Vrata lze v případě výpadku elektrického proudu otevřít i manuálně přes odblokování kolejnice od motoru. Foto: NIKCOA

Vlastníte dům, zvažujete montáž elektronicky ovládaných dveří či garážových vrat, ale obáváte se blokace v případě výpadku elektrického proudu? Tyto obavy jsou liché

Otevřít vrata garáže dálkovým ovládáním či spoléhat se na čidla pohybu, to je dnes už poměrně běžnou záležitostí. Výjimkou už nejsou ani elektronicky uzamykatelné vchodové dveře či exteriérová roleta, která plně autonomně reaguje na aktuální počasí a zajišťuje tak permanentně příjemné klima v interiéru. Ale co když dojde k výpadku elektrického proudu? Je zapotřebí se obávat zablokování těchto provozně nezbytných domovních součástí?

Výpadek elektrického proudu se může negativně projevit kupříkladu u garážových vrat, jejichž pohony jsou dnes již standardně ovládané motoricky s připojením k elektrické síti. Leč ačkoliv nemají vrata vlastní zdroj napájení, neznamená to, že by se uživatel z garáže při odjezdu autem nemohl dostat.

Vrata lze otevřít manuálně přes odblokování kolejnice od motoru. Jedná se o standardní součást pohonu a jeho vodící kolejnice. Pokud bychom neměli jiný vstup do garáže než přes samotná vrata, je dobré si pořídit externí nouzový ‚odblok‘. Ten se umístí do vratového křídla a přes zámek se pomocí systému ocelového lanka odblokuje kolejnice od motoru – podobně jako v případě odblokování z interiéru,“ uvedl Petr Přichystal zástupce českého předního producenta garážových vrat a stínicí techniky. Podle něj lze používat zařízení s různě dlouhým ocelovým lankem v závislosti na výšce vrat. „Klíče k nouzovému odbloku je potřeba mít vždy u sebe nebo na místě, kde je v případě výpadku proudu v garáži budeme mít dostupné,“ doplnil.

Bezpečnostní systém v plné permanenci díky pohybovým čidlům s vlastním zdrojem napájení

Jedním z nejefektivnějších způsobů zabezpečení domácnosti je její osazení pohybovými čidly, která jsou napojena nejen na alarm, ale díky systémovému řešení také na bezpečnostní složky. Při problémech s nezvanými hosty je tak možné vše rychle a účinně vyřešit. Pozitivem je i skutečnost, že se tak stane i v případě výpadku elektrického proudu. Jednotlivá pohybová čidla jsou totiž vybavena vlastním zdrojem napájení, který zajistí jejich výdrž po několik let. Pokud se tedy problémy s nezvanými hosty objeví zrovna v období výpadku proudu, bezpečnostní systémy o tom jak uživatele, tak příslušné složky ihned informují, a to za použití speciální SIM karty.

Sofistikovanější systémy navíc s uživatelem komunikují i prostřednictvím telefonu. Při výpadku proudu tak zabezpečovací systém tuto událost ohlásí pomocí SMS, což člověk ocení třeba, když se nachází úplně mimo domov. Ve finále tak může předejít i jiným nehodám, například problémům s lednicí.

Lamely na motorizované stínicí technice zůstanou v případě výpadku elektrického proudu v aktuální poloze. Nehrozí výmaz předvoleb dálkového ovládání. Foto: archiv LESENSKY.CZ

Motorizovaná stínicí technika

V případě stínicí techniky může při výpadku proudu nastat hned několik možností. U manuálně ovládaných žaluzií či rolet se změna logicky nijak neprojeví. Podle Petra Přichystala se však uživatelé k tomuto řešení kloní čím dál méně, raději upřednostňují větší komfort v podobě motorizovaného ovládání, ať už prostřednictvím vypínače na zdi, dálkového ovládání nebo skrz chytrý telefon a prvky chytré domácnosti.

Při výpadku proudu zůstanou lamely žaluzií či rolet ve stejné poloze. Na rozdíl od jiných zařízení u nich však nehrozí, že by s výpadkem proudu došlo k vymazání předvoleb pro dálkové ovládání. Po návratu k normálu je tak uživatel může používat dále podle toho, jak je zvyklý. Problém není ani větrání při zatažených lamelách. Ačkoliv má venkovní stínicí technika výborné izolační vlastnosti, čerstvý vzduch přes ni v určité míře do interiéru projde,“ doplnil Přichystal.

Podobně na tom bývají při výpadku proudu také speciální čidla, kterými se stínicí technika osazuje a pomocí kterých se žaluzie či rolety automaticky ovládají podle povětrnostních podmínek a nastavených předvoleb. Čidla však jsou zpravidla připojena ke stejnému zdroji napájení jako žaluzie, zároveň jsou spárována i s centrálním zařízením chytré domácnosti, které také vyžadují zapojení nejen do elektrické sítě, ale i k internetu.

Čím dál častěji jsou elektronicky ovládány i vchodové dveře. Pro případ výpadku elektrického proudu jsou tyto vybaveny záložním zdrojem napájení. Foto: evgeniykleymenov

Elektronické vstupní dveře a rizikové situace

I v případě vstupních dveří se, podobně jako u stínicí techniky, začínají pomalu objevovat prvky elektronizace. Lze se setkat například s ovládáním dveří na speciální čip či otisk prstu. Tyto systémy mají podobně jako pohybová bezpečnostní čidla záložní zdroj napájení, který se po výpadku proudu aktivuje. Uživatelé to ocení zejména v krizových situacích, jako například při požáru, během kterého k omezení přívodu elektrické energie často dochází.

Častou variantou je také kombinace klasického způsobu zamykání s doplňkovým prvkem automatizace. Do této kategorie se řadí zámky uzamykatelné klasicky na klíč, které v případě, že uživatel dveře zapomene zamknout, to s určitým zpožděním učiní za něj. Výpadek elektrického proudu však na uzavření dveří vzhledem k mechanickým principům nemá žádný vliv.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock, archiv agentury LESENSKY.CZ

1) Tisková zpráva společnosti Lomax & Co, s. r. o., redakčně upraveno