Automatická ventilace a stínění střešních oken

Dálkově ovládaná střešní okna jsou nutným základem pro automatizaci vedoucí k pohodlnému zajištění zdravého vnitřního prostředí. Dnes mají zákazníci společnosti VELUX k dispozici zvýhodněné sady střešních oken z kategorie Standard Plus a setů k adaptaci na dálkové ovládání v solární nebo elektrické variantě. Díky tomu mohou v budoucnu svá okna zapojit do takzvané chytré domácnosti.

Zdraví je dnes žhavým tématem. Kaž dý rok více utrácíme za fitness kluby a jógu, chytrá zařízení monitorující cvičení, ale přesto trávíme více času uvnitř budov než kdy v minulosti. Dnes trávíme v budovách až 90 % našeho času, a proto je otázka zdravého vnitřního klimatu mnohem důležitější než dříve. Zároveň jsou chytré domácnosti a domácí automatizace jedním z nejvýraznějších zákaznických trendů poslední doby. Očekávané celosvětové příjmy za všechna řešení pro chytré domácnosti mají do roku 2020 vzrůst až čtyřnásobně – na úroveň 1,7 bilionu korun. V následujících letech tedy můžeme očekávat velký zájem o dálkově ovládaná domácí zařízení. Bude to totiž podmínkou pro případné zapojení do automatizovaných systémů chytré domácnosti.

Nejdostupnější dálkově ovládaná okna

Novinkou v portfoliu VELUX jsou cenově zvýhodněné sady zahrnující kvalitní střešní okna z kategorie Standard Plus a doplňkové sety pro adaptaci oken na dálkové ovládání. V případě střešních oken lze volit mezi dřevěnou a bezúdržbovou variantou, v případě doplňkových setů mezi variantou solární (KSX 100K) a elektrickou (KMG 100K). Solární je určená všem, kteří nemohou nebo nechtějí vést elektrickou kabeláž k oknu. Oba doplňkové sety lze pořídit také zvlášť a dodatečně elektrifikovat již instalovaná střešní okna VELUX.

Chytrá domácnost v podání společnosti VELUX

Další novinkou firmy VELUX, která byla vyvinuta ve spolupráci s NETATMO, je systém VELUX ACTIVE. Cenově dostupný inteligentní systém ovládání střešních oken, rolet a žaluzií VELUX pomocí podnětů z chytrých senzorů. Systém tzv. chytré domácnosti neustále monitoruje řadu parametrů vnitřního klimatu, jako je teplota, množství slunečního světla, vlhkost nebo koncentrace CO2.

Odhad intenzity větrání v místnosti s lidmi

Důležitou vlastností systému VELUX ACTIVE je také schopnost učit se. Systém analyzuje a zpracovává každodenní činnosti, aby lépe porozuměl tomu, kdy jste zvyklí vstávat, větrat i jakou teplotu doma preferujete. Dokáže se proto lépe přizpůsobit chodu každé domácnosti. Na základě těchto detailních vstupních informací a napojení do sítě NETATMO, která systému zprostředkovává také informace o vývoji počasí, je VELUX ACTIVE velmi efektivní v rozhodování kdy a jak intenzivně větrat nebo stínit.

Například v případě přicházející bouřky vyvětrá raději předem, nebo naopak v případě velkých veder posune větrání na později, aby nedošlo k zbytečnému přehřátí interiéru. VELUX ACTIVE dokáže zajistit maximálně zdravé prostředí pro život celé domácnosti. Lépe, automaticky, a hlavně efektivněji než kdokoli jiný.

Systém VELUX ACTIVE je určen pro všechny elektricky ovládaná střešní okna VELUX a stínicí doplňky a lze jej ovládat pomocí dálkového ovladače nebo aplikace chytrého telefonu. Systém VELUX ACTIVE nabízí přímou podporu pro Apple HomeKit, ke kterému se brzy přidá podpora Google Home.

Autor: VELUX
Foto: Archiv firmy VELUX