít v bytě vše dokonale sladěné a nejsme si jistí, zda se tento typ žaluzií bude hodit např. do místnosti s keramickými obklady, jsou naše obavy zbytečné. Na rozdíl od ostatních produktů nabízí tyto výrobky nekonečné možnosti pro povrchovou úpravu. A právě často v kombinaci se studenějšími materiály, jako jsou obklady, vytváří žaluzie dojem teplejšího prostředí.

Volba prostředí

Pro materiály s rozdílnou strukturou dřeva je lepší zvolit prostory, které nejsou příliš vlhké. Někdy totiž může dojít k deformaci lamel, především vlivem vlhkosti a zvýšené teploty. Není proto vhodné využívat tento typ žaluzií např. v koupelnách, bazénech, saunách a v místnostech se zvýšenou vlhkostí. Pro zlepšení odolnosti je možné použít odolnější nátěr. Odolnější nátěry se vyplatí použít také z důvodů plísní, které pak vedou k dalším nežádoucím účinkům.

Dřevěné žaluzie Bematech

Výrobou dřevěných žaluzií se zabývá jeden z hlavních lídrů na trhu stínicí techniky a okenních dekorací, společnost Bematech. Produkty této firmy jsou na trhu žádané právě díky unikátním kolekcím. Dřevěné žaluzie Bematech jsou dnes v České republice již hojně rozšířeny.

Nekonečně mnoho barev

Klasické dřevěné dekory již vyšly z módy. Dřevěné žaluzie lze lakovat do jakéhokoliv odstínu. Novým trendem lakovaných lamel jsou odstíny RAL nebo NCS, které firma Bematech nabízí. Vzorník barev RAL1) je celosvětově uznávaný standard pro stupnici odstínů, která se využívá hlavně v průmyslové výrobě. Jeho smyslem je především možnost získání vždy přesně stejného odstínu barvy. Dřevěné žaluzie jsou často laděny do béžových, šedých, hnědých či vínově červených barev vytvářejících decentní a přirozený vzhled. NCS2) je velice pečlivě připravený vzorník barev vypracovaný na základě vyhodnocení velkého množství subjektivních vyjádření pracovníků z oblasti vědy, architektury, psychologie, módního návrhářství a objektivního měření barevnosti. Nejde tedy o pouhý velký soubor očíslovaných odstínů. NCS Systém vychází ze šesti základních odstínů – bílé, černé, žluté, červené, modré a zelené. Žaluzie je tedy možno ladit do jakéhokoliv odstínu dle libosti.

Řešení pro perfekcionisty

V případě, že by se někdo rozhodl zařídit interiéry extrémně luxusně, je možnost nechat si lamely pošít pravou činěnou kůží. Toto řešení je velice elegantní a stylové. Na své si tedy přijde skutečně každý.

¹) RAL – německá zkratka Reichs Ausschuss für Lieferbedingungen (Říšský výbor pro dodací podmínky)
²) Natural Color System – systém přirozených barev

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy