Spodním prvkem světlovodu je stropní difuzér, což je spodní kryt s funkcí rovnoměrného rozptylu paprsků po ploše místnosti.

Světlovody KLIMASUN jsou přizpůsobeny pro české střechy

Tubusové světlovody jsou na českém trhu již poměrně známým produktem. Poptávka po nich stále roste. Díky čím dále přísnějším požadavkům na stavby se ovšem posouvá i technické zpracování a vylepšují se detaily provedení světlovodů tak, aby byla instalace světlovodu co nejjednodušší.

Ve velké míře jsou upřednostňovány světlovody vyráběné v České republice, protože jsou již od návrhu a výroby uzpůsobeny českým stavbám. Typickým českým produktem jsou světlovody KLIMASUN vytvářející příjemné klima (KLIMA-) díky slunečním paprskům (-SUN) vcházejícím do domu.

Maximální životnost

Světlovod KLIMASUN je vyráběn v technologii „Steel and glass”, aby byla zabezpečena maximální životnost světlovodu. Světlovod tak neobsahuje žádné plastové díly, které podléhají stárnutí.

Pro instalaci světlovodu do typických skládaných krytin Tondach, Bramac a jiných, je světlovod KLIMASUN dokonale uzpůsoben. Střešní límec, neboli základna, vychází z klasického střešního okna, či kominického výlezu. Obsahuje stejné vodní drážky i spodní těsnicí pás. Pro maximální životnost je celý střešní límec vyroben z barveného hliníkového plechu. S instalací si poradí každý klempíř či pokrývač nebo i firmy instalující střešní okna.

Pro instalaci světlovodu jsou ideální střešní krytiny Tondach, Bramac a jiné.

Střešní límec obsahuje rám s čirým sklem za účelem průchodu co největšího množství slunečního světla hned ze startu.

Střešní límec, neboli základna, vychází z klasického střešního okna či kominického výlezu.

Technologie potrubí

Po odejmutí odklápěcího skleněného rámu z velmi čirého skla se do střešního límce vloží přechodka se vstupním dílem potrubí světlovodu. Potrubí světlovodu je na světlovodu to nejcennější. Povrch je extrémně lesklý a udrží vysokou odrazivost po desetiletí. Pro množství procházejícího světla má zásadní vliv průměr potrubí světlovodu neboli osvětlovací průměr tubusu. Ačkoli jsou mezi světlovody zdánlivě malé rozdíly v průměrech, je určitě vhodné zvolit hodnotu co největší. Vždyť mezi světlovodem průměru 320 mm a 350 mm je zásadní rozdíl v množství procházejícího slunečního světla. (Rozdíl v průchozí ploše je 20 %, což se pak zásadně projeví i v množství prošlého světla, poznámka.) Světlovody KLIMASUN se vyrábí standardně v průměru 350 mm a 550 mm, nicméně na zakázku lze vyrobit světlovod libovolného průměru, aby byla možná instalace i do netypických otvorů.

Praktické, funkční a estetické

V případě potřeby vyhnutí nebo nasměrování světlovodu jsou užitečné stavitelné klouby, které pomohou vyrovnat sklon mezi stropem a šikmou střechou. V sestavě jsou dva klouby 30°, další lze v případě potřeby dokoupit.

Spodním prvkem světlovodu je stropní difuzér, což je spodní kryt s funkcí rovnoměrného rozptylu paprsků po ploše místnosti. Hraje velmi důležitou funkční i estetickou roli. Světlovody KLIMASUN mají stropní díl vyrobený z barvené pozinkované oceli v minimální šířce a skleněného difuzéru. Celý stropní díl má šířku menší než 1 cm, protože zákazníci si vyžádali co nejelegantnější minimalistické řešení. Rámy jsou lesklé bílé a minimalistické, aby světlovodné potrubí vedlo až co nejblíže k zakončení stropu a mohlo dopravit maximum světla do místnosti.

Rámy jsou lesklé a bílé, celý stropní díl má šířku menší než 1 cm.

Ochrana proti kondenzaci vody

Světlovody dnes musí obsahovat ochranu proti kondenzaci vody. Zde jde většina výrobců stejným směrem, a to maximálně vzduchotěsně uzavřít spodní část potrubí, aby do něj nevnikal teplý vlhký vzduch z místnosti. Světlovody KLIMASUN obsahují parotěsnou přepážku, která přerušuje potrubí a tím znemožní tepelný most přes potrubí a současně uzavře spodní část světlovodu, aby nepronikla vodní pára ze vzduchu do celého světlovodu.

Světlovody KLIMASUN jsou pro zájemce k vidění na brněnské centrále firmy KLIMAHAUS s.r.o. V případě dalších dotazů ke správnému použití světlovodů se obraťte na produktového specialistu firmy, který dokáže provést návrh a nacenění světlovodu na míru vaší stavbě. Kontakty jsou k dispozici na stránkách www.klimahaus.cz.

Fotogalerie

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: archiv autora