Tubusové světlovody SUNIZER™

Svět se stále učí být lepší a my s ním. Nové supervýkonné světlovody SUNIZER™, lidově nazývané „sanizéry“, to jen dokládají. Může být známý distributor, může být profesionální prodejce, ale pokud nemůže nabízet jedinečné zboží, pak má problém dobýt svět. Ovšem se sanizérem to jde samo. SUNIZER vám umožní budovat 21. století na nejvyšší úrovni.

V poslední době se trh s tubusovými světlovody velmi rozšířil, ale přiznejme se, vždy došlo jen k nepatrné změně, či velmi často jen k okopírování původního. Nyní nové, v České republice vyráběné, sanizéry dokáží oslnit i ty největší „nevěřící Tomáše”.

Nové možnosti přirozeného osvětlení

Tyto profesionální tubusové světlovody s patentovaným názvem SUNIZER byly několik let vyvíjeny v těch nejodbornějších institucích, výzkumných ústavech a vysokých školách po celém světě.

Každá součást byla promýšlena a konstruována tak, aby přinesla celému světelnému systému maximální efekt. Sanizér se skládá z několika důležitých součástí, které spolu tvoří jedinečný komplex světelných solárů. Přestože se způsob použití od běžných světlovodů neliší, dá se říct, že sanizér posouvá kvalitu osvětlení do zcela nových dimenzí. Významně rozšiřuje možnosti prosvětlení prostor, které trpí nedostatkem denního světla. Léčí syndrom nezdravých budov.

Svojí účinností dokáže osvětlovat místnosti stejnou, ne-li vyšší, intenzitou než na jakou jste byli zvyklí při používání běžných oken. Dokáže rozptýlit paprsky na větší plochu a tím přispět k rovnoměrnějšímu rozložení slunečních paprsků po celé podlaze.

Fresnelovy čočky dokáží významně násobit světlo a dokonale je rozmisťovat po ploše místnosti

Spodní difuzéry

Jednou z nejdůležitějších součástí sanizéru jsou spodní difuzéry. Ty jsou dodávány v několika variantách. V základní variantě je dodáván difuzér čtvercový, ovšem aby nabídka byla kompletní, SUNIZER je možné dodat také ve variantě s kulatým stropním vyústěním. Sanizéry dokáží být tudíž atraktivní ve všech případech.

Aby toho nebylo málo, jsou do difuzéru kvůli využití maximálního světelného toku umísťovány tzv. FRESNELOVY ČOČKY, což jsou naprosto ojedinělé optické prvky, znovu nalezené v 21. století. Fungují na principu běžných čoček jen s tím rozdílem, že díky dokonalejšímu tvarování dokáží cíleně násobit a směrovat paprsky tam, kde jsou nejvíce potřeba. Jedná se o důmyslně vytvořený tvar a povrch difuzéru, který dokáže sluneční paprsky usměrňovat do jednotlivých bodů, tzv.čoček, přes které procházejí a tím zvyšují svoji účinnost. Tyto ojedinělé světelné čočky dokáží významně násobit světlo a s ještě větší dokonalostí jej rozmísťovat po ploše místnosti. Využití fresnelových čoček v optice světlovodů SUNIZER je naprosto revoluční a jedinečné.

K vlastnímu přenosu slunečních paprsků přes velké vzdálenosti jsou použity ty nejdokonalejší světlovodné tubusy s tloušťkou plechu 0,4 mm a s odrazivostí povrchu přes 98 %. Díky těmto vlastnostem dokáží světlovody přenášet sluneční paprsky přes vzdálenosti až 25 metrů.

Sady pro ploché i šikmé střechy

Sanizéry jsou dodávány ve třech základních variantách s dalšími mnoha speciálními modifikacemi. Z hlediska průměru světlovodu jsou dodávány průměry 330, 430 a 530 mm. Tyto průměry jsou dle statistik nejvíce používány po celém světě. Pro dodání nejekonomičtější varianty jsou základní sady rozděleny na sadu pro plochou střechu a na sadu pro šikmou střechu. Sada neobsahuje nic navíc, co by se v konečné fázi nepoužilo.

Malý průměr 330 mm dokáže prosvětlit místnosti o velikosti 12 m2 velmi kvalitním osvětlením a je vhodný pro většinu menších místností v rodinných domech, půdních vestavbách, atd. Dále je vhodný pro osvětlení rozlehlých chodeb, sociálních zařízení a technických místností, dále pro přisvětlení temných koutů velkých místností.

Pokud se již jedná o větší místnost například kolem 20 m2, pak můžeme doporučit průměr 430 mm, jelikož ten do takové místnosti dodá až překvapivě mnoho sluníčka. Při slunečném počasí dokáže místnost doslova zalít světlem. V případě zatažené oblohy dokáže stále ještě splnit požadavky na kvalitní osvětlení. Je vhodný pro větší místnosti než průměr 330 mm.

Pokud vyžadujete luxusní osvětlení místnosti přes 25 m2, která musí odpovídat požadavkům normy, či hygieny, pak je již vhodné použít sanizéry s „WOW efektem” a to právě o průměru 530 mm. Tyto světlovody jsou brány jako vlajková loď řady SUNIZER PROFI. Jsou navrhovány a umisťovány do prostor, kam je třeba dodat velké množství světla a dokáží vytvořit úroveň denního osvětlení přes 300 lx a to i v případě, když nesvítí sluníčko. A když pak do něj slunce zasvítí, je jeho efekt až oslňující. Proto je již vhodné jeho umístění konzultovat s odborníky. Běžně se umísťuje do kancelářských prostor, jednacích místností, recepcí, jídelen, reprezentačních, předváděcích místností atd. Prostě všude tam, kde nesmí být nedostatečné osvětlení a kde přirozené osvětlení dá vyniknout všem detailům prostoru.

Přesný čtvercový prostup je možné snadno zabudovat do kazetových podhledů

Možnosti využití

Sanizéry jsou doporučovány do administrativních a průmyslových objektů. Na tyto důležité prostory jsou vysoké nároky z hlediska hygieny prostředí. Musíte dodržet přesně dané podmínky osvětlení a to jak denního tak i umělého. Sunizéry tyto požadavky splňují a to nejen z hlediska kvality osvětlení, ale také z hlediska stavebně technického řešení. Jelikož se jedná o atypické světlíky, je nutné vždy zvážit jejich umístění, aby nenarušily střešní konstrukci, ani jiné nosné prvky. Výhodou je jejich nízká hmotnost, která nezatěžuje stavební konstrukci. Většinou se ale vždy nalezne možnost, jak nejvhodněji sanizéry do daných prostor umístit.

Čtvercové prostupy

Další nespornou výhodou sanizéru je jeho tvar. Aby se dal snadno zabudovat do kazetových podhledů byl vytvořen přesný čtvercový prostup, který montáž velmi usnadňuje. Také design daného prvku se do místnosti dokonale hodí.

Sanizéry také dokonale zapadají do střešní konstrukce. Sanizéru je jedno, jestli je umísťován na plochou nebo šikmou střechu, k obou variantám dodává speciální doplňky, které realizaci usnadňují. I vzhledově jsou velmi oceňovány, protože jsou dodávány i ve variantě čtvercové, takže v případě instalace do šikmé střechy zapadají vedle ostatních prvků jako jsou střešní okna, či střešní výlezy naprosto dokonale a bývají často od nich nerozeznatelné. Což ocení především kritici kulatých vyústění běžných světlovodů.

Energeticky úsporný systém

Dalším naprostým unikátem je použití supersvítivých LED diod, které dokáží umístěním do světlovodu vytvořit velmi estetické osvětlení ve večerních či nočních hodinách. Navíc, díky použité výrobní technologii, nespotřebovávají téměř žádnou elektrickou energii, takže je pak celý systém považován za energeticky úsporný.

Tyto vlastnosti světelného systému SUNIZER ocení samozřejmě všichni dodavatele úsporných či pasivních systémů, a také dodavatelé staveb, které jsou zaměřeny na architektonické řešení a design.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archiv firmy