Oblíbenými se staly oblé tvary, a to například i u konferenčních stolků. Foto: New Africa, Shutterstock

Nábytkové trendy roku 2024. Dřevo, kámen a oblé křivky

Základem každého interiéru je nábytek, jehož prostřednictvím vytváříme ráz a atmosféru domova. V posledních letech se stále více lidí snaží do svého bydlení vnést kousek přírody, a to především využitím nábytku a dekorací z přírodních a obnovitelných materiálů. Tento trend se ještě více rozšíří v roce 2024 za účelem silného návratu k autenticitě, jednoduchosti a udržitelnosti, ať už v obývacím pokoji, ložnici nebo kuchyni.

Každým rokem se stále více skloňují slova jako udržitelnost, recyklovatelnost a soulad s přírodou. Mezi hlavními materiály se proto objevuje dřevo nebo kámen. Využití přírodních materiálů v interiéru je nejen investicí do estetiky a pohodlí domova, ale také do naší budoucnosti. Přírodní materiály jsou obnovitelné, často jsou lokálně dostupné a jejich zpracování je šetrné k životnímu prostředí.

Výběr nábytku z přírodních materiálů je nejen výrazem vkusu a stylu, ale také hodnoty, které vkládáme do udržitelnosti a ekologické odpovědnosti. Hodně se doporučuje například dubový nábytek pro svou pevnost a odolnost. Člověk tak získá příjemné prostředí blahodárně působící na psychický i fyzický stav.

Nadčasová klasika: dřevo

Dřevo je časem ověřený materiál, který již po staletí nachází své místo v našich domovech. Jeho popularita stále roste. Je žádané pro své jedinečné vlastnosti a nesmírnou variabilitu. Vyniká především svou univerzálností – od masivu až po provedení jako dýhovaná nebo lamelová deska. Nabízí široké spektrum druhů, od světlé borovice přes teplý dub až po tmavý kaštan, což umožňuje flexibilní použití v různých interiérových stylech. Díky své přirozené textuře a jedinečným vlastnostem přináší každý kus dřeva do domácnosti kousek přírody. Nepravidelnosti a odlišnosti ve struktuře dřeva činí každý kus nábytku jedinečným a přispívají k autentičnosti a šarmu interiéru.

Volba dřevěného nábytku je skvělou volbou, dřevo představuje nadčasovou klasiku. Foto: Ground Picture, Shutterstock

Dřevo představuje příkladný obnovitelný a zároveň udržitelný materiál. Tím se myslí, že dřevo používané k výrobě nábytku pochází z udržitelně hospodařených lesů, což znamená, že za každý strom, který je pokácen, je vysazen nový.

Takže ať už se jedná o masivní jídelní stůl, dřevěnou skříň nebo regál, dřevěný nábytek, vždy přidá do domova teplý a přirozený pocit, který bude tak hledaný v interiérovém designu v roce 2024.

Krása a luxus: kámen

Kámen jako materiál pro výrobu nábytku se může zdát poněkud neobvyklý, ale jeho krása a odolnost jej činí ideálním pro ty, kteří hledají luxusní a trvanlivý doplněk do svého interiéru.

Kámen jako materiál pro výrobu nábytku se může zdát poněkud neobvyklý, ale jeho krása a odolnost jej činí ideálním pro ty, kteří hledají luxusní a trvanlivý doplněk do svého interiéru. Foto: Oleksandr Pirko, Shutterstock

Mnoho lidí si pod slovem „kámen” představí mohutné a těžkopádné kusy, ale ve skutečnosti je to materiál s velkou mírou flexibility. Kámen může být opracován do tenkých desek, štípaný na přirozeně tvarované kusy nebo leštěný. Mramor je například oblíbený pro svoji elegantní a sofistikovanou estetiku. Jeho jedinečné „žíly” a pestrobarevné variace vytvářejí z každého kusu nábytku umělecké dílo.

Kámen také přináší několik praktických výhod. Je mimořádně odolný vůči poškození a stárnutí, což znamená, že nábytek z kamene může vydržet generace. Je také snadno udržovatelný, vyžaduje jen pravidelné čištění a občasné leštění, aby si zachoval svůj přirozený lesk. Velmi oblíbeným se stal například u kuchyňských ostrovů.

Velmi oblíbeným se stal kámen například u kuchyňských ostrovů. Foto: limipix, Shutterstock

Tvar a uspořádání nábytku

Velkým trendem roku 2024 budou oblé křivky v interiéru. Už na první pohled působí útulně a pohodlně. Zakřivené oblouky a zaoblený nábytek přinášejí jakousi hravější variantu minimalismu. Vzniká tak styl, který je jiný, ale zbytečně „nevyčnívá” a nepůsobí rušivě. Zaoblují se sedací soupravy a křesla lákající k odpočinku a působící příjemně a měkce. Ostré hrany nezůstanou trendy ani u konferenčních stolků. Kulaté a oválné tvary působí útulněji a navodí pocit bezpečí, což ocení hlavně rodiče malých dětí.

Zásadní význam má také uspořádání nábytku. Volný pohyb je nezbytný pro pozitivní atmosféru. Zde platí, že méně je někdy více. Proto ideální volbou je větší rozestup mezi jednotlivými kusy nábytku a větší vzdálenost mezi jednotlivými zónami.

Soukromý koutek lze vytvořit například v obývacím pokoji. Foto: New Africa, Shutterstock

Jedním ze stoupajících trendů je vytvoření vlastního koutku. Tento „prostor” se nachází většinou v obývacím pokoji. Vyvolává pocit soukromí, ať už na práci, osobní odpočinek nebo vykonávání svého koníčka. Docílí se toho buď pohodlnými designovými křesly, nebo sedacími vaky. Právě ty ležérně „pohozené” zútulní celý prostor. Jejich často oblé tvary doslova lákají k relaxaci a nicnedělání. Navodí uvolněnější atmosféru a skloubí faktor pohodlí s každodenní praktičností.

Zdroje:

www.designovynabytek.cz
www.hezkynabytek.cz
www.drevostavitel.cz
www.dumzahrada.cz
www.nejlepsi-nabytek.cz

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Shutterstock