Přehoďte přes sedací nábytek nadýchané deky a trendy přehozy, do nichž se můžete za chladných večerů zachumlat. Zdroj: ariadna de raadt

Zahalte interiér do podzimního kabátu: inspiraci hledejte v přírodě i v hygge

Podzim je zde a s ním přichází i čas na obměnu vašeho interiéru. Není nutné hned provádět výrazné zásahy, abyste doma vytvořili pohodovou podzimní atmosféru. Mnohdy postačí pár vkusných dekorací, které vdechnou prostoru nový život. Pojďme se podívat, jak přinést vůni podzimu i k vám domů.

Podzim je jedním slovem kouzelný. Listí na stromech i pod nimi hrají všemi barvami a příroda se připravuje na zimní období. Proč se zde tedy neinspirovat při obměně interiéru? Zkuste váš byt či dům zahalit do typicky přírodních podzimních barev, jako jsou nejrůznější odstíny hnědé, červené nebo fialové. Opravdu skvěle vypadají také dekorace v hořčicové žluté nebo petrolejové, jež přišly do módy minulý podzim a jsou trendy i letos. Obávat se nemusíte ani černé, své místo v bytě si najde i temně okrová. Pokud chcete jít ruku v ruce s aktuálními trendy, neměla by ve vašem bytě chybět tento podzim královsky modrá, jež v interiéru symbolizuje luxus a uklidňuje mysl. Kromě stěn budou tyto barvy slušet především bytovým textiliím, mezi nimiž hrají prim materiály jako samet či hrubě tkaná bio bavlna.

Vylaďte si domov do teplých podzimních tónů. Stačí pár malých změn a váš interiér bude dokonale ladit s ročním obdobím. Foto: Photographee.eu

Pro dekorace do lesa

V každém správném podzimním interiéru nemohou chybět přírodní dekorace. Zkuste se oprostit od nákupu nejrůznějších – a často i nevkusných – dekorací v supermarketu. Inspiraci hledejte v přírodě. To, co váš interiér promění v kouzelný hřejivý prostor, jsou kupříkladu okrasné dýně, hřejivé svíčky z včelího vosku, vonné tyčinky, přírodní věnec na vchodových dveřích nebo větvičky ve váze nasbírané při odpolední procházce lesem. Ve svém okolí můžete nasbírat i ozdobná malá jablíčka, kaštany, ořechy nebo šišky. Naaranžovat je můžete třeba do vázy nebo do mísy na stůl. Domov provoní rovněž sušené ovoce, které nepatří nutně jen k zimě. Skvělou interiérovou dekorací jsou i pletené košíky. Splynutí s přírodou navodí i vhodně zvolené květiny, především ty v oranžových tónech.

Pro domov jako z pohádky nemusíte utrácet tisíce. Navodit útulnou podzimní atmosféru ve vašem domě či na terase dokážou dary přírody, které nasbíráte na zahradě, louce nebo při procházce lesem. Zdroj: Agnes Kantaruk

Bambus, ratan i dřevo

Souhra s přírodou se odráží nejen v barevných provedeních, ale i ve využívaných materiálech. Při proměně vašeho bytu v podzimní království tak můžete vybírat z mosazi, bambusu, ratanu či dřeva. Přírodní materiály použité v interiéru jsou zkrátka sázkou na jistotu. Hned v jejich závěsu následuje tvrzený kámen a recyklované sklo.   Trend udržitelnosti se objevuje i v odvětví interiérového designu.

Podzim skvěle koresponduje s rustikálním či skandinávským designovým stylem. Zdroj: AlesiaKan

Zařiďte si „šťastný koutek“

Na podzim je venku často sychravo a mlhavo, zatímco teplo domova vybízí k příjemné relaxaci. Co takhle vytvořit si koutek, který bude pro chvíle rozjímání jako stvořený? V Dánsku takové místo nazývají hyggekrog. Samotný výraz „hygge“ nemá český ekvivalent, nejvíce se mu však významově blíží slova pohoda a útulno. Hygge koutek si zařídíte během jednoho odpoledne, stačí sehnat pár polštářků, plédů a vonné svíčky. Nezbytností je také pohodlné křeslo (klidně houpací) a případně stolek, kam si budete moci odložit oblíbenou knihu nebo šálek s čajem či kávou. Dalším klíčovým prvkem hygge interiéru je kvalitní interiérové osvětlení. Takže si zatopte v krbu, zapalte svíčky a lucerničky, zachumlejte se do huňaté deky a užijte si chvilku relaxace, která bude patřit jen vám.

Nezapomeňte do podzimních tónů vyladit i prostor u vchodových dveří a terasu. Foto: Favore Studio

Související články

Fotogalerie

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock