Když se zkombinuje antracitově šedá s hořčicovou...

Majitelé, mladý aktivní pár, hledali oázu v centru Prahy, kde by mohli společně žít. Vhodný prostor našli v Holešovicích, čtvrti, která se probouzí k životu a je „prošpikovaná“ zdařilými architektonickými počiny. Interiér bytu se nachází v novostavbě bytového domu. Základním výrazovým prvkem jsou zde tlumené odstíny, zejména antracitově šedá a černá, tedy barvy, které zklidňují mysl a zároveň snesou výrazný barevný akcent, třeba v podobě hořčicově žluté. Architekti řešili celý interiér kromě koupelny, ta byla kompletně hotová od developera.

Návrh interiéru padl do rukou dvojici architektů ze studia BOQ Architekti. „V interiéru jsme pracovali s tlumenými tóny, neutrálními odstíny šedé v kombinaci s přírodním dřevem – bílá omítka, tmavě mořená podlaha, hliníková okna v barvě antracitu… Nejvýraznějším prvkem je kuchyň, kde bylo použito lamino v antracitově šedé, černé kouřové sklo a dřevo – dub olejovaný. Celek jsme doplnili o kovové prvky v černé barvě,“ říká architektka Jana Stachová a dodává: „Realizaci kuchyně skvěle zvládl pan Sarnovský a jeho truhlárna 23pm, téměř vše bylo navrženo na míru. Výrazný prostor zde dostaly stolové podnože od Master & Master, které byly použity jako podpora kuchyňského ostrůvku, jídelního a konferenčního stolku.“.

Ocel jako nosný prvek celého interiéru, byla doplněná o nádech přírodního dubového dřeva, který chlad kovu zjemňuje. Obytnému prostoru dominuje černá kuchyň s odlehčeným pracovním ostrůvkem, na ni navazuje decentní knihovna, před kterou sjíždí projekční plátno, když se někdo z rodiny chce zrovna dívat na film. Do budoucna se bude ještě řešit zastínění, přibudou závěsy – v obývacím pokoji v neutrální šedé, v ložnici petrolejově modré s bílou záclonkou. „Veškerý vestavěný nábytek je řešen velmi jednoduše a účelně. Ať už je to sezení pro pohodlné přezutí v předsíni, nebo dvojlůžko s knihovnou a nočním stolkem v ložnici, jedná se o niky zasazené do nábytkových sestav,“ dodává architektka Stachová. .

Architekti si velice pochvalovali spolupráci jak s investory, tak především s truhlářem, který vše dotáhl do konce s důrazem na detail, a to ke spokojenosti všech. Podle slov architektky Stachové jsou i majitelé s výsledkem neskutečně spokojeni, sice se ještě dopracovávají některé detaily pro větší komfort, ale základ bytu je hotov. „Majitelé si přáli oázu klidu v minimalistickém pojetí, tlumenou barevnost občas proložit barevnějším akcentem a co nejvíce úložných prostor. To vše se nám podařilo splnit,“ říká architektka a dodává: „Zároveň máme radost, že klienti velmi pečlivě vybírali koncové prvky a doplňky a snažili se udržet koncept našeho návrhu. Z původního bytu si přinesli pouze jídelní židle. A poměrně nevídaná věc byla, že majitel nechal jejich stříbrné nohy nastříkat načerno. Ač se to zdá být zanedbatelnou maličkostí, pro výsledný dojem to bylo opravdu zásadní“.

BOQ ARCHITEKTI

  • Miroslav Stach (*1984) a Jana Stachová (*1985), pracovní i životní partneři, fungují jako tvůrčí duo již od roku 2008. Oba absolvovali magisterský program na Fakultě architektury ČVUT a pracovali na bezpočtu architektonických projektů pro několik ateliérů až do roku 2014, kdy si založili vlastní studio. BOQ architekti se zaměřují na návrhy rodinných a bytových domů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů v podobě autorského a technického dozoru, asistence s výběrem dodavatele stavby a komunikace s úřady. Jejich specializací jsou malé byty, a to včetně těch skutečně malých. Jako zkušení a nápadití architekti dokáží vytvořit komplexní, inovativní řešení, které promění i ten nejmenší byt v plnohodnotný domov.

Fotogalerie

Související články

Autor: Mirka Vernerová
Foto: MgA. Tomáš Dittrich, zdroj: www.boqarchitekti.cz