Látkové rolety. Síla nejen v tradici

Látkové interiérové rolety jsou stále velmi oblíbeny z mnoha praktických i estetických důvodů. Vynikají jednoduchostí, spolehlivostí a pestrostí svého technického nebo barevného podání. Kombinace obou rolí – funkčního stínicího prvku a barevné dekorace – umožňuje osobitá a působivá řešení interiéru i jeho aktuální proměny, např. v souladu s ročním obdobím apod. Tento článek Vám přináší BEMATECH, s.r.o.

Jedná se o vysoce účelný, léty prověřený a jednoduchý stínicí prvek, který se hodí pro všechny styly bydlení. Možnosti využití látkových rolet do oken jsou téměř neomezené. Lze žádat rolety i do střešních oken, rolety na prosklené dveře, na balkon nebo pro vodorovné plochy.

Standardní textilní rolety jsou určeny především do interiéru, nejběžněji zákazníci využívají rolety do ložnice, obývacího pokoje, dětského pokoje, pracovny apod. Správně navržené a zhotovené rolety naplní nejvyšší očekávání na:

  • funkčnost,
  • jednoduchost,
  • design.

I u nejnáročnějších zákazníků.

Látky

Látky můžeme volit od zastiňujících, tj. průsvitných, až po zcela zatemňující, které nepropouštějí světlo. BEMATECH má v nabídce i látku se zvukovou pohltivostí, která cloní i venkovní hluk, tzn. zvukové vlnění vzduchu, které na látku dopadá.

Látku volíme po výběru typu rolety. Aktuální kolekce látek BEMATECH tvoří širokou barevnou škálu především jednobarevných materiálů. Individuální vzhled našeho domova pak můžeme zvýraznit originálním potiskem rolet.

Za pozornost stojí také průvzdušné screenové látky, které zamezí pronikání slunečních paprsků do interiéru bez ztráty kontaktu s venkovním prostředím. Při zavřeném okně pak znatelně zlepšují tepelnou izolaci okna.

Současná kolekce rolet zahrnuje i nehořlavé látky nebo látky s teflonem, které jsou nesmáčivé pro vodu a určené do vlhkého prostředí. Příslušné technické certifikáty jsou k dispozici na vyžádání.

Vhodným výběrem látky ovlivníme míru zastínění/zatemnění celého systému. Výhodou je i snadná údržba látky. Drobných mechanických nečistot je možné se zbavit lehce navlhčeným hadříkem nebo vysavačem za použití nejnižšího stupně sání.

Snadná montáž

Rolety lze uchytit pomocí konzol, montážního profilu a kazety. I tyto nezbytné prvky jsou k dispozici ve standardních barevných provedeních nebo lze využít možnosti jejich lakování do odstínů RAL.

Montážní profil výrazně usnadní instalaci rolety. Montáž pak umožňují speciální klipy, které lze libovolně posouvat. Tento způsob doporučujeme zejména v případě měkkého podkladu nebo pokud jsou v místě instalace rozvody elektřiny nebo vody.

Po vytažení je celá roleta skryta ve velmi malém obalu, který je možné umístit nad okna, do špalet nebo přímo na okenní rám.

Instalace rolet není složitá. Pro záruku správného seřízení a bezchybného fungování rolety je však vhodné využít služeb odborné montážní firmy, která má v této oblasti nezbytné zkušenosti. Na vyžádání BEMATECH poskytne kontakt na obchodního partnera ve vašem regionu.

Ovládání látkových rolet

Látkové rolety ovládáme řetízkem, pružinou, klikou nebo motoricky. Motorizace je vhodná pro zvýšení komfortu ovládání nebo pro rolety velkých rozměrů. Zároveň umožní ovládání v rámci inteligentního systému řízení v domě.

Další možností je tzv. sdružení rolet. To umožňuje ovládání až tří rolet jedním pohonem. Jednotlivé rolety jsou navzájem propojeny sdružovacím mechanizmem, a tak k jejich vytahování a stahování dochází současně. Výhodou je mj. minimalizace nezbytně nutné mezery mezi látkami, což může být důležitý užitný a designový prvek. BEMATECH nabízí i sdružení rolet pod úhly 0–45 ° a 0–90 °.

Možnosti kombinace komponentů

Všechny interiérové rolety se vyrábějí přesně na míru podle požadavků zákazníka. Zájemce si vybírá z široké škály konzol, boxů, řetízků nebo spodních lišt. Kompletní nabídka je na požádání k dispozici.

Některé prvky mají hlavně pohledovou funkci, jiné rozhodují o správné funkci výrobku. Důležitý je např. vhodný výběr spodní zátěžové lišty. Uložení lišty do tzv. tunýlku nabízí jednoduché, ničím nerušené zakončení látky ve spodní části okenní rolety. Pohledové lišty jsou ve většině případů těžší a vedle funkce designové zajišťují i dostatečné zatížení látky. Jsou častěji využívány u vnitřních rolet velkých rozměrů. Spodní zátěžové lišty jsou vyrobeny z PVC nebo Al profilu. A samozřejmě je lze barevně přizpůsobit na přání zákazníka.

Moderní látkové rolety lze také doplnit bočními vodicími lanky. S přihlédnutím k velikosti rolet a způsobu ovládání se převážně používají lanka o tloušťce 1 mm nebo 4 mm.

Závěrem...

Určitě doporučujeme všem zájemcům návštěvu internetových stran www.bematech.cz, kde vedle elegantního grafického podání naleznou takřka vyčerpávající obecné i detailní informace ohledně rolet a jiné vnitřní stínicí techniky.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy