Podle mezinárodního srovnání European Social Survey jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi v Evropě. Hlavní myšlenkou hygge interiéru je vytvořit klidný prostor, který vám vykouzlí úsměv na tváři. Zdroj: Lysikova Irina

Recept na štěstí podle Dánů: hygge změní nejen váš interiér, ale i život

V dnešní době plné stresu a nejistoty nebyla nikdy důležitější psychická pohoda, kterou výrazně ovlivňuje i prostor, ve kterém bydlíme. Pojďme se inspirovat Dány a dalšími skandinávskými národy; jsou považováni za nejšťastnější lidi v Evropě, přičemž mnozí to přičítají právě stylu bydlení hygge. Co všechno se za tímto názvem skrývá? Zařiďte si hygge interiér i vy dle našich tipů a dostanete svou odpověď.

Dánský koncept hygge, který lze do češtiny přeložit jako „útulnost“ nebo „pohoda“, je designovým módním heslem dnešní doby. Slovo pochází původně z norštiny a v dánštině zdomácnělo v 18. století. Koncept hygge se prolíná do všech oblastí života: od jídla, přes oblečení až po bydlení. V Dánsku, odkud se koncept hygge rozšířil do celého světa, mají dokonce Institut pro výzkum štěstí. Hygge je jakýsi stav mysli a holistický komplex myšlenek zároveň. Kdo žije „hygge“, umí si užívat i ty nejobyčejnější životní radosti. Jestli se chcete mít dobře jako Dánové, vytvořte si i vy doma kus skandinávské pohody. S ní si letošní podzim a zimu užijete.

Vonné svíčky a plápolající oheň

Venku sychravo, uvnitř příjemné světlo. Pochmurné počasí a brzké stmívání naučilo lidi v severských zemích vážit si kvalitního interiérového osvětlení, které navíc bývá i designově atraktivní. V hygge interiéru tak nemohou chybět kromě centrálního osvětlení i nejrůznější vonné svíčky, zdobné lucerničky, difuzéry nebo krb, který se tu nachází snad v každém domě. Nezapomeňte ani na osvětlení na obou stranách postele, které promění ložnici v oázu klidu. Atmosféru ještě dokonale podtrhnou blikající světelné girlandy zavěšené na okně. Nezapomeňte ani zvolit správnou intenzitu a odstín osvětlení. Ideální pro hygge je světlo teplé a tlumené.

Zářivá světýlka můžete rozvěsit ve své ložnici, obývacím pokoji nebo dokonce na venkovní terase, fantazii se meze nekladou. Zdroj: Alena Ozerova

Deky a přehozy, do kterých se zachumláte

Dánové také nedají dopustit na nejrůznější bytové textilie, které domov zútulní a dodají mu jiskru. Interiér doplňte dekoracemi jako jsou hřejivé deky, pletené přehozy, koberce, roztomilé polštářky. Prim hrají přírodní materiály a neutrální barvy, právě ty pomáhají vytvořit klidnou a pozitivní atmosféru. Ideální volbou je kombinace hnědé, bílé, světle šedé či třeba starorůžové. Skvělé jsou také hřejivé pastelové barvy.

Pořiďte si nové polštáře a přikrývku, a to nejlépe z přírodních materiálů, jako je vlna. Pohodlnost a útulnost jsou hlavními zásady hygge životního stylu. Zdroj: S_Zozulya

Kombinace materiálů

Kromě kožešinových plédů, tkaných koberců a přírodních dekorací nechybí v domovech Dánů ani další materiály. Rovnou ale zapomeňte na studené materiály jako jsou plasty, kov nebo sklo. V hygge interiéru se budou skvěle vyjímat například dřevěná podlahová prkna nebo odhalené cihlové zdi. Hřejivý efekt dodají místnosti také měděné interiérové prvky či kov. Punc luxusu vytvoří luxusní látky jako satén nebo samet. Materiály jsou v hygge zkrátka důležité a je jen na vás, jak je zkombinujete.

Návrat k přírodě

Skandinávskému designovému stylu a stejně tak i hygge konceptu dominuje příroda, proto se nebojte vzít si kousek z ní i domů. Při procházce podzimním lesem stačí posbírat popadané větve či listí, které můžete naaranžovat do skleněné vysoké vázy. Jako originální interiérová dekorace poslouží taktéž jeřabiny, šípky nebo mech. Tyto dekorace vám budou připomínat příjemné chvíle strávené s vašimi blízkými.

Živé pokojové rostliny čistí vzduch, a tím přispívají k filozofii životní pohody, kterou severské země vyznávají. Zdroj: Photographee.eu

Osobní hyggekoutek

Každý správný hygge byt či dům by měl mít speciální místo, které bude určené jen pro relaxaci, třeba po náročném pracovním dni. Dánové takovému posezení říkají hyggekrog. Může to být oblíbené křeslo vedle krbových kamen nebo široký parapet u okna obložený polštářky.  Pod křeslo položte kobereček, aby vám nebyla zima od nohou. Až bude váš koutek hotový, stačí si vzít do ruky šálek s kávou či čajem, oblíbenou knihu a užívat si poslech praskajícího ohně v krbu nebo oblíbenou hudbu.

Představte si pohodlné křeslo nebo gauč, na něm hebkou deku a v krbu plápolající oheň, u kterého si čtete svou oblíbenou knížku – to je hygge – fenomén, který ohromil svět. Zdroj: Alena Ozerova

Knihovna

Dánové považují čtení za jednu z nejlepších hygge aktivit. V mnoha obydlích severských zemí proto nechybí knihovny nebo alespoň police se sbírkou oblíbené literatury. Čtením před usnutím zkvalitníte svůj spánek. Podle studií stačí pár desítek minut čtení denně. Podobně jako knihy milují Dánové také pití kávy či čaje. Není nic víc hygge, než si zalézt s knížkou a čajem do oblíbeného křesla a užívat si chvíle pohody.

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock