Oživte interiér pastelovými barvami. Výsledek bude stát za to
Nejste zastánci křiklavých barev v interiéru, a přesto máte pocit, že by vašemu bytu nějaká barva prospěla? Zkuste dát šanci jemným odstínům pastelových barev, jako je například meruňková, lila nebo mentolová. Tyto barvy neruší, působí teple a vytvářejí pozitivní atmosféru. Navíc – kdy jindy dát pastelovým barvám šanci než v létě?
Pastelové barvy jsou kombinací klasických barev – jako je zelená, modrá, žlutá, oranžová či fialová – s bílou. Poté jsou označovány například jako lila, mentolová/mátová nebo meruňková a hodí se všude tam, kde je málo prostoru, světla, nebo do místností, které působí mdle, neoriginálně či fádně. Pastelové barvy najdete nejčastěji v dětských pokojích, jejich decentní odstíny ale mohou oživit jakoukoli místnost ve vašem bytě. Skvěle vypadají jak v ložnici, tak třeba kuchyni, obývacím pokoji nebo koupelně. Ať už zvolíte jakoukoli barvu z palety pastelových odstínů, s trochou opatrnosti a estetického cítění se výsledek jistě podaří.
Jakou barvu vybrat?
Nejdůležitějším krokem je vybrat si pastelovou barvu, do které budeme místnost ladit. Výběr je důležitý nejen z hlediska estetického, ale i psychologického. Každá barva totiž na naši psychiku působí jinak. Pastelově modrá bude vypadat pěkně na malé i větší ploše. Skvěle se hodí do prostor, kde je minimum denního světla, a navíc uklidňuje mysl. Podobný účinek mají i fialkové a šeříkové odstíny. Meruňková naopak působí optimisticky a velmi energicky – hodí se tak například do kuchyní. Dobrou náladu podpoří také jemně žluté odstíny. Pastelově zelená prostor „ochlazuje” a působí svěže. Při výběru pastelové barvy vždy berte v potaz celkové ladění interiéru.
Jak s nimi zacházet?
Pastelové barvy umějí prostor oživit, ale nezařizujete-li zrovna pokoj „pro princeznu”, nakládejte s nimi s rozmyslem; neměly by zabrat více než třetinu interiéru. Pokud si netroufáte rovnou na pastelový nábytek, začněte malými krůčky. Zpočátku postačí použít vybrané barvy pouze ve formě bytových doplňků, jako jsou textilie či jídelní servis. Pastelovými tóny může „hrát” například jen pohovka v obývacím pokoji zařízeném v neutrálních barvách. V případě, že zvažujete pastelovými odstíny vymalovat zdi, držte se zlatého pravidla, že méně je více. V tomto případě je zlatou střední cestou vymalování jen jedné stěny, kterou pak doladíte doplňky a bytovým textilem ve stejném odstínu.
Jak je kombinovat?
Pastelové odstíny jsou často kombinovány s bílým rustikálním nábytkem a s přírodními odstíny dřeva na trámech a podlaze. Skvěle se tak hodí například do vintage a retro interiérů, uplatnění ale najdou i v těch moderních či industriálních – efektní je kupříkladu kombinace pastelových barev s šedou a černou.
Aby se pastelové barvy vzájemně příliš netloukly, vyberte si maximálně dvě barvy, které budete společně kombinovat, a laďte světlejší odstíny s tmavšími. K pastelovým barvám se také hodí geometrické prvky, které můžete zakomponovat třeba ve formě doplňků. Poté už záleží na tom, jaký pastelový odstín si vyberete. Kupříkladu moderní zelenkavá výborně ladí se zemitými hnědými a béžovými odstíny. Romantická levandulová je často kombinována s jemně růžovou či smetanově bílou. Meruňkovou můžete doplnit bílou či hnědou. A pokud máte dřevěné obklady na stěnách, můžete je ozvláštnit slámově žlutou barvou.
Tón v tónu
Nudu v interiéru můžete efektivně rozbít i stylovým tónováním. Barva v prostoru lépe vynikne a místnost bude vypadat rázem atraktivněji. Vybranou barvu jednoduše použijte v několika barevných tónech, čímž v daném prostoru dosáhnete harmonie.
Ovlivněte atmosféru v bytě pomocí barev. Kdy jaký odstín použít a čeho se vyvarovat
Účinek jednotlivých barev na člověka je často podceňován. Leč jejich vliv na psychiku člověka i fyzický stav lidského organizmu je vysoký. V tomto článku si uvedeme základní…