Mentolová, mátová (mint), mátově šedá nebo pistáciová... Zelené tóny k létu zkrátka neodmyslitelně patří. Zdroj: Followtheflow

Osvěžte interiér mentolovými tóny

Léto je v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vpustit trochu letní nálady i k vám domů! Nejsnazším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak docílit obměny interiérového designu, je dekorování pomocí barev. V dnešním článku si ukážeme, jak na nadčasovou mentolovou, která váš dům či byt nejen krásně prozáří a ochladí, ale navíc v něm navodí zenovou atmosféru.

Pokud chcete do své domácnosti dostat více zelené, můžete tak učinit nejen prostřednictvím pokojových rostlin, ale i pomocí výmalby stěn a bytových dekorací ve svěží mentolové barvě. Mátovou (nebo chcete-li mentolovou) řadíme mezi pastelové barvy, které jsou populární rok co rok – v oblasti módy i designu. Mint se hodí všude tam, kde je málo prostoru či světla, nebo do místností, jež působí mdle či fádně. Nezpochybnitelnou výhodou tohoto odstínu je jeho univerzálnost: skvěle se snoubí s leckterým stylem – od vintage až po současnost.

Mint textilie s bílým dřevěným nábytkem jsou osvědčeným duem, které funguje zejména v moderních interiérech. Zdroj: Pixel-Shot

Balzám na duši

Že barvy v místnosti významně ovlivňují naši náladu a psychické rozpoložení, je všeobecně známá věc. Mentolově zelená má na naši psychiku blahodárné účinky. Posiluje naše sebevědomí, probouzí fantazii a také snižuje emoční a fyzické vypětí. Můžete ji tak použít prakticky v kterékoli místnosti: v dětském pokoji, kterému dodá svěžest a hravost, v domácí pracovně, kde zvýší kreativitu a soustředěnost, i v ložnici, do níž vnese klid a harmonii. Pro své zklidňující účinky se často uplatňuje také v relaxačních místnostech wellness center nebo v nemocnicích. Mátové odstíny navíc navozují dojem chladu, a proto jsou obzvláště ceněné právě v horkých letních dnech.

Jediné místo, kam mentolovou příliš nedoporučujeme, je kuchyň, a to z toho důvodu, aby se zelenavé tóny neodrážely v připravených pokrmech. Pokud se vám přesto zelená kuchyň zamlouvá, zkombinujte ji s teplými materiály, jako je dřevo nebo kámen, či se starožitným nábytkem.

Dětský pokoj v mátově zelené je oázou klidu. Hodí se jak pro chlapce, tak děvčata, a proto často vyhrává u sourozeneckých pokojů, které obývají společně. Zdroj: Followtheflow

Do malé místnosti i na verandu

Nejenže mint vypadá skvěle v každé místnosti a má pozitivní vliv na tělo i mysl, ale také dokáže místnost opticky zvětšit. Této praktické vlastnosti můžete využít hlavně při zařizování malých a stísněných místností a zejména těch prostor, které tvoří přechod mezi interiérem a exteriérem, jako jsou verandy, balkony, přístavby a zimní zahrady. Stírání hranic mezi vnitřkem a vnějškem je zároveň hitem několika posledních let. Nábytek a textilie v mint barvě můžete doplnit dřevěnými podlahami, vertikální stěnou z oblíbených rostlin a romantickým osvětlením v podobě zavěšených světýlek či lucerniček a moderní balkon či terasa jsou na světě!

Léto volá po příjemném posezení na čerstvém vzduchu. Oživte nábytek i na terase či balkoně. Zdroj: Alena A

Nic se nemá nepřehánět

Oslovily vás tyto odstíny a přemýšlíte, jak je zakomponovat do vašeho interiéru? Klíčem k úspěchu je držet se pravidla „všeho s mírou”: buď je využijte na výmalbu jedné stěny, nebo ve formě bytových doplňků. Pokud hledáte pouze zajímavé oživení pro obývací pokoj či ložnici, začněte třeba s polštáři, závěsy či koberci. Odvážnější se mohou pustit do tapetování či zakoupit solitér – například sedačku do obývacího pokoje.

A jaké barvy se k mentolové hodí? Nejvíce samozřejmě bílá a černá, ale také korálová, světle modrá, hnědá nebo šeříková. Zvláště skvěle funguje mint s béžovou – tato barevná kombinace dodá prostoru útulný a zároveň nadčasový vzhled. Zajímavého efektu můžete dosáhnout i ve spojení s teplými tóny šedé. K tomu už je však potřeba opravdu zkušené oko, aby místnost nepůsobila ponuře. Co se materiálů týče, tradiční je kombinace s bílým nábytkem – zejména v dětských pokojích. Tajemně bude mentolová působit vedle dřeva v teplém odstínu, bílého mramoru či s luxusními zlatými doplňky.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock