Textiliemi lze snadno vtisknout domovu novou tvář a zútulnit prostor. Zdroj: QinJin

Textil vnáší do interiéru jiskru i útulnost

Závěsy, povlečení, povlaky na polštářích, ubrusy – tyto i mnohé další textilie dokážou s interiérem zázraky. Textilie prostor zkrášlí a zútulní. Mají ale i praktickou funkci. V domácnosti tlumí hluk nebo upravují míru dopadajícího světla. Investice do bytového textilu se vyplatí.

Design interiéru je souhrou mnoha prvků – od nábytku, přes barevné ladění, až po textilie. Na rozdíl od většiny interiérových komponentů jsou textilní doplňky snadno obměnitelné. Za textilie lze obecně považovat látky vyrobené nejčastěji z nití z přírodních vláken, jako je hedvábí a bavlna, konopí, bambus, případně ze syntetických vláken, jako je nylon a umělé hedvábí. Snad nejrozšířenějším zdrojem přírodních textilních vláken je bavlník.   Ačkoliv si bavlna uchovává svoje výhradní postavení, její význam byl nedávno do značné míry snížen umělými vlákny. Je ale třeba brát v potaz, že pokud není bavlna pěstována odpovědným způsobem, stává se paradoxně jednou z nejnáročnějších a zároveň nejškodlivějších plodin pro životní prostředí. Jste-li tedy zastánci ochrany přírodního prostředí a nevadí vám si připlatit, sáhněte raději po bavlně organické.  Mezi populární přírodní materiál s vynikajícími vlastnostmi se řadí i vlna, která je velmi příjemná na dotek a disponuje skvělými izolačními vlastnosti.

Ze zástupců syntetických vláken uveďme nylon a polyamid, jejichž výchozí surovinou je ropa. Za velkým úspěchem polyamidu stojí jeho pružnost, odolnost, a především velmi snadné udržování, co se týče praní a vysoušení.

Textilie jsou nástrojem při navrhování útulného interiéru. Jsou finální tečkou při tvorbě tzv. tepla domova.  Zdroj: AKA PHOTO

Bytové textilie v první řadě

Pokud vás zařizování bytu nebo domu teprve čeká, máme pro vás malý tip. Běžnou chybou, které se mnoho lidí často dopouští, je výmalba jako první krok. První by měly být v ideálním případě vybírány bytové textilie, které vytvoří barevné schéma pokoje.  Je totiž mnohem snazší vybrat správný odstín malby k textiliím, jež se nám líbí, než naopak.

Odstíny barev pro výmalbu stěn vybírejte nejlépe vždy až nakonec, po výběru textilií, nábytku a doplňků. Zdroj: Africa Studio

Kouzlo povrchové úpravy látek

Než začnete s designováním interiéru, zkuste si dopředu promyslet, jaké materiály a motivy chcete v pokoji použít. V ideálním případě zkuste sehnat vzorky látek a umístěte je vedle sebe, abyste zjistili, zda k sobě ladí či nikoliv. Berte v potaz, že nevhodně vybraný vzor nebo motiv může v prostoru nakonec způsobit více škody než užitku.

V prvé řadě je dobré vědět, že velké vzory jsou vhodné spíše na větší plochy, jako jsou podlahy nebo stěny, zatímco malé vzory by měly zdobit malé předměty a dekorace, jako jsou polštáře a ubrusy. Vnímání barev pak ovlivní textura látky. Lesklé látky světlo odráží a místnost opticky prosvětlí. Mezi průsvitné látky řadíme například voál, organzu nebo bavlněný žakár. Naopak pevné materiály, jako je taft, hedvábí či satén světlo pohlcují a skvěle se hodí do reprezentativnějších prostor. Těžké materiály navíc částečně regulují teplotu v místnosti a tlumí hluk.

Látky lze také speciálně upravit za určitým účelem. Možností je nehořlavá úprava, antistatická úprava pro alergiky nebo modifikace bioaktivními látkami likvidujícími bakterie. A pokud se rádi řídíte trendy, mějte na paměti, že letos jsou v módě textilní doplňky s výraznou texturou. Deky, přehozy, polštářky – vše může být pletené, háčkované či alespoň vyšívané.

Jednobarevně a minimalisticky zařízenou místnost můžete ozvláštnit různými texturami a motivy tkanin. Zdroj: Photographee.eu

Na závěsu záleží

Vzhled interiéru lze ovlivnit drobnými detaily, jedním z nich jsou záclony a závěsy. Dlouhodobě nejoblíbenějším materiálem pro záclony a závěsy je satén nebo žakár. Ze závěsů jsou trendem luxusní zatemňovací varianty nebo neprůhledné kusy ze 100 % polyesteru, polypropylenu, bavlny či lnu. Zapomenout nelze ani na závěsy z dekoračního taftu či saténu, které propůjčují interiéru lesk a luxus. Závěsy je možno ozvláštnit nejrůznějšími typy stahovacích šňůr. Při výběru záclon můžete ještě narazit na záclony crashové s pomačkaným vzhledem nebo batistové.

Také v kuchyni by neměly chybě doplňky tvořené textiliemi. Dejte jen pozor na volbu barvy. Žlutá podporuje chuť k jídlu a je vnímána většinou lidí jako veselá a optimistická. Naproti tomu třeba černá a šedá se do kuchyní nedoporučují, poněvadž apetit nevhodným způsobem tlumí.  Zdroj: Svetlana Satsiuk

Co se týče barev, klasikou jsou samozřejmě záclony a závěsy v bílé, ale vůbec se nemusíte obávat ani výraznějších barev. Obecně platí, že všechny barvy mají své teplé i studené odstíny, a to včetně černé i bílé.  Skvěle působí vzájemná kombinace teplých odstínů s teplými a naopak. Co se týče vzorů, s těmi to příliš nepřehánějte a raději volte záclony s jemnými motivy. Pokud se pro vzor na zácloně (nebo na koberci či tapetě) rozhodnete, zbývající plochy by měly být co do vzorů neutrální.

Závěsovina „black out“ byla původně určena pro hotely, ale postupem času se rozšířila i do domácností. Zdroj: Photographee.eu

Koberce vytváří domov

Velmi podstatou textilií v domácnosti jsou také koberce. Tyto textilie tlumí hluk, zkrášlují interiér a navíc zahřejí lidská chodidla v mrazivých dnech. Ať už sáhnete po moderním shaggy koberci (s vysokým vlasem), vlně či hedvábí, nešlápnete vedle. Mezi levnější alternativy se řadí varianty z umělého vlákna. Koberce se navíc nemusí objevit pouze na podlaze, letos jsou v módě koberce zavěšené třeba na zdech. Více o nejrůznějších druzích koberců se dočtete v našem nedávném článku.

Vhodně zvolený potah sofa vhodně doplní interiérový design. Zdroj: yampi

Drobný textil

Interiér zútulní také čalounění nábytku, dekorační polštářky, plédy a ubrusy. Je samozřejmé, že spolu musí barvy a materiály na závěsech i koberci harmonovat, aby nevznikl chaos. Konečný vzhled místnosti ovlivňují i užitkové textilie, jako je ložní prádlo, jehož základem je kvalitní materiál. K té největší špičce, co se povlečení týče, patří bavlněný satén. Pro celoroční používání skvěle poslouží i klasická bavlna. Během chladných nocí naopak oceníte flanel.  Při výběru povlečení si všímejte také gramáže textilu. Čím řidší je tkanina, tím větší je i její srážlivost.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock