Pro venkovskou či jednotnou městskou zástavbu, kde je doporučeno respektovat barevnou konzistenci okolí, se nejčastěji volí přírodní tóny. Foto: Ekaterina Polischuk, Shutterstock

Střecha nemusí být jen červená, Češi si oblíbili černou a šedou

Zatímco před 20 lety se tuzemské střechy jen červenaly, dnes je začíná nahrazovat černá a antracitová. Jak vybrat dokonalou barvu pro vaši novou střechu a co všechno můžete touto volbou ovlivnit?

Střecha je jedním z dominantních prvků každé stavby a má zásadní vliv na její celkový vizuální dojem. Výrobci dnes nabízejí řadu různých možností: od jasně červené až po nasycenou antracitovou, která si v poslední době získává stále více příznivců. Na vzestupu je i bílá, do níž se vkládají naděje zejména v souvislosti se vznikem tepelných ostrovů ve městech. Než se však pustíte do výběru barvy, ověřte si aktuální plán územního rozvoje vašeho města, který vám může uložit, nebo dokonce zakázat použití určitých odstínů či stylů.

Jiný kraj, jiný mrav

Zatímco ve Středomoří jsou volbou číslo jedna bílé střechy a v severských zemích narazíte na domy porostlé trávou, Česko je zaplaveno červenými a měděnými odstíny. Ty se hodí zejména k hnědým a žlutým fasádám. V posledních letech začaly na trh pronikat tmavé barvy, jako černá a antracitová. Vynikají zejména na moderních domech s jasnou fasádou. Tento trend potvrzuje i Petr Chvojka, jednatel společnosti BESK: „Aktuálně nejprodávanější je u nás černá a břidlicově šedá s lesklou povrchovou úpravou a matná úprava břidlicově šedé.“. Aby váš dům působil na oko krásně, promyslete i barevnost doplňků a příslušenství, které se nejčastěji doporučují sladit s odstínem střechy. Trendem je ale také uplatňování principu kontrastu, například grafitové krytiny, a stříbrných okapů.

Česká firma Besk spol.s r.o. z Praskačky u Hradec Králové patří mezi přední výrobce betonové střešní krytiny. Společnost poskytuje 30letou záruku na užitné vlastnosti tašek, při životnosti minimálně 80 roků. Dokonalý povrch a atraktivní vzhled tašek v pěti barevných odstínech oceňují zákazníci nejen v ČR, ale i v zahraničí. Více než 40 milionů kusů prodaných tašek je toho důkazem. (zdroj: www.besk.cz)

Bílá jako odpověď na klimatickou změnu

Věděli jste, že barva krytiny může v létě ovlivnit teplotu podkrovních prostor? Zatímco světlejší odstíny se v letních měsících tolik nezahřívají, tmavší krytina teplo pohlcuje, čímž může docházet k přehřívání místností [1]. Problém s přehříváním lze vyřešit jednak klimatizací, jednak speciální povrchovou úpravou s obsahem speciálních pigmentů odrážejících infračervené záření. Praktické je v tomto případě i kvalitní zateplení nadkrokevní tepelnou izolací. Řešením klimatických změn by mohly být i bílé střechy. „Bílá narozdíl od těch tmavých sluneční záření nepohlcuje, ale naopak odráží. Nižší tepelná roztažnost znamená i menší problémy s dilatací střešních ploch.

Zatímco světlejší odstíny se v letních měsících tolik nezahřívají, tmavší krytina teplo pohlcuje, čímž může docházet k přehřívání místností. Foto: www.lindabstrechy.cz

Další výhoda spočívá v menší náchylnosti na vznik kondenzátu na spodní straně krytiny, způsobeným nárazovou změnou teploty,“ vysvětluje Petr Kulhavý, produktový manažer společnosti Lindab Sales CZ s.r.o., která vyrábí a prodává střešní krytiny a okapové systémy ze švédské oceli. „Možné obavy, že na bílé bude vše vidět, jsou zcela liché. Díky speciální povrchové úpravě na nich totiž neulpívá špína, a proto jsou prakticky bezúdržbové. Pokud je chceme mít například po zimě jako z alabastru, stačí střechu postříkat proudem vody z hadice,“ doplňuje Petr Kulhavý. Ideální kombinací by poté mohla být pochozí střešní terasa, porostlá zelenou vegetací, s bílou střechou na místech, kde zeleň na střechu použít nelze. Ale pozor – k tomu, aby zeleň snižovala horko efektivně, je nezbytná správná závlaha.

Roli hraje i povrchová úprava

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, základem je zvolit kvalitní produkt s dobrou povrchovou úpravou. Jen tak budete mít jistotu, že vaše nová krytina vydrží všechny nástrahy počasí a barva bude krásná ideálně několik desítek let. Povrchová úprava se samozřejmě liší od typu střechy. Zatímco klasické pálené (keramické) tašky se dnes nejčastěji vyrábí v surové režné variantě, engobě (taška je poté matná nebo pololesklá) či elegantní lesklé, ocelové střechy se po zinkování opatřují ještě polyesterovými laky významně prodlužujícími životnost plechů. Zapomínat by se nemělo ani na kvalitní odvětrání. To zabrání předčasné degradaci celé konstrukce a použitých materiálů.

Červené a hnědé tašky jsou vděčnou volbou: snadno jim můžete přizpůsobit barvy ostatních stavebních prvků. Výrobce betonových tašek, společnost BESK, nabízí matnou úpravu u BESK EXTRA a lesklou se zvýšenou ochranou povrchu u BESK SUPER. Foto: www.besk.cz

Volbu mohou překazit stavební regulativy

Při rekonstrukci domu či novostavbě si pohlídejte, aby vaše nová střecha ladila nejen s fasádou a okenními rámy, ale také s okolím, v němž se objekt nachází. S posledním jmenovaným bodem souvisí místní stavební předpisy a regulativy. Je třeba se s nimi dopředu seznámit. Každá lokalita má své specifické stavební regulativy, ve kterých předem definuje vzhled a požadavky na novou či stávající výstavbu, barevnosti nevyjímaje. Územní a regulační plán obce by měl být volně dostupný na webových stránkách každé obce. Jeho nastudováním předejdete případným pokutám a dalším negativním následkům. Co se týče otázky stavebního povolení, je to snadné: pokud plánujete provést výměnu stávající krytiny za novou stejného typu a barvy, není potřeba ohlášení stavby ani stavební povolení. Pokud však máte v úmyslu výraznější změnu vzhledu střechy, návštěva úřadu vás nemine.

Společnost BESK prodává střešní krytiny po celé ČR. (komerční informace)
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: viz popisky