Pevný spodní difuzér působí na stropě až minimalisticky a jeho účinnost je ohromující.

Stříbřité světlovody KLIMASUN

Nabídka tubusových světlovodů se v letošním roce rozrostla o nového výrobce. Firma KLIMAHAUS je v branži zatím nováčkem, nicméně její jednatel Radim Otýpka je odborné veřejnosti velmi dobře známý. Oblastí světlovodů se zaobírá již od roku 2000, kdy na trh uvedl americké světlovody ODL, posléze anglické SUNPIPE a v roce 2009 vlastní český produkt SUNIZER. V roce 2020 se ovšem rozhodl obchodní podíl ve firmě ABC prodat, vybudovat zcela vlastní firmu KLIMAHAUS a o dva roky později představit vlastní světlovody KLIMASUN.

Přestože světlovody KLIMASUN byly představeny teprve zjara – na odborném veletrhu Střechy Praha 2022 –, ihned si získaly oblibu jak u realizačních firem, tak u koncových zákazníků. Je to především jednoduchost a důmyslné technické řešení detailů, díky čemuž jsou o krok napřed než konkurence. Například linie světlovodu zvaná Steel and Glass (SaG) naznačuje, že se ve světlovodech nevyskytuje žádný plast, který by pod UV zářením degradoval.

Pevný spodní difuzér je z pozinkované oceli s barevnou povrchovou úpravou v super bílé barvě, na přání může být i v barvě jiné. Tento kryt je jen o dva centimetry větší než vlastní průměr potrubí, takže i když na stropě působí decentně, až minimalisticky, jeho účinnost je ohromující. Difuzér světlovodu není vyroben – jak bývá zvykem – z plastu, ale ze speciálního skla, což zajišťuje maximální prostupnost světla a zachování reálných barev.

Střešní část světlovodu je decentního vzhledu. Minimalizována byla také celková velikost prvku.

Střední část světlovodu (tubus) sestává ze stříbřeného plechu MIRO nejvyšší jakosti. Jen tak je zajištěna velmi vysoká odrazivost povrchu a přenos světla. Výrobce nešetřil ani na gramáži plechu, čímž docílil jednak vysoké pevnosti celé sestavy a jednak toho, že se s ním dobře pracuje. Oproti některým konkurenčním výrobkům je gramáž až dvojnásobná, potrubí se tedy při doteku jen tak nepromáčkne. Vše se zpracovává laserovou technologií na CNC strojích, aby byly všechny díly vyrobeny s maximální přesností.

Výrobce zvolil dva nejoblíbenější průměry potrubí. Malý světlovod o průměru 350 milimetrů (do chodeb a na přisvícení malých místností do 16 m2) a velký světlovod o průměru 550 milimetrů, který doslova zaplaví světlem všechna schodiště, vstupní haly, velké pokoje či kanceláře.

Vysoké účinnosti světlovodu je dosaženo nejen vhodně zvolenými materiály, ale i správně zvolenými průměry potrubí, které jsou pro kapacitu přenosu světla zásadní. Rozdíl kapacity přenosu světla menšího světlovodu (350 milimetrů) a o dva centimetry většího je až 12,5 procenta.

Do světlovodu lze snadno instalovat LED žárovku, přičemž velkou výhodou je, že díky odrazivému povrchu tubusu lze maximalizovat její vlastní účinnost.

Decentní vzhled a vysoce kvalitní materiály

Vrchní neboli střešní část světlovodu je klasický výlez čtvercového tvaru s plochým super čirým sklem. Tento střešní díl byl zvolen s ohledem na klasický vzhled, díky svému decentnímu provedení totiž nepobuřuje ani památkáře. Velikost prvku byla také celkově minimalizována, aby ze střechy příliš nevystupoval. Navíc skoro na každé střeše v Česku je přece alespoň výlez pro kominíka nebo střešní okno.

Jednoduchá montáž

Varianta pro ploché střechy obsahuje horní prvek z poplastovaného plechu pro snadnou instalaci do fóliových, ale i asfaltových střech. Celý střešní díl jak pro plochou, tak pro šikmou střechu je vyroben z kovu a skla, aby žádný z materiálů dlouhodobě netrpěl korozí či degradací vlivem UV záření. Při vývoji se uvažovalo i o vypouklém skle (kopuli), ale jeho přínos byl proti nevýhodám zanedbatelný a téměř žádný zákazník ho na svou střechu nechtěl instalovat.

Vlastní sestava světlovodu obsahuje samozřejmě stavitelné klouby pro snadné přizpůsobení sklonu střechy. Do světlovodu lze snadno instalovat LED žárovku, přičemž velkou výhodou je, že odrazivý povrch tubusu dokáže maximálně využít vlastní účinnost umělého světelného zdroje (stačí tedy vložit žárovku velmi malého výkonu).

Světlovody KLIMASUN dokážou zajistit protipožární odolnost a dokáže si poradit i s náročnými požadavky od požárních techniků. Díky několika variantám protipožární ochrany splňuje všechny předpisy.

Stříbrná složka maximalizuje odrazivost

Na závěr ještě vysvětlíme, proč jsou světlovody KLIMASUN označovány jako stříbřité. Vlastní tubus je totiž opatřen technicky čistým stříbrem s ochrannou vrstvou laku, aby stříbro neoxidovalo. Odrazivost je pak neuvěřitelných 98 procent. Vlastní záruka na světlovod i odrazivý povrch je 10 let, přičemž díky použití odolných materiálů je jejich životnost podstatně delší.

Pro bližší informace můžete navštívit stránky výrobce www.klimahaus.cz a s případnými dotazy se obrátit přímo na technického poradce: otypka@klimahaus.cz. Světlovody se vyrábějí na míru zákazníkovi, takže je nejprve vhodné ujasnit si všechny požadavky a představy, než bude světlovod navrhnut a vyroben. Cena produktu je ve srovnání s ostatními světlovody na trhu průměrná a vzhledem k jeho nesporným výhodám je poměr ceny a výkonu velmi zajímavý.

— kontakty —

KLIMAHAUS, s.r.o.

Sladovnická 518/4, 620 00 Brno

E: info@klimahaus.cz   T: +420 703 999 787
WWW: https://klimahaus.cz

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: archiv autora