Díky různým průřezům 56 světlíků ve sportovní hale v obci Klaus (Rakousko) je denní světlo rovnoměrně rozloženo po celé hale, ať už slunce stojí kdekoliv na obloze.

Jak přivést světlo a čerstvý vzduch do nitra budov a ještě přitom ušetřit?

Technické obory se v praxi čím dál častěji prolínají s přírodními vědami, zejména s biologií a fyzikou. Architektura se inspiruje poznatky, které získávají vědci zkoumající lidské tělo a vnější vlivy na něj. V posledních letech se proto ve stavebnictví klade velký důraz na přirozenou prosvětlenost a čerstvý vzduch uvnitř domu.

Ať už jde o bungalovy s výraznými střešními přesahy zamezujícími vstupu slunečních paprsků do interiéru, nebo o administrativní či průmyslové objekty bez fasádních oken, v každém případě lze nedostatek denního světla uvnitř efektivně řešit. Důvody pro to jsou četné. Sluneční světlo nic nestojí, kdežto za umělé osvětlení musíme platit. Nemovitost s lepší interiérovou prosvětleností je navíc podstatně cennější, nemluvě o výhledu, který nám například střešní zasklení poskytuje. Výhodou je též optické zvětšení osvětlených vnitřních prostor novostaveb, které jsou na dnešním trhu s předraženými nemovitostmi stále menší a menší.

Pokud má váš dům plochou střechu, můžete přivést více světla do interiéru pomocí VELUX světlíků. Vybírat lze jak mezi klasickým kopulovitým tvarem, tak plochým elegantnějším a odolným zasklením.

Světlem ku zdraví

Hlavním důvodem pro volbu většího množství oken, střešních oken či světlíků by však mělo být zdraví. Dostatek denního světla, zejména během ranních hodin, podporuje zvýšenou koncentraci lidského mozku během dne. Zvýšený přísun přirozeného světla ve dne pak napomáhá lepšímu spánku, potažmo naplňuje organizmus větším množstvím energie tolik potřebné následně přes den. Sluneční záření dopadající na pokožku člověka stimuluje produkci vitaminu D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Výzkumy také prokázaly, že sluneční světlo vyvažuje hladinu molekul oxidu dusnatého (NO) v kůži a krvi, čímž pozitivně stimuluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, a tím i riziko mrtvice a infarktu. Dostatek přirozeného světla způsobuje, že se v oku produkuje dopamin, což redukuje riziko krátkozrakosti u dětí a mladistvých. Navozuje i pocity štěstí (napomáhá lidskému mozku produkovat hormony serotonin a endorfin).

Nejen barvy hrají svou roli

Řeč je o barevném řešení střech, střešních přesahů, okenních rámů či interiéru včetně stropu. Světlé barvy zintenzivňují prosvětlenost prostor (díky tomu, že pohlcují viditelnou složku slunečního záření jen minimálně). Velkou roli v množství světla hraje také počet skelních tabulí (trojsklo ho propouští méně než dvojsklo) či orientace oken vůči světovým stranám (ideální umístění, pokud vyžadujete maximum světla s ohledem na tepelné zisky, je na jihovýchod). Ujistěte se také, že průchodu světla do hloubi interiéru nebrání nevhodně rozmístěný nábytek. Části obvodových příček je možné nahradit i luxferami, což jsou většinou skleněné průsvitné, ale neprůhledné zdicí prvky, které mohou zásobovat chodbu denním světlem z vedlejší místnosti. Zejména u rozlehlých staveb (bungalovy, nákupní centra a jiné) je ale nutné zajistit uvnitř denní světlo pomocí střešních oken, světelných šachet, světlíků či světlovodů.

Denní světlo uprostřed dispozice

Obzvláště poslední zmiňovaný přivede světlo do hlubin jakéhokoli prostoru v domě včetně šaten či koupelen, jež jsou situovány v jádru dispozice. V případě referenčního světlovodu VELUX jde o kopuli s velkou světlosběrnou plochou umístěnou na střeše, která je nasazena na trubici o délce až šest metrů, jež dovnitř přivede kumulované sluneční, ale i měsíční světlo. Zařízení disponuje samočisticím sklem a dodává maximum přirozeného světla prostřednictvím tubusu až s 98% odrazivostí, to znamená s minimální světelnou ztrátou. Na interiérové straně je tubus zakončen difuzérem, který světlo rozptýlí nanejvýš efektivně do vnitřního prostoru. Světlovod tak prosvětlí interiér podobně jako tradiční 60W žárovka, avšak přirozeným (bílým) slunečním světlem. Je-li světlovod vhodně zvolen a umístěn, ušetří až stovky hodin umělého svícení ročně. Lze jej zvenku instalovat jak do šikmých, tak plochých střech. Doba montáže byla navíc díky novému systému VELUX Flexi-klik zkrácena na minimum. Dalším pozitivem této technologie je fakt, že tento světlovod lze realizovat i dodatečně ve starších objektech.

Nová generace světlovodů VELUX disponuje řadou vylepšení, díky nimž je montáž rychlejší a snazší. Díky flexi-klik systému pro jednodušší a rychlejší spojení jednotlivých dílů tubusu ušetříte až polovinu času montáže.

Okno do ploché střechy

Velmi účinnou volbou pro rodinné domy, kanceláře, dílny a jim podobné prostory s plochou střechou jsou světlíky. V zásadě jde o střešní okno, které lze umístit i do zcela vodorovné střešní konstrukce. Využívá se jak k prosvětlení vnitřních částí domu, tak k jejich provětrávání (v minulosti byly podobné světlíky instalovány i v činžovních domech, kde sloužily například k ventilaci toalet, spižíren a tak podobně). VELUX nabízí varianty se zaobleným zasklením, které dokonale odvádí dešťovou vodu, s plochým zasklením pro minimalistický vzhled střechy, světlík s kopulí, či ventilační okno pro automatický odvod kouře a škodlivin v případě požáru. Designově vytříbený, a přitom co se světelných zisků týče i velmi efektivní, výsledek použití světlíků VELUX, ilustruje stavba sportovní haly v rakouské obci Klaus. Denní světlo je díky 56 kusům plochých střešních světlíků rovnoměrně rozloženo po celém sále, ať už se slunce nachází kdekoliv na obloze. Větrání je přitom zajištěno díky elektrickému pohonu několika z nich.

VELUX a inteligentní domácnost

Snížit účty za elektrickou energii a vylepšit fyzickou a psychickou pohodu za pomoci něčeho tak obyčejného, jako je denní světlo, je vlastně jednoduché. Stačí oslovit například společnost VELUX, jednoho z nejsilnějších hráčů na trhu se střešními okny, světlíky a světlovody. Svou pozici předního výrobce si firma vydobyla a stále si ji udržuje díky permanentním inovacím. Uživatelé si tak mohou do většiny produktů nechat integrovat třeba inteligentní systém Velux Active with Netatmo, který napomůže ušetřit ještě více energie a financí. Postará se o uzavření okna v případě deště, dle nastavení větrá jen v požadovanou dobu (v kooperaci se senzory vlhkosti, teploty a CO2), uzavře okna při odchodu uživatelů v návaznosti na jediné klepnutí prstem či reguluje teplotu a množství světla v interiéru podle přednastavených pokynů (pracuje s elektronickými žaluziemi či roletami, a to i na základě předpovědi počasí). Udržuje tak klima ve Vaší domácnosti příjemné a zdravé, a to na automatické bázi a bez nežádoucích tepelných výkyvů.

Fotogalerie

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv VELUX