Tubusové světlovody v mateřské škole

V posledních letech se používání tubusových světlovodů velmi rozšířilo. Jejich základní funkcí je přivést do konkrétní části domu více světla, a to přes střešní světlík a extrémně lesklé zrcadlové potrubí. Tento produkt našel uplatnění i v nové mateřské škole v pražském Hloubětíně.

Díky světlovodnému potrubí se sluneční paprsky dostanou pomocí odrazu přes střešní konstrukci až do místnosti, a to s minimální ztrátou světla. Původně tmavá místnost je tak přirozeně osvětlena, aniž by bylo nutné v ní přes den svítit. Navíc dojde ke snížení energetické zátěže způsobené umělým osvětlením.

Na novém objektu mateřské školy v Praze v části SUOMI Hloubětín byly tubusové světlovody využity k přisvětlení rozlehlých prostor. I přesto, že jsou opatřeny velkoformátovými okny, velká hloubka místností zabraňovala rovnoměrnému osvětlení celé plochy, kde zůstávaly tmavé kouty. Proto bylo nutné najít řešení.

Pro přerušení tepelného mostu se v konstrukci střechy instalovala tepelněizolační skla, aby se zabránilo únikům tepla.

Přívod nenahraditelného přirozeného světla

Posílení zdroje umělého osvětlení by v tomto případě nemělo žádný přínos, protože dodatečné svítidlo by muselo mít hodnoty přirozeného denního světla. A to splňují právě světlovody, jež pomáhají vyrovnat rozložení světla po celé ploše. K přisvětlení jednotlivých místností jich bylo použito celkem devět kusů o průměru 530 milimetrů. Ve vnitřní chodbě, kde nejsou okna žádná, jsou světlovody hlavním zdrojem osvětlení.

Montáž

Světlovody byly instalovány do nachystaných otvorů v betonové konstrukci tak, aby se daly vhodně napojit na všechny související vrstvy střechy a umožnilo to jejich zateplení v nadstřešní části. Pro přerušení tepelného mostu se v konstrukci střechy instalovala tepelněizolační skla, aby se oddělila teplá a studená část světlovodu a zabránilo se únikům tepla.

V interiéru byly použity ozdobné difuzéry s cílem vhodně je zakomponovat do architektonického vzhledu objektu. Dostatek světla a pestrost barev v jednotlivých třídách je jedním z hlavních pilířů příjemného pobytu v celém objektu mateřské školy.

Ve vnitřní chodbě bez oken jsou světlovody hlavním zdrojem osvětlení.

Dodavatelé

Objekt mateřské školy stavěla stavební firma GEMO a.s. pro developerskou společnost YIT Stavo s.r.o.

Tubusové světlovody realizovala stavební firma KLIMAHAUS pod vedením Radima Otýpky, jenž se využití světlovodů v praxi věnuje více než 20 let, a je tak v České republice zakladatelem tohoto oboru.

Společnost KLIMAHAUS zajištuje kompletní servis od návrhu vhodného typu světlovodu přes výběr nejvhodnějších dílů až po konečnou kompletaci na stavbě. Své zkušenosti využila i v tomto velmi atraktivním objektu pražské mateřské školy a není tajemstvím, že v současné době již probíhají další zajímavé realizace po celé České republice i na Slovensku.

V případě zájmu navštivte webové stránky firmy Klimahaus.cz, kde najdete další informace nejen o této zajímavé realizaci, ale i spoustu fotografií.

Autor: Ing. Radim Otýpka, redakce
Foto: archiv firmy Klimahaus s. r. o.; Helena Hejhálková