Trendy se představují po designových eventech, jako je Design Shaker, Milan Design Week, London Design Festival či Three Days of Design v Kodani. Společnost Glidden vsadila na medově béžový odstín Limitless. Zdroj: Analogvibestudio, Shutterstock

Roku 2024 bude kralovat meruňková!

Designové trendy se každým rokem vyvíjejí a přinášejí nové nápady pro naše domovy i pracovní prostory. Rok 2024 má být v tomto ohledu přelomový! Pokud se chystáte ozvláštnit své bydlení, zde jsou 4 trendy, které budou hýbat v následujících měsících celým světem.

Rok 2024 vyzývá k odvaze experimentovat. Na jedné straně s sebou přináší inovativní trendy a na straně druhé se navrací ke stylům, které se osvědčily v minulosti. Pokud jste milovníky netradičních barev, ekologického bydlení a technologických vychytávek, budete nadšeni. Důraz bude kladen na futuristické prvky, pohodlí a souznění s přírodou. Jste připraveni na změnu?

Život v souladu s přírodou

Recyklace, udržitelnost a ekologické materiály jsou nadčasovým tématem. Designéři a architekti sázejí na přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, sklo, bambus, ratan, bavlna či len. Přírodní materiály jsou hezké na pohled, odolné, a hlavně stárnou s grácií. Dennodenním používáním získávají jedinečnou patinu, která jim přidává na kráse a unikátnosti. Cestu do našich domovů si najdou i designové kousky vyrobené z recyklovaných materiálů. U stavby rodinných domů nás poté bude zajímat zateplování, renovace střech, instalace solárních panelů a nádrží na dešťovou vodu.

S použitím vhodných materiálů pro omítání stěn, izolaci, způsobů vytápění a větrání lze proměnit v energeticky úspornou i starou chalupu. Zdroj: Henk Vrieselaar, Shutterstock

Pestré novinky i osvědčené barvy

V seznamu barev americké společnosti Institut Pantone, která každoročně předpovídá a udává barevné trendy, najdeme meruňkově oranžovou, blankytně modrou, starorůžovou či šeříkově fialovou. V módě ale budou i hřejivé neutrální barvy, zejména tmavě hnědá a sytě zelená. Tyto přírodní odstíny navozují v místnosti útulný pocit. Univerzální barvou byla vyhlášen Limitless: teplý pudrový odstín, který je velmi podobný medu, se dá skvěle kombinovat s dekoracemi i nábytkem v jakémkoliv interiéru.

Šťavnatý odstín Apricot Crush, připomínající západ slunce, dodá každému prostoru energii a pohodu. Dobře se kombinuje se zemitými barvami i netradičními odstíny tyrkysové. Zdroj: brizmaker, Shutterstock

Pracovní kout do každého domu

Práce z domova je v dnešní době velice aktuální, a tak se stávají soukromé pracovny stále oblíbenější. Málokdo má však v domě či bytě volnou místnost, kde by si mohl takový prostor zařídit. Skvělým řešením jsou proto pracovní kouty, které mohou být součástí obývacích pokojů, ložnic, nebo dokonce kuchyní. Koutek si vybavte variabilním nábytkem, s nímž lze manipulovat dle vašich aktuálních potřeb a představ. Nezapomeňte ani na praktické úložné prostory, policové díly a regály.

Pracovní kout lze zařídit i v garsonce: Stůl si můžete vytvořit například z nevyužitých širokých parapetů. Zdroj: Andrew Angelov, Shutterstock

Technologie a chytrá řešení

Inteligentní zařízení, která zjednodušují život a zvyšují bezpečnost, budou v roce 2024 neodmyslitelnou součástí interiérového designu. Automatická svítidla, stoly s bezdrátovými nabíječkami, alarmy, chytré termostaty nebo židle se zabudovanými senzory pro sledování držení těla: to není sci-fi, ale nová éra bydlení! Tip: Chytrou domácnost vytvoříte nainstalováním centrální jednotky, která propojí všechny přístroje ve vaší domácnosti. Následně můžete začít dovybavovat svůj byt či dům chytrými spotřebiči.

Závěrem

Rok 2024 přináší do světa interiérového designu nové inspirace a možnosti. Přírodní materiály, extravagantní barvy, multifunkční prostory a chytré technologie vytváří interiéry, které jsou zároveň moderní a pohodlné. Ať už se rozhodnete držet těchto trendů nebo si zařídíte domov po svém, důležité je, abyste se doma cítili příjemně a komfortně. Dejte tedy především na svůj vkus a preference.

O dalším velkém designovém trendu roku 2024 se můžete dočíst zde.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock