Aby velké modré plochy nevypadaly neútulně, oživte je žlutými nebo oranžovými doplňky. Zdroj: Pixel-Shot

Studené barvy navozují harmonii a zvětšují prostor. Jak je zakomponovat do interiéru?

Barvy hrají v interiérovém designu zásadní roli. Ovlivňují nejen jeho vzhled, ale i naši náladu. Ačkoli si většina lidí zařizuje své domovy v bílé, hnědé či žluté, ani chladnější tóny není třeba zatracovat. Využijeme je hlavně v koupelně, pracovně a v místnostech, které potřebují opticky zvětšit.

Barevností jednotlivých částí interiéru můžeme snadno změnit vnímání prostoru i naše psychické rozpoložení. Je obecně známo, že díky určitým odstínům se nám lépe spí, jiné naopak podporují naši pracovní výkonnost a další skvěle rozproudí konverzaci. V bytovém designu jsou oblíbené především teplé a neutrální tóny. Pokud ale patříte spíše mezi zastánce studených barev, naučíme vás, jak s nimi pracovat, aby byl výsledek co nejlepší.

Světle modrá do tmavých interiérů

Na úvod si připomeňme, že barvy se dělí na studené a teplé. Hřejivě působící žlutá, oranžová, hnědá či červená zlepšují naši náladu, podporují chuť k jídlu a zvyšují pocitovou teplotu v místnosti. Nejčastěji se používají do chodeb, obývacích pokojů a dětských ložnic. Modrá, fialová a zelená naopak naši mysl uklidňují a zároveň zlepšují schopnost koncentrace. Svým chladivým efektem jsou vhodné do pokojů se spoustou slunečního světla, které zejména v letních měsících potřebujeme ochlazovat. Své uplatnění najdou především v ložnicích, koupelnách, pracovnách a v malých a tmavých místnostech.

Pokud ve zvoleném odstínu převládá žlutá nad modrou, považujeme ho za teplý. Jestliže je v něm větší podíl modré, jde o typ studený. Zdroj: Golden Vector

Zlaté pravidlo 60–30–10

Světlé varianty studeného spektra přinášejí úlevu pro zrak a podporují relaxaci, aplikovat je lze i na větších plochách. S těmi sytými ale nakládejte opatrně, ve velkém množství mohou působit nepřirozeně a „tvrdě”. Harmonického spojení docílíme kombinací barev stejného tónu v různé intenzitě. Výraznějšího efektu naopak dosáhneme kombinováním barev protikladných. Pomůckou nám může být pravidlo 60–30–10, které říká, že 60 procent místnosti by měl tvořit jeden neutrální odstín. Ten druhý může být klidně výraznější a zabírat by měl maximálně třetinu prostoru. Nejodvážnějšímu odstínu poté náleží zhruba 10 procent plochy.

Modrá bojuje se stresem, zelená se špatnou náladou

Pojďme se blíže podívat na konkrétní příklady užití. Typickým zástupcem chladných odstínů je modrá. Na tělo i mysl má harmonizující účinky, a proto se nejvíce hodí do ložnice, koupelny, pracovny nebo chodby bez oken. Její nespornou výhodou je, že se dá velmi snadno zkombinovat s jinými barvami – ve spojení s dalšími studenými odstíny dokáže interiér zchladit, zatímco s teplými pískovými tóny může být hřejivá.

V našem výčtu by neměla chybět ani barva symbolizující přírodu, klid a harmonii, tedy zelená. Také u ní záleží na tom, jakou její variantu zvolíme: žlutozelená působí svěžím a mladistvým dojmem, kdežto temně zelená dodá prostoru nádech luxusu. Zelenou můžeme v domě aplikovat téměř kdekoli, od pracovny po obývací pokoj. Jediné místo, kde bychom si na ni měli dávat pozor, je kuchyně. Trendy aktuálně boří mátově zelená, která vypadá skvěle především v ložnicích, a to například ve spojení se světlým dřevem.

Jemné tóny dokážou opticky oddálit stěny a na oko zvětšit prostor. Tmavší naopak dodají místnosti hloubku. Zdroj: FollowtheFlow

Fialová jako trendy volba

Pokud ve fialové převládá červená, řadíme ji do teplého spektra, a pokud modrá, patří do barev chladných. V interiérech působí fialová exkluzivně a hodí se jak do obývacího pokoje, tak ložnice. Vyjímat se bude na sametovém nábytku a těžkých textiliích. Opět záleží na tom, v jakém množství ji použijeme a jakými doplňky podpoříme její účinek. Například kombinace bílo-fialové vytvoří elegantní prostředí, zatímco pomocí černo-fialové docílíme dramatického dojmu. Netradiční volbou je mix na motivy lesního ovoce (fialová–modrá–červená).o

Mystická fialová podněcuje kreativitu, moudrost a intuici. Doma vyčaruje pohodu a útulné prostředí. Zdroj: LEKSTOCK 3D
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock