Nejen bílé stěny, ale obecně světlý interiér dokáže pokoj rozsvítit, opticky zvětšit a rozšířit. Foto: NeonShot, Shutterstock

Chcete mít světlý domov? Pak se držte našich tipů!

Máte dostatek denního světla? A mohla bych ho vidět? I na to by se mohla zvídavá Jechová z kultovního filmu Kulový blesk zeptat. Ať už bydlíte v domě, či bytě, je to naprosto relevantní otázka, protože přirozené denní světlo je pro náš organismus, naše zdraví a celkovou pohodu naprosto klíčové. Přinášíme vám pár tipů, jak do svého obydlí denního světla dostat co nejvíce.

Věděli jste, že člověk tráví v průměru jen deset procent svého času pohybem venku? A přitom je pro nás přirozené denní světlo tak důležité. „Pokud nemáme dostatek denního světla, býváme podráždění, nesoustředění a unavení, ale přitom nemůžeme usnout. A když už se nám to podaří, nebývá náš spánek příliš kvalitní. V krajních případech se u citlivějších jedinců mohou objevit i deprese,” popisuje psycholožka Renata Lobíková.

Se světlem si (ne)hrajte

Přirozené světlo není po celý den stejné. Mění se jeho intenzita, střídají se noc a den, což působí na lidské biorytmy. Ty máme pravděpodobně vrozené a pro udržení optimálního zdraví je jejich správné fungování nezbytné. Nesmíme však opomenout ani tvorbu tolik důležitého vitamínu D, jenž podporuje náš imunitní systém.

Sluneční paprsky linoucí se velkým oknem orientovaným na jih. To je naprostý ideál a nejjednodušší řešení pro zajištění dostatku přirozeného světla uvnitř místnosti. Málokdo má ale možnost si světelnou pohodu zařídit tak snadno. Existují však triky, jak dostatek přirozeného světla dostat i do tmavých prostor.

I ty nejtmavší interiéry dokáže prosvětli vhodně situovaný světlík či světlovod. Foto: alexandre zveiger Shutterstock

Vsaďte na světlé barvy

Pokud řešíme nedostatek světla, bílá je ideální volbou. Odráží totiž zpět do prostoru až 80 procent veškerých světelných paprsků. Nejen bílé stěny, ale obecně světlý interiér dokáže pokoj rozsvítit, opticky zvětšit a rozšířit sevřené prostory, jako jsou třeba úzká tmavá chodba nebo malá koupelna bez oken. „Pokud s klientem řeším problém s nedostatkem světla, vždy jako nejjednodušší řešení navrhuji sáhnout po světlých barvách. Nutně to nemusí být jen bílá, ale třeba i světle šedá, jemné odstíny zelené, béžové nebo modré udělají zázrak, říká Milota Schusterová, interiérová architektka, která však dodává, že volit jen bílou barvu se také nedoporučuje, jelikož prostor pak působí neohraničeně a ne příliš útulně.

Optimisticky a vesele vypadají v pokojích obrazy s jasnými barvami. K dosažení maximálního pocitu světelné pohody vám ale pomohou i světlé textilní doplňky. Foto: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

Paprsky nezavírejte

Dostatek světla vám dokáže zajistit i vhodný výběr dveřních výplní. Volit lze z mnoha možností – od dveřních ploch s menším podílem prosklení až po dveře celoskleněné. „Dostatek prosklených ploch ve dveřích dokáže přivést do domu více světla a prostor opticky zvětšit, ale ve finále nakonec vždy záleží na preferencích a vkusu každého z nás,” vysvětluje Stanislav Obyt, odborník na dveřní výplně. A že by bylo do vašeho obydlí vidět? „Dle přání našich zákazníků používáme při výrobě mnoho typů skel – nejen čirá, ale i matná, ornamentní či zdobená například pískováním, případně také vitráže. Tyto varianty rozhodně soukromí zachovají.” Ještě více světla lze do obydlí vpustit díky dveřím orámovaným bočními světlíky, případně nadsvětlíkem.

Dostatek prosklených ploch ve dveřích dokáže přivést do domu více světla a prostor opticky zvětšit. Foto: Elena Elisseeva, Shutterstock

Zrcadla nejen pro kontrolu, zda vám to sluší

Stejně dobře jako sklo poslouží v interiéru i zrcadla. Obojí váš domov odlehčí a prosvětlí. Nepřemýšlejte tedy o zrcadle jen jako o asistentovi nezbytném pro kontrolu vašeho vzhledu či o hezkém designovém doplňku. Při správném umístění může být zrcadlo velmi funkční. Dokáže opticky zvětšit prostor, a dokonce ho i výrazně prosvětlit. „Vybrat správné místo pro zrcadlo ale není nic jednoduchého. Správně nastavit dopad světla třeba z lampy na zrcadlo zabere nějaký čas, ale jakmile se vám to povede, najednou vám v pokoji místo tří lamp bude bohatě stačit jedna,” popisuje designérka Milota Schusterová. Nicméně zrcadla umějí být i zrádná – asi všichni jsme se setkali s odlesky, které mohou být pěkně nepříjemné.

Zrcadla váš domov odlehčí a prosvětlí. Foto: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

Zapomeňte na masiv

Postel po prarodičích s krásným vyřezávaným čelem už asi mnoho z nás doma nemá, ale třeba takovou starožitnou skříň, knihovnu nebo komodu dnes najdeme v mnoha domácnostech. Není zapotřebí se těchto kousků zbavovat, jen je nutné je vhodně zkombinovat se zbylým vybavením místnosti. Světlou vzdušnou kuchyň můžete mít, i když v jednom rohu bude stát velký černý příborník. Pokud vhodně zvolíte ostatní doplňky jako třeba skleněný stůl s kovovými nohami a průhledné židle či světlou kuchyňskou linku, máte vyhráno. „Odlehčeným dojmem také působí nábytek s nožičkami. Subtilnější se zdá spíš komoda, která stojí na nožičkách než ta, která nožičky nemá a leží na podlaze,” říká truhlář Jan Mareček.

Skleněný stůl působí v interiéru odlehčeným dojmem. Foto: Dariusz Jarzabek

Vhodné doplňky vše rozzáří

Obrazy nemusejí být jen estetickým doplňkem pro potěšení ducha. Pokud vám na stěnách visí plátna, kterým dominují tmavé barvy, bude celý prostor působit tak trochu pošmourně a smutně. „Optimisticky a vesele vypadají v pokojích obrazy s jasnými barvami. K dosažení maximálního pocitu světelné pohody vám ale také pomohou i vhodné textilní doplňky jako světlé závěsy či koberec,” vysvětluje interiérová designérka.

Něco navíc: zapřemýšlejte nad světlovodem

Pokud jste zrovna v procesu plánování stavby či rekonstrukce rodinného domu, rozhodně zapřemýšlejte nad světlovodem. Jde o potrubní konstrukci v délce až několika metrů, která do interiéru přivede denní světlo. Skládá se z kopule, která má funkci sběrnice slunečního záření, z potrubí, jež přivádí světlo do vnitřních prostor a ze stropního difuzoru, který jej rozptýlí po místnosti. Je-li světlovod vhodně zhotoven a umístěn, realizuje v interiéru skvělé světelné podmínky. Dané řešení přináší komfort zejména v prostorech, kde nelze instalovat okna, tedy na schodištích, v koupelnách, komorách a podobně.

Autor: Tereza Paik 1)
Foto: Shutterstock

1) BEAUFORT, s. r. o., redakčně upraveno