Venkovní roleta VELUX je účinný pomocník v průběhu celého roku. Zabrání přehřívání v létě a šetří Vaši peněženku v zimě

Stínicí předměty jako součást tepelné izolace střechy

Trendem či nutností moderního bydlení jsou často podstřešní obytné prostory, které rozšiřují využití prostoru uvnitř domu a nabízejí i nové možnosti stylu, chcete-li formátu bydlení s výhledem k nebi a obloze. Tuto skutečnost si uvědomil stát, začal lépe vnímat specifika podkrovního bydlení a vypsal dotaci na pořízení venkovního stínění v rámci rekonstrukce podkroví.

Tento příznivý posun v myšlení se děje na pozadí ještě stále platného teplovzdušného konceptu tepelné ochrany budov z konce minulého tisíciletí, který jen kuse, neohrabaně nebo vůbec pracuje se sálavými ději v ovzduší a se slunečním zářením. Věřme, že se to změní a že předpisy o tepelné ochraně budov budou stále víc v souladu s reálnou přírodou, kde má vzduch jen odvozenou roli.

Dotace na stínění střešních oken

Dobrou zprávou je, že na pořízení venkovních stínicích předmětů pro střešní okna lze získat dotaci z programu Nová zelená úsporám v rámci rekonstrukce podkroví. Tento institut lze považovat za další řešení letního přehřívání, a sice zejména v podkrovních místnostech, které jsou v létě exponovány teplem nejvíce.

Žadatel musí mít stínicí techniku a její popis v projektu, potom zažádá o podporu rekonstrukce a následně vše doloží.

Vhodně zvolená stínicí technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,” vypočítává výhody nově podporovaného opatření Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Na rolety s ručním ovládáním přispěje ministerstvo životního prostředí částkou 500 Kč na m2 stíněné plochy okna, na ty s automatickým ovládáním, které nabízí například systém VELUX ACTIVE, pak částkou 1 000 Kč na m2.

Roleta umí zachytit až 95 % tepla z letních slunečních paprsků

Úspora energie a další přednosti

S venkovní roletou od společnosti VELUX navíc lidé ušetří i na energiích. „Kromě toho, že roleta umí zachytit až 95 procent tepla z letních slunečních paprsků a tím snížit teplotu v místnosti až o 7 stupňů Celsia, totiž dobře poslouží i v zimním období. Dokáže snížit únik tepla skrze okno a zmenšit tak tepelné ztráty až o 17 procent,” popsal význam venkovní rolety technický školitel společnosti VELUX Martin Masár.

Venkovní roletu lidé ocení i při intenzivní bouřce, dešti nebo v případě velkých krup. Dokáže totiž tlumit hluk a chrání střešní okno před poškozením. V noci navíc poskytne úplné zatmění pro ničím nerušený spánek. V jižních zemích, jako je například Itálie, jsou venkovní rolety naprostým standardem. Při stavbě každého rodinného domu s nimi lidé automaticky počítají. Letní počasí u nás se navíc začíná tomu italskému velice podobat, takže bychom se mu měli stejně jako Italové umět přizpůsobit.

Předokenní markýza

Pokud obyvatele domu nebo bytu řeší přehřívání prostor, ale zároveň si přejí mít ničím nerušený výhled z okna, alternativou k venkovní roletě je předokenní markýza. I ta dokáže snížit teplotu v místnosti.

V jižních zemích je venkovní stínění naprostým standardem

Vnitřní stínicí doplňky

Potrápit dovedou v jarních a letních měsících také pronikavé sluneční paprsky. Pro regulaci denního světla jsou vhodné vnitřní zastiňující doplňky, jako jsou například rolety nebo žaluzie. Dokáží vytvořit příjemnou atmosféru jemně rozptýleným světlem v místnosti, nebo naopak v případě potřeby místnost úplně zatemnit. Na rozdíl od venkovních stínících doplňků ale neochrání místnost před přehříváním. Společnost VELUX nabízí nejrůznější typy rolet, od praktické zcela zatemňující až po designovou římskou roletu.

Do dětského pokoje se například perfektně hodí zcela zatemňující roleta s veselými pohádkovými motivy. Rodiče mohou svým potomkům pořídit roletu například s Medvídkem Pú, postavami z Ledového království nebo z filmu Auta.

Další podrobnosti se dočtete v článku Ochrana domů nejen před horkem a funkce venkovních rolet, který naleznete rovněž v tomto čísle časopisu.

Související články

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: archiv firmy Velux