Tubusové světlovody LightTunnel pro pohodlí i zdraví

Existují místa uvnitř budov, kam nelze přivést sluneční a denní světlo. Mohou to být chodby, toalety, sklady, spíže, kotelny atp., zkrátka místa, kde není okno nebo ho tam nelze umístit. Světlovod LightTunnel, se kterým přišla nedávno na český trh firma FAKRO, řeší potřebu denního světla v těchto místech, ale i tam, kde je třeba posílit účinek oken.

„Kam nechodí slunce, chodí lékař”, říkali předkové a současná svobodná věda, nefinancovaná průmyslem zdraví a krásy, jim dává za pravdu. Slunce bylo kdysi lékem proti řídnutí kostí, křivici, vysokému tlaku, chřipce, atd. Příznivě působí při rakovině, obezitě, bolestech kloubů, cukrovce, skleróze, Crohnově chorobě, tuberkulóze, stárnutí, lupence, ekzémům, nespavosti, padání vlasů, parodontóze, a to zdaleka není všechno. Výhody slunění silně převažují nad nevýhodami a strašení z rakoviny kůže apod. je spíš reklama na sluneční krémy.

Denní potřeba přirozeného světla činí u člověka 30 až 60 minut na čerstvém vzduchu a na slunci bez opalovacích krémů při polovině odhalené plochy těla (tričko a krátké kalhoty). Lidská kůže při této expozici vyrábí mj. vitamín D, který stojí na počátku přirozené autoléčby zmíněných nemocí. Rozhodující pro tvorbu vitamínu D je malá část přirozeného světla, ultrafialová složka UV-B o vlnových délkách 280 do 320 nm.

Běžná okenní skla a světlovody propouští dovnitř domu prakticky celou viditelnou část slunečního světla, ale jen asi 1 % složky UV-B. Z toho plyne, že pobytem pod světlovody ani za oknem (pokud nejsou speciálně konstruovány) sice úplně nenahradíme čerstvý vzduch a přímé slunce, ale rozhodně tato místa lze učinit příjemnými pro bydlení.

Světlovody LightTunnel

V prostorách, ve kterých nelze namontovat střešní nebo klasická okna, lze pro zajištění přístupu k přirozenému zdroji světla použít tubusové světlovody LightTunnel, které dovnitř budovy přivádějí světlo a rozjasní tak její vnitřní prostory. V ostatních místnostech nám tubusový světlovod jako dodatečný zdroj světla umožňuje šetřit elektrickou energii.

Množství světla vstupujícího do místnosti tubusovým světlovodem závisí především na venkovní intenzitě slunečního svitu. Čím více světla padá na kopuli světlovodu, což je venkovní, zpravidla střešní světlosběrná část světlovodu, tím více světla dostaneme do budovy. Při navrhování a realizaci světlovodu je nutno brát zřetel na následující doporučení:

  • kopuli světlovodu umísťujeme na jižní, nejslunečnější část střechy, vyhýbáme se stinným místům,
  • světlovodný tubus vedeme nejkratší a nejjednodušší cestou, čímž zajistíme větší množství světla,
  • tubus montujeme na maximální délku (v případě světlovodu s ohebným světlovodným tubusem).

Při výběru množství a velikosti světlovodů pro danou místnost musíme zvážit:

  • velikost a tvar místnosti, především pak její výšku,
  • způsob rozmístění světlovodů,
  • barevnost a texturu stěn, stropu a podlahy,
  • předpokládané uspořádání nábytku a vybavení bytu (v závislosti na typu místnosti).

Světlovody s plochým zasklením

Světlovody s plochým zasklením umožňují pohledově elegantní řešení střechy. Střešní dílce tohoto světlovodu se montují v ploše střechy a nevyčnívají nad úroveň střešní krytiny. A neruší tak jednolitost střechy:

  • Světlovod SR_ je světlovod s pevným světlovodným tubusem a integrovaným těsnícím lemováním. Je dostupný také ve verzi SR_-L, která přirozeným světlem prosvětluje prostor přímo pod namontovaným světlovodem.
  • Světlovod SF_ je světlovod s ohebným tubusem a integrovaným těsnícím lemováním. Je dostupný také ve verzi SF_-L, která přirozeným světlem prosvětluje prostor přímo pod namontovaným světlovodem.

Funkce světlovodu

Tubusový světlovod přivádí denní světlo padající skrze kopuli do světlovodného tubusu. Poté se sluneční paprsky odráží od pevného nebo ohebného superreflexního vnitřku tubusu směrem na difuzér. Difuzér, který je namontován ve stropě pomocí stropního rámu, rovnoměrně rozptyluje sluneční paprsky a projasňuje místnost. V každé obytné místnosti by měl existovat zdroj přirozeného světla. Bohužel jsou i interiéry, ve kterých nelze namontovat fasádní ani střešní okna. Místnosti odstřihnuté od denního světla jsou tmavé a nekomfortní. K zajištění přístupu světla do těchto prostor použijeme tubusové světlovody, kterými dovnitř pustíme sluneční paprsky. Tubusové světlovody mohou být v místnosti hlavním i doplňkovým zdrojem světla.

Světlovos SF_ s ohebným tubusem
Světlovos SR_ s pevným tubusem
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy