Největší podíl v místnosti by měla mít barva tvořící jakési „pozadí“. Foto: Pixel-Shot

Jak kombinovat barvy v interiéru? Řiďte se pravidlem 60–30–10

Špatně zvolená kombinace barev v interiéru může být nejen nevkusná, ale také může negativně ovlivňovat naši psychiku. Existuje však snadný způsob, jak ve vašem domově vytvořit vyváženou paletu barev. Jde o pravidlo 60–30–10.

„Je to jednoduché pravidlo, které v prostoru pomáhá vytvořit optimální a příjemnou paletu barev. Zjednodušeně říká, že šedesát procent místnosti by měla tvořit dominantní barva, třicet procent sekundární barva nebo textura a posledních deset procent by mělo být pouze akcentem. Samozřejmě je nutné také přihlédnout ke konkrétní kombinaci vybraných tří barev,” říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Jak pravidlo 60–30–10 v interiéru správně použít?

Jednoduše řečeno, vybrané barvy bychom měli kombinovat v poměru 6:3:1. Největší podíl v místnosti by měla mít barva tvořící jakési „pozadí”. Je tedy vhodné aplikovat ji na větší plochy, jako jsou stěny, koberce, pohovka nebo velké kusy nábytku.

Pokud máte cit pro barvy, nemusíte pravidlo 60–30–10 dodržovat tak důsledně a poměr barev můžete přizpůsobit svému vkusu. Foto: Ds design studio

Sekundární barvě bychom měli věnovat zhruba poloviční množství prostoru než barvě hlavní. Vhodné je zvolit takový odstín, který dominantní barvu podpoří, ale zároveň sám vynikne. Použít ho můžeme například na závěsy, solitérní kusy nábytku nebo židle.

Poslední barvu použijeme v nejmenším množství jako hravý akcent, který místnosti dodá šmrnc. Objevit by se měla na detailech, jako jsou polštáře, umělecké předměty či drobné dekorace.

Jak vybrat vhodnou kombinaci barev?

Barvy, které se rozhodnete kombinovat, vybírejte podle vlastní preference, avšak s citem. Zvolit tak můžete několik různých variant. Nejjednodušší metodou výběru je barevné schéma založené na takzvaném kole barev, což je užitečný nástroj pro míchání odstínů barev. Zvolit můžete buď barvy, které leží naproti sobě (kombinace teplého a studeného odstínu), nebo tři barvy ležící vedle sebe, například modrozelenou, zelenou a žlutozelenou.

Klasickou variantou je monochromatická barevnost, tedy jedna barva uplatněná v několika tónech (světlá, tmavší, nejtmavší). „To funguje nejlépe s neutrální barvou, jako je šedá, krémová nebo bílá. Pokud jako dominantní barvu vyberete jejich světlejší odstíny, prostor tím zároveň prosvětlíte a opticky zvětšíte. To oceníte především u menších bytů a místností,” říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Případnou druhou akcentní barvu přidejte do vašich doplňků, jako jsou polštáře či vázy na polici. Foto: Photographee.eu

Další varianty

Pokud máte cit pro barvy, nemusíte pravidlo 60–30–10 dodržovat tak důsledně a poměr barev můžete přizpůsobit svému vkusu. K vybrané trojici můžete přidat i barvu čtvrtou a použít ji ve stejném množství jako barvu třetí (6:3:1:1). Interiér vkusně oživíte a vytvoříte příjemné místo, kam se budete rádi vracet.o

Fotogalerie

Autor: Šárka Lachoutová 1)
Foto: Shutterstock

1) redakčně upraveno