Syrový odhalený beton dílců Spiroll si skvěle rozumí s transparentními skleněnými plochami. Foto: ImageFlow

Strop nemusí být nudný. Tato řešení dodají vašemu interiéru šťávu!

Chcete ozvláštnit svůj domov a přemýšlíte, jak na to? Ojedinělým způsobem, s jehož pomocí proměníte interiér k nepoznání, může být originálně řešený strop. Jaké varianty jsou trendy?

Rekonstrukce stropů patří k nejsložitějším úkonům na domě, které mohou při použití zastaralých technik zabrat až několik týdnů práce. Naštěstí dnes existuje řada inovativních technologií, které zaberou podstatně méně času, a navíc jsou krásné na pohled. Ať už stavíte dům od píky, rekonstruujete, nebo jen přemýšlíte o změně výmalby, ukážeme vám, že strop nemusí být pouze nutnost, ale i zajímavý designový prvek.

Sádrokarton: design a praktičnost v jednom

Potřebujete rekonstruovat strop netradičních tvarů a rozměrů nebo snížit jeho výšku? Vsaďte na sádrokarton! Snadno se s ním manipuluje a lze jej podle potřeby tvarovat. Oblíbený materiál navíc tlumí pronikání zvuku a elegantně kryje vzduchotechniku a elektroinstalaci. Desky bývají obvykle bílé, ale není problém je opatřit jakýmkoli barevným nátěrem. Samotná instalace trvá několik málo hodin a práci s nimi zvládne každý zručný kutil. Z izolací se často kombinuje například s foukanou vatou.

Se sádrokartonovým podhledem snadno skryjete nerovnosti a praskliny. Desky seženete v různých tloušťkách a provedeních. Foto: jantsarik

Panely Spiroll: finální vzhled si určíte vy

Pokud neřešíte jen „finální úpravu”, ale rovnou celý strop, zajímavou volbu představují předpjaté železobetonové dílce, které k nám došly ze Skandinávie a které ocení hlavně milovníci industriálního stylu bydlení. Pro svou vysokou únosnost a odlehčení dutinami se hodí zejména pro větší rozpony. Dílce není nutné nijak zvlášť upravovat, lze je lakovat, finalizovat sádrovou omítkou, stěrkou, případně pod ně umístit podhled. Prefabrikované dílce navíc tolik nezatěžují nosné konstrukce a jsou kompatibilní s ostatními stavebními systémy, od trámových dřevostaveb po kusové zdivo. Výroba dílců na míru trvá přibližně dva týdny. Montáž u standardního rodinného domu zvládnou profesionálové za jediný den. Rozvody lze vést dutinami v panelech, případně po jejich vrchní straně. Industriální vzhled místnosti podpoříte přiznanou elektroinstalací.

Napínané folie: skryjí nerovnosti a zaujmou na první pohled

Hitem posledních let jsou tzv. napínané folie, které představují zajímavou alternativu a zároveň velkou konkurenci klasickému sádrokartonu. Princip spočívá v instalaci speciální napínané folie, jež překryje nedokonalosti stávajícího povrchu. V nabídce najdete typy matné, lesklé i s potiskem. Jejich údržba není náročná, v případě ušpinění postačí utření navlhčeným hadříkem. V tmavých místnostech doporučujeme folie kombinovat s LED podsvícením. Montáž je rychlá a na rozdíl od malování po ní není nutné uklízet.

Díky napínaným foliím proměníte strohé prostory v originální prostředí. Foto: CS Lyon Praha

Polystyrenové kazety: zaujmou texturou a barvou

Strop dále zatraktivní (a zateplí) polystyrenové kazety, které stále častěji nahrazují napínaný podhled – jsou levnější, plně omyvatelné, snadněji se instalují a uplatnění najdou téměř kdekoli. Výrobci nabízejí jak klasické bílé, tak moderní kazety v černé, hnědé, stříbrné či zlaté barvě. V případě, že doma máte hodně křivý strop, volte raději obklady plastové – polystyren by mohl začít po čase odpadávat. Montáž zvládnete svépomocí u obou variant.

Trámy: vyšperkují byt a navodí útulnou atmosféru

Stropy ozvláštníte také pomocí imitace trámů, které se hodí zejména na chalupy a byty zařízené ve skandinávském či venkovském stylu. Zatímco původní funkcí trámů ve stropech byla podpěra, imitace se využívají pouze jako designový doplněk. Trámy skryjí nežádoucí spáry (například v místě spojů panelů) a lze jimi vést elektrické kabely. Montáž profesionální firmou je rychlá a dostupná i pro konstrukce nepravidelných tvarů. A pokud chcete ušetřit, sáhněte po polyuretanu (PUR). Trámy z PUR jsou lehké, takže nevyžadují žádné složité kotvení. Falešné dřevěné trámy rovněž získáte vrstvením prken či desek a jejich lepením.

Trámy, napínané folie, překližkové desky, ale i originální svítidla: Udělejte z prostoru nad svou hlavou dominantu interiéru. Foto: Justin_Krug

Překližkové desky: symbol udržitelnosti a minimalismu

Milovníky přírodních materiálů a ekologie rozhodně zaujmou překližky. Ty vyniknou zejména v podkrovích a přírodně laděných interiérech. Překližkové desky dodají každému prostoru moderní vzhled, lze je snadno smontovat a vyznačují se rozměrovou a tvarovou stálostí. Hodí se i do místností s vysokou vlhkostí – stačí zvolit speciální variantu. Nevýhodou je, obdobně jako u napínacích folií, že sníží výšku místnosti o cca 5 cm.

Pohrajte si s barvami: bílé odzvonilo

Také barevně odlišený strop se může stát zajímavým bytovým doplňkem. Světlé a teplé barvy pohledovou výšku místnosti zvětší, zatímco s tmavými barvami docílíte přesného opaku. Pro nátěr použijte výsuvnou tyč, umožní vám stejnoměrnější a pohodlnější práci než žebřík. Šťávu dodá ploše nad vaší hlavou též extravagantní osvětlení. Do vysokých místností si pořiďte moderní závěsná svítidla, která dokonale zaplní prostor a v místnosti vyniknou. Podhledy doplňte LED zapuštěnými svítidly.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock